ZVOLEN. Masky, sošky, bábiky či textílie. To všetko približuje tajomný svet rituálov, mágie a tajných spoločností čiernej Afriky. Výstavu Poslovia mágie dnes otvorilo Lesnícke a drevárske múzeum vo Zvolene. Putovnú výstavu pripravilo Národné múzeum - Náprstkové múzeum ázijských, afrických a amerických kultúr v Prahe.
Exponáty odzrkadľujúce tajuplný svet rituálov čierneho kontinentu pochádzajú zo štátov Nigéria, Togo, Kongo, Pobrežie Slonoviny, Mali, Gabon, Keňa, Mozambik, Tanzánia, Burkina Faso, Sierra Leone, Ghana a Angola. Približujú historický vývoj, poslanie a symboliku afrických bábok a masiek, vrátane regionálnych odlišností a ich vzťah k súčasnej európskej spoločnosti a kultúre.
„V múzeu ožívajú rôzne artefakty používané pri tradičných afrických slávnostiach, iniciačných obradoch, pohrebných rituáloch a iných rôznorodých rituáloch, ktoré sprevádzajú každodenný život domorodých obyvateľov Afriky," povedala pracovníčka múzea Mária Rošková. „Ťažisko výstavy tvoria masky rôznych typov. Sú vyrobené z dreva a doplnené kožou, textíliami, rastlinnými vláknami, korálkami či mušľami kauri.
Masky používajú väčšinou muži, výnimočne vystupujú v maskách aj ženy. Ich zhotovovanie a používanie masiek nie je rozšírené po celej Afrike, je obmedzené len na subsaharskú Afriku. Najobľúbenejším materiálom na výrobu masiek je drevo, to domorodci berú vždy len z určitého stromu podľa miestnej tradície. Získavanie dreva na výrobu masky je sprevádzané mnohými rituálmi, ich priebeh sa u jednotlivých kmeňov značne líši.
Zvláštnu skupinu exponátov tvoria sochy predkov, ktorí dodnes zohrávajú v živote Afričanov významnú úlohu, či bábky. Tie rovnako ako masky majú zvláštnu moc. „Zatiaľ čo bábkové divadlo v európskom kontexte je chápané ako zábava určená predovšetkým deťom, v Afrike sú prestavenia s bábkami určené dospelým," dodala Rošková.
„Výstava je jedinečná svojím obsahom i pôvodom. Návštevník môže prostredníctvom trojrozmerných exponátov, africkej hudby aj filmových snímok pochopiť zložitosť subsaharskej kultúry."
Výstava bude vo Zvolene sprístupnená do konca januára budúceho roka.