Slama a drevná štiepka budú cenu tepla znižovať

Rekonštrukcia rozvodov je zásadná. Ešte do vlaňajška fungovali v meste štyri kotolne na zemný plyn so samostatnými okruhmi.

Nová detvianska kotolňa.Nová detvianska kotolňa. (Zdroj: MILAN SUJA)

DETVA. Nemusíme veriť fámam o tisícročnej zime, no pomyslenie na nevykúrený dom alebo byt preberie každého. Útulný domov si bez tepla sálajúceho z radiátorov, krbov alebo sporákov nevieme predstaviť.

Keď sa pred pár rokmi odstavovali špinavé uhoľné kotolne, ktoré sme nahrádzali plynovými, boli všetci spokojní. Starosti skončili a nové sa neobjavia, pokiaľ bude dostatok plynu. Stúpajúce ceny zemného plynu a kríza, pri ktorej reálne hrozilo, že jeho dodávka sa na pár mesiacov zastaví, nás opäť prinútili rozmýšľať. Plyn začal byť surovinou, na ktorú sa nedá spoliehať. Nie každý však čakal na plynovú krízu. Mnohí už roky pred ňou hľadali alternatívy, ktoré by zabezpečili sebestačnosť a zároveň využili potenciál, ktorý v regióne existuje.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Závislosť na plyne je minulosťou

„Posledný mesiac sme v novom centrálnom tepelnom zdroji, ktorý zásobuje už viac ako polovicu mesta, kúrili iba slamou," hovorí konateľ spoločnosti Bytes v Detve Stanislav Šichta. Sprevádza nás po novej kotolni centrálneho tepelného zdroja, ktorý vyrástol za mestom. Jeho výstavba v Detve je investíciou, ktorá definitívne posiela do minulosti závislosť tohto podpolianskeho mesta od dodávok plynu.

Po rekonštrukcii tepelných rozvodov budú mesto vykurovať najmä biomasou, teda slamou a drevnou štiepkou a plynovú kotolňu spustia až pri veľmi nízkych teplotách. Ďalším zdrojom tepla bude bioplynová stanica, ktorá vyrástla pri kravínoch detvianskeho družstva.

Podiel biomasy zníži cenu tepla

O stave výstavby centrálneho tepelného zdroja a rekonštrukcii rozvodov tepla verejnosť informovali na stretnutí ešte koncom októbra. Necelú stovku Detvanov zaujímal nielen stav výstavby, ale, čo je pochopiteľné, najmä cena tepla.

SkryťVypnúť reklamu

„Pre rok 2011 je to v prepočte na starú menu 698 korún za gigajoul," dodáva konateľ. Cena sa bude znižovať tak, ako sa bude znižovať podiel zemného plynu na vykurovaní a zároveň sa bude zvyšovať podiel biomasy.

Teplá voda z bioplynu

Bioplynová stanica čaká na kolaudáciu, v súčasnosti sa napĺňajú fermentory. Jej primárnou úlohou je výroba elektrickej energie z rôznych komodít. Pri tomto procese vzniká odpadové teplo, ktoré sa využíva v centrálnom tepelnom zdroji. V zime na vykurovanie, v lete na ohrev teplej úžitkovej vody.

Na vyhriatie teplej vody pre celé mesto to ešte nebude stačiť, zatiaľ bude stíhať z dvoch tretín. Celková potreba teplej vody mimo vykurovacej sezóny sa teplom z bioplynovej stanice pokryje až po vybudovaní druhej kogenerečnej jednotky.

SkryťVypnúť reklamu

Hlavný dispečing

Rekonštrukcia rozvodov v meste je nevyhnutná, ešte do vlaňajška fungovali v meste štyri kotolne na zemný plyn so samostatnými okruhmi. Po rekonštrukcii bude mať mesto iba jeden okruh. Centralizácia ale predĺži trasu medzi zdrojom tepla a koncovým užívateľom. Bude to efektívne? Jednoduché „áno" ako odpoveď nestačí, tak ako rekonštrukcia rozvodov neznamená iba výmenu starého potrubia za nové.

„Celé mesto budeme riadiť z hlavného dispečingu v centrálnom tepelnom zdroji. Tam budeme mať pod kontrolou všetky kotly vrátane záložného zdroja na zemný plyn. Do každého domu dávame novú výmenníkovú stanicu, ktorú dokážeme riadiť z dispečingu. Tepelné straty budú preto podstatne nižšie ako sú teraz," vysvetľuje Šichta.

Alternatívou k centrálnemu vykurovaniu by mohli byť malé domové kotolne. Tieto aktivity nie sú ani v Detve neprehliadnuteľné, zástancovia centrálneho zdroja majú ale oporu v zákone o obnoviteľných zdrojoch. Ten hovorí jasnou rečou; keď vyrába centrálny dodávateľ teplo z obnoviteľných zdrojov, odberateľ sa môže odpojiť, ak podiel z obnoviteľných zdrojov na jeho výrobe je o dvadsať percent vyšší, ako od centrálneho dodávateľa.

Mestá a obce si ešte v roku 2006 museli urobiť koncepciu tepelného hospodárstva. Aj Detva si ju dala spracovať a zastupiteľstvo ju prijalo. Výstavba centrálneho tepelného zdroja za viac ako dvesto miliónov korún vychádzala z tejto koncepcie.

Lacnejšie ako plynom

Kapacita kotolne v centrálnom zdroji umožňuje aj ďalší rozvoj. Z neho by mohli byť vykurované nielen veľké bytové domy, ale aj menšie rodinné. Tie v starej časti Detvy sú dokonca bližšie ku kotolni ako paneláky na sídlisku.

„Máme pripravený aj takýto projekt, hoci je v súčasnosti viac v polohe úvah, zatiaľ sme nerobili ani verejnú diskusiu." V pilotnom projekte by chceli dodávať teplo pre jednu ulicu rodinných domov v starej Detve.

„Keď presvedčíme ľudí, aby sa pripojili na nás, namiesto svojho kotla dostanú malú výmenníkovú stanicu, o ktorú sa budeme starať my." Ľudí to nebude nič stáť. Podľa Šichtu je dobrým argumentom aj cena. Teplo z centrálneho zdroja vyjde domácnosť lacnejšie ako kúrenie plynom.

Spaľovaním biomasy vykúria celé mesto

Centrálny tepelný zdroj v Detve v budúcnosti doplnia ďalším kotlom spaľujúcim slamu.

DETVA. Drevnú štiepku odkupuje Bytes od dodávateľov, v budúcnosti sa na vlastnú výrobu ani nechystá. Nemá potrebnú techniku. Zato kotol spaľujúci slamu môže potešiť aj malých agropodnikateľov, ktorí doteraz nevedeli, ako ju využiť.

Napriek tomu, že „hlavným zásobovačom" slamou pre kotolňu bude detviansky Agrosev, v budúcnosti sa počíta aj s inými dodávateľmi.

„Centrálny tepelný zdroj bude na sezónu potrebovať tri až tri a pol tisíca ton slamy a na tento účel nám nebude stačiť iba produkcia materskej spoločnosti Agrosev, a preto budeme nakupovať aj od iných dodávateľov," povedal konateľ detvianskeho Bytesu Stanislav Šichta.

Zámerom spoločnosti je vykupovanie slamy a sena priamo na zbernom mieste pri kotolni. Samotný Bytes nedisponuje potrebnou technikou a poľnohospodári majú traktory a aj vlečky na slamu.

„Myslím, že aj napriek tomu sa to stretne so záujmom," dodal Šichta. Podľa neho je najdôležitejším parametrom vlhkosť slamy alebo sena, ktorá nesmie byť vyššia ako devätnásť percent. Ideálna vlhkosť je do pätnásť percent. Kotol na slamu môže spaľovať aj seno, treba iba trochu upraviť nastavenie kotla.

Centrálny tepelný zdroj v Detve v budúcnosti doplnia ešte ďalším kotlom spaľujúcim slamu.

„Teraz máme deväť megawattov inštalovaného výkonu plus jeden megawatt z bioplynovej stanice. Spolu s druhým slamovým kotlom bude mať centrálny tepelný zdroj výkon pätnásť megawattov, čo je už takmer celá potreba mesta Detva," povedal Šichta.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Zvolen

Komerčné články

  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  5. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  6. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  7. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  1. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  2. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  3. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  4. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  8. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 187
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 9 968
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 4 839
  4. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 3 801
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 3 646
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 421
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 2 059
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 1 829
  1. Martin Šuraba: O chlapcovi, ktorý stratil zápalky XIV
  2. Ján Šeďo: Tatranské železnice opätovne prekvapujú, alebo ani nie ?
  3. Pavel Baláž: Modena, mesto histórie a športových automobilov
  4. Radko Mačuha: Bombic začal verbálne útočiť na Fica. ( pozor vulgarizmy)
  5. Věra Tepličková: Zdá sa, že Slovensko zasa príde o jednu úžasnú, krásnu a múdru ženu
  6. Štefan Šturdzík: Morálny a hodnotový pád smeru ničí celú krajinu !!
  7. Andrea Žumárová: Nepredbiehaj osud
  8. Daniel Balko: Pozor na nevydarené mierové zmluvy v réžii USA.
  1. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný? 41 515
  2. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry minulo 170 000 eur na neexistujúce múzeum 22 376
  3. Jozef Ivan: Nasledujúcimi riadkami asi rozprúdim diskusiu, ale o to mi ide 9 161
  4. Věra Tepličková: Zdá sa, že Slovensko zasa príde o jednu úžasnú, krásnu a múdru ženu 8 761
  5. Rado Surovka: Pomáhať a chrániť ? 4 874
  6. Ján Valchár: O Otíkovi Rákosníkovi v Bielom dome a žuvačke vo Vatikáne 4 116
  7. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry objednalo tanečné odevy pre žiakov od stavebnej firmy 4 007
  8. Dominik Sumbal: Ficove opatrenia vedú Slovensko do špirály ekonomického úpadku. Riešenia existujú – a volajú sa zodpovednosť a zdravý rozum. 3 896
  1. Radko Mačuha: Bombic začal verbálne útočiť na Fica. ( pozor vulgarizmy)
  2. Věra Tepličková: Zdá sa, že Slovensko zasa príde o jednu úžasnú, krásnu a múdru ženu
  3. Věra Tepličková: Už aj ty... Kéry?
  4. INESS: Cena zamestnanca opäť narástla
  5. Radko Mačuha: Si herec, či politik?
  6. Tupou Ceruzou: Pápež František
  7. Věra Tepličková: Komu svieti Slnko v sieti?
  8. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný?
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Zvolen - aktuálne správy

Spolupracuje aj s políciou.


TASR

Rekordný je celý prvý kvartál tohto roka, z AAA AUTO si odviezlo svoje vozidlo vyše 27 000 zákazníkov.


Obyvateľom pomáhalo aj vyše 30 hasičov.


TASR a 1 ďalší 1
Lesnícke dni vo Zvolene v roku 2024.

Pripravujú 19. ročník celoslovenskej akcie.


TASR
  1. Martin Šuraba: O chlapcovi, ktorý stratil zápalky XIV
  2. Ján Šeďo: Tatranské železnice opätovne prekvapujú, alebo ani nie ?
  3. Pavel Baláž: Modena, mesto histórie a športových automobilov
  4. Radko Mačuha: Bombic začal verbálne útočiť na Fica. ( pozor vulgarizmy)
  5. Věra Tepličková: Zdá sa, že Slovensko zasa príde o jednu úžasnú, krásnu a múdru ženu
  6. Štefan Šturdzík: Morálny a hodnotový pád smeru ničí celú krajinu !!
  7. Andrea Žumárová: Nepredbiehaj osud
  8. Daniel Balko: Pozor na nevydarené mierové zmluvy v réžii USA.
  1. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný? 41 515
  2. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry minulo 170 000 eur na neexistujúce múzeum 22 376
  3. Jozef Ivan: Nasledujúcimi riadkami asi rozprúdim diskusiu, ale o to mi ide 9 161
  4. Věra Tepličková: Zdá sa, že Slovensko zasa príde o jednu úžasnú, krásnu a múdru ženu 8 761
  5. Rado Surovka: Pomáhať a chrániť ? 4 874
  6. Ján Valchár: O Otíkovi Rákosníkovi v Bielom dome a žuvačke vo Vatikáne 4 116
  7. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry objednalo tanečné odevy pre žiakov od stavebnej firmy 4 007
  8. Dominik Sumbal: Ficove opatrenia vedú Slovensko do špirály ekonomického úpadku. Riešenia existujú – a volajú sa zodpovednosť a zdravý rozum. 3 896
  1. Radko Mačuha: Bombic začal verbálne útočiť na Fica. ( pozor vulgarizmy)
  2. Věra Tepličková: Zdá sa, že Slovensko zasa príde o jednu úžasnú, krásnu a múdru ženu
  3. Věra Tepličková: Už aj ty... Kéry?
  4. INESS: Cena zamestnanca opäť narástla
  5. Radko Mačuha: Si herec, či politik?
  6. Tupou Ceruzou: Pápež František
  7. Věra Tepličková: Komu svieti Slnko v sieti?
  8. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný?

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu