ZVOLEN. Zoznam s druhmi húb, ktoré sa vyskytujú na Slovensku, má ďalší prírastok. Je ním čírovka žltá, odborne nazývaná Tricholoma sulphurescens.
Našli ju zvolenskí mykológovia, keď boli v lesoch za Revúcou zbierať exempláre na výstavu húb, ktorú už štrnásty rok usporiadalo Lesnícke a drevárske múzeum vo Zvolene.
Ťažké prípady nemali
Čírovka síce nie je jedlá huba, no pre mykológov je to vzácny objav. Pred nimi ju nikto na Slovensku ešte nenašiel. Podľa pracovníka múzea Marka Vanga má špecifické nároky pre svoj rast.
Múzeum výstavu pripravuje už štrnásť rokov spolu s vedeckými pracovníkmi Technickej univerzity vo Zvolene. So zámerom ukázať návštevníkom druhy húb v našej prírode, rozšíriť ich vedomosti o tejto skupine organizmov a zároveň naučiť praktických hubárov bezpečne poznať smrteľne jedovaté druhy húb, ktoré si každoročne vyberajú svoju daň.
Napriek bohatej sezóne smrteľné prípady otravou húb vo zvolenskej nemocnici nezaznamenali. „Mali sme asi šesť pacientov, no nešlo o vážne stavy, len o menšie žalúdočné ťažkosti," povedal primár interného oddelenia Pavel Babušík. „Tie spôsobili niektoré nejedlé huby a tiež nedostatočne tepelne u-pravené. Pacientov, ktorí by skonzumovali smrteľne jedovatú hubu, sme, našťastie, nemali."
Helena Gondová
Súťaž vyhrala už tri razy.Tesný náskok
Na výstave predstavili 299 húb, tretinu z nich priniesli ľudia. Súčasťou výstavy bola totiž súťaž o najväčší počet prinesených druhov húb.
„Súťaž už má svojich stálych prispievateľov. O víťazstvo sa opäť tvrdo bojovalo, no napokon svoje víťazstvo obhájila Helena Gondová zo Zvolena. Priniesla 113 druhov a iba o tri huby prekonala Valeriána Franca z Banskej Bystrice," povedal Vanga.
Víťazka je podľa neho zanietenou hubárkou, na huby chodí v sezóne takmer denne do lesov v okolí Stráží nad Zvolenom. S víťazstvom získala aj hodnotnú publikáciu pre hubárov.
„Priniesť mohli ľudia čokoľvek; jedlé, nejedlé aj jedovaté huby, pretože poslaním výstavy je ukázať návštevníkom čo najviac druhov, aby sa potom vedeli v lese zorientovať," dodal Vanga.
Trojdňovú výstavu navštívilo takmer 350 ľudí, vrátane detí.
Drsnočiaška olivová
Prvý slovenský hubársky úlovok sa tento rok podaril aj amatérskemu mykológovi Mirovi Švidroňovi z Dolného Kubína. Ako napísal portál orava.sme.sk, na kraji lesnej cesty pri Dolnom Kubíne objavil hubu s latinským názvom Scabropezia flavovirens.
Od augusta má už aj slovenský názov Drsnočiaška olivová. Pod mikroskopom sa na ňu pozrel zvolenský mykológ Stanislav Glejdura a potvrdil prvý nález na Slovensku. Ide o vzácny druh, aký sa v celej Európe vyskytuje len sporadicky.
Valerián Franc vykladá svoj príspevok do súťaže, no na víťazstvo to nestačilo. FOTO: MAREK VANGA