Tisíce slovenských vojakov nacvičovali obranu pred mínometným útokom povstalcov.
LEŠŤ. Polovojenské ozbrojené jednotky povstalcov nečakane zaútočili mínometmi na vojenský tábor vojsk NATO. Útočia na humanitárne jednotky.
Ohnisko povstalcov musí armáda zničiť čo najrýchlejšie. Zasahuje aj delostrelectvo, armáda nasadzuje raketomety a mínomety, ako prípravu pre akciu pechoty. Pozemnú operáciu podporia aj stíhačky a bojový vrtuľník. Sú tri hodiny ráno. Miesto: fiktívna krajina Alfaland. V skutočnosti výcvikové stredisko Lešť.
V stredu niekoľko hodín pred brieždením sa začala nočná fáza najväčšieho vojenského cvičenia v modernej histórii slovenskej armády. Nasadili 1600 vojakov.
Simulácia Afganistanu
„Cvičenie simuluje situácie veľmi podobné reálnym, ako sú napríklad v Afganistane, či v Afrike,“ povedal hovorca Ozbrojených síl Milan Vanga.
Scenár cvičenia pripravil brigádny generál Pavol Macko, prvý slovenský generál, ktorý v Afganistane riadil operácie nášho kontingentu aj celej medzinárodnej misie.
„Operácia sa volá Obnova viery a nádeje. Obnoviť nádej, že ľudia budú môcť prežiť a žiť. Nastolením základnej bezpečnosti umožníte prácu ostatným.
Keď si niečo roľník vypestuje, neukradne mu to niekto len preto, že má iné náboženstvo, farbu pleti, alebo je zo susednej dediny,“ rozpráva Macko.
Paľba v Lešti - pozrite si fotogalériu z cvičenia.
Opravili cestu, školili deti
Vojaci na Lešti simulovali tylové zabezpečenie jednotiek, prevoz zranených do poľnej nemocnice, aj transport potenciálnych obetí na Slovensko.
Armáda iba necvičila. Vojaci opravili cestu v Senohrade a postavia povodňou zničený most v obci Osuské. Žiakov základnej školy zasa učili, ako sa majú správať, keď nájdu nevybuchnutú muníciu, varovali ich aj pred drogovými dílermi, ktorí sa vyskytujú v krízových oblastiach. Gymnazistom potom prednášali v angličtine.
Slovenská armáda hrala na Lešti o veľa. Akciu sledovali aj inšpektori NATO. Úspech znamená certifikát pohotovostnej jednotky, ktorú bude môcť aliancia od januára budúceho roku nasadiť v krízových oblastiach kdekoľvek na svete. Neúspech naopak, medzinárodnú blamáž. O certifikáte NATO rozhodne v piatok.