ZVOLEN. Český spolok vo Zvolene, Banskobystrický samosprávny kraj, Krajská knižnica Ľ. Štúra a mesto Zvolen pripravujú v týždni od 11. októbra Dni československej vzájomnosti.
Súčasťou scenára týchto slávností bude napríklad výstava českej literatúry pre deti, premietanie českých rozprávok, výstava venovaná Pavlovi Jozefovi Šafárikovi či seminár o poprednom lesnom odborníkovi Josefovi Opletalovi.
Predsedníčka Českého spolku vo Zvolene Blanka Maňkovská povedala, že program sa snažili zostaviť tak, aby bol príťažlivý pre všetky vekové kategórie.
História, ale aj súčasnosť Zvolena je s českým národom úzko zviazaná. Výsledky sčítania obyvateľov z roku 2001 hovoria, že k českej národnosti sa vo Zvolene prihlásilo 1,2 percenta obyvateľov. Reálny počet však môže byť vyšší, podľa údajov mesta tu žije približne tritisíc obyvateľov českej národnosti, čo je asi sedem percent.
Blanka Maňkovská pripomína, že vzájomné historické väzby siahajú až do obdobia stredoveku. „Medzi najväčšie numizmatické nálezy patrí napríklad poklad mincí Václava II. V roku 1937 tu objavili 23 václavských grošov, ktoré potom uložili do mestského archívu, neskôr do mestského múzea."
Známa je tiež skutočnosť, že v areáli Pustého hradu sídlil určitý čas Ján Jiskra z Brandýsa. Významné posilnenie vzťahov priniesla výstavba železnice v druhej polovici 19. storočia, no predovšetkým vznik Československej republiky.
Vzájomný vplyv sa posilnil v čase, keď na Pohronie vtrhli boľševické jednotky Maďarskej republiky rád. Pod vedením príslušníka francúzskej légie, československého armádneho generála Josefa Šnejdárka, sa podarilo postup maďarskej armády zastaviť a zahnať ju smerom na Lučenec.
Hoci Josef Šnejdárek sa stal čestným obyvateľom Zvolena už v 30. rokoch minulého storočia, komunistická propaganda túto významnú osobnosť zámerne prehliadala a k osadeniu pamätnej tabule generálovi došlo v centre Zvolena až minulý rok.