DOBRÁ NIVA. Základnú školu v Dobrej Nive chcú pomenovať po svojom najvýznamnejšom rodákovi Jurajovi Slávikovi. Rezortnému ministerstvu školstva už požiadavku zaslali, vyrozumenie zatiaľ nedostali.
O zámere školy už vie aj syn Juraja Slávika, ktorý sa volá po ňom Juraj (na snímke). Hoci bude mať v októbri už 81 rokov a navyše žije vo Washingtone, na pozvanie školy zavítal do Dobrej Nivy.
„Nie som tu prvýkrát," povedal, „bol som tu v roku 1990, keď na pamiatku otca odhalili na fare pamätnú tabuľu. Potešil ma zámer školy, aby niesla otcovo meno, otec by bol rád."
Juraj Slávik, ktorý písal pod pseudonymom Neresnický (1890 - 1969), bol slovenský politik, diplomat, spisovateľ a prekladateľ. Študoval právo v Budapešti, Berlíne a ukončil ho v Paríži. Stal sa županom Zvolenskej župy, neskôr Košickej župy. Bol ministrom poľnohospodárstva, ministrom vnútra, potom pôsobil v diplomatických službách v Ženeve a v Poľsku.
Po zániku Česko-slovenskej republiky v marci 1939 rezignoval na svoju funkciu a odišiel do USA. Neskôr sa dostal do Londýna, kde ho menovali za ministra vnútra. Bol zástancom Benešovho etnického čechoslovakizmu a odmietal snahy Štefana Osuského a Milana Hodžu o princíp rovnocennosti oboch národov.
Po vojne sa stal československým veľvyslancom v USA. Po Februári 1948 sa vzdal funkcie veľvyslanca a zostal v USA v exile. Ku koncu svojej kariéry opustil koncepciu čechoslovakizmu a priklonil sa k princípu rovnocennosti oboch národov v spoločnom štáte.
Zomrel vo Washingtone. Jeho urnu s popolom uložili pri príležitosti jeho 100. výročia narodenia v rodinnej hrobke na banskobystrickom cintoríne.
Už ako študent sa začal venovať aj literárnej činnosti a prekladal z francúzštiny, ruštiny, ukrajinčiny a nemčiny. Sestrou jeho matky bola prozaička a publicistka Elena Maróthy-Šoltésová.
Syn Juraj sa mu narodil v Prahe, keď bol ministrom vnútra. Juraj Slávik mladší však umelecké vlohy nezdedil a nezlákala ho ani politika. Je ekonómom. Z troch súrodencov bol najmladší, žije jediný. Jeho sesternica je vdovou po slovenskom spisovateľovi Petrovi Karvašovi.
Historické ústavy v Čechách a na Slovensku v súčasnosti spolu vydávajú o Jurajovi Slávikovi Neresnickom publikáciu.