DOBRÁ NIVA. Dobrá Niva sa dostáva do zorného poľa nielen slovenských médií, ale aj európskych. Ako víťaz národnej súťaže Dedina roka 2009 si vyše 40-členná výprava obce prevzala na ceremoniáli v juhotirolskej dedine Sand in Taufers v Taliansku Európsku cenu obnovy dediny za mimoriadne výkony vo viacerých oblastiach obnovy dediny.
Medzinárodná porota tento rok hodnotila viac ako 30 dedín z jedenástich európskych krajín.
Umiestnenie Dobrej Nivy v druhom pásme dokazuje, že aj dediny z postkomunistických krajín majú šancu súťažiť s vidieckymi oblasťami západoeurópskych krajín.
„Neporovnávame dediny navzájom, ale to, čo je v nej možné v rámci danej krajiny. Čo nie je možné splniť v rámci Slovenska, to nehodnotíme," povedala členka hodnotiacej komisie Isabel Strehle z Nemecka.
Na pracovnom stretnutí s hodnotiacou komisiou v Sand in Taufers vytkli komisári napríklad rakúskej dedine Prellenkirchen ďalší vývoj územia bez vízie.
Dobrej Nive nevytkli nič. „Žiadne výhrady nemáme, chýbali len obnoviteľné zdroje energie," skonštatoval Josef Attenberger.
Starostka Dobrej Nivy Marta Sýkorová mala pri návšteve medzinárodnej poroty v obci v tejto otázke jasno. Členka poroty Isabel Strehle ocenila víziu starostky, že dedinu už nechcú rozširovať, ale zahusťovať a potenciálni noví obyvatelia si môžu kúpiť na bývanie opustené domy, ktoré si môžu zrekonštruovať. A to, že obec nemá obnoviteľné zdroje energie, je jednoducho slovenská realita.
Dobronivské špeciality mali väčší úspech ako chýrna belgická čokoláda
Počas trojdňového podujatia v Sand in Taufers sa okrem slávnostného odovzdávania ocenení zúčastnilo približne 1200 hostí z víťazných dedín jarmoku s prezentáciou regionálnych špecialít či slávnostného sprievodu obcou.
Význam vidieka
Európsku súťaž dedín s dvojročnou pravidelnosťou organizuje Europäische ARGE Landentwicklung und dorferneuerung (Európske pracovné spoločenstvo pre rozvoj vidieka a obnovu dediny) so sídlom vo Viedni. V roku 1989 ju založilo Dolné Rakúsko s Bavorskom pôvodne pre nemecky hovoriace krajiny.
V súčasnosti tvorí ARGE zhruba 30 členských krajín. Spolkové krajiny Rakúska a Nemecka sú samostatnými členmi a aj jednotlivo súťažia. Výška členských poplatkov závisí od počtu obyvateľov danej krajiny a od jej ekonomickej sily.
Motto súťaže je zakaždým iné, spoločenstvo ho vyhlasuje na základe udalostí, ktoré v Európe rezonujú.
Zámerom súťaže je podporovať výmenu skúseností, napomáhať spájaniu Európy a stavať do popredia význam vidieckych oblastí. Okrem vonkajšieho vzhľadu sleduje najmä vnútorné kvality dedín, teda aktivity prispôsobené sídlam hospodárskeho rozvoja, architektúru, ekológiu a zásobovanie energiami, ale aj kultúrne iniciatívy a možnosti vzdelávania. Pri hodnotení je podstatná vlastná iniciatíva občanov a ochota ich spolupráce.
„Aktivita ľudí na dianí obce je najdôležitejšia," povedal na tlačovej konferencii v Sand in Taufers Erwin Pröll, predseda ARGE, ktorý je zároveň predsedom krajinskej vlády Dolného Rakúska.
„Im musí záležať na tom, kde a ako žijú. Nemôžu sa spoliehať na pomoc štátu, tá často zlyháva, ale sami na seba. Urobiť niečo pre krajší obraz dediny a pre jej kvalitnejší život musia sami. Nie na príkaz, ale dobrovoľne."
Obce sa podľa neho musia dostať do popredia a nezaostávať za mestami. „Často sa uprednostňujú mestá na úkor dedín. Ak v nich ľudia nemajú pracovné príležitosti, vidiek sa vyľudňuje. Nie sú v nich potrebné škôlky, obchody a dediny upadajú."
Národnú súťaž na Slovensku piatykrát organizovala Slovenská agentúra životného prostredia v spolupráci so Spolkom pre obnovu dediny a Združením miest a obcí Slovenska.
Okrem sladkých špecialít rozdali Dobronivčania v Taliansku aj množstvo propagačného materiálu o Slovensku.
Hosťom ceremónie odovzdávania cien ponúkajú dobronivskí mládenci takzvané krapne.
FOTO - ĽUBICA MOJŽIŠOVÁ