ZVOLEN. Vrabce vymierajú! V takomto duchu sa prednedávnom objavili správy v agentúrach. „Slovo vymierajú v našich podmienkach ešte nie je úplne namieste.
Faktom je, že na Slovensku sú regióny, kde vrabec poľný vymizol. Napríklad severozápadné Slovensko a Orava. Vrabec domový takisto. Oba druhy sú početne na ústupe," hovorí Anton Krištín, vedúci oddelenia ekológie živočíchov Ústavu ekológie lesa SAV vo Zvolene.
Ľudia sa s vrabcom nestretávajú tak často ako v minulosti, aj keď to neplatí všade. V niektorých lokalitách je ich zasa až - až. Čo s nimi, keď sa ich človek nevie zbaviť?
„V takých prípadoch treba upchať dutiny na dome, ktoré by mohol využiť na vytvorenie hniezda. Dostane sa každým otvorom, ktorým mu prejde hlava. Vrabec domový má ešte tú výhodu, že si dokáže stavať hniezda z trávy aj na stromoch," vysvetľuje Krištín.
Na rozdiel od poľného kolegu, ktorý vyslovene potrebuje dutiny. Prekvapujúci je fakt, že vrabce poľné zvyknú hniezdiť takpovediac v jame levovej.
„Nachádzame ich aj v hniezdach veľkých dravcov ako orla, myšiaka alebo aj u bociana či volavky. Veľké bocianie hniezdo môže merať aj vyše kubického metra, v takomto hniezde nájde útočisko aj päť párov vrabcov," dodáva.
Bocian by zožral vrabčie mláďa, keby sa k nemu dostal. Vrabec si svoje hniezdo v bociaňom príbytku ale postaví tak, že sa k nemu bocian alebo dravý vták nedostane.
Vrabce už ornitológovia našli dokonca aj v hniezde sokola myšiara, ktoré hniezdia v starých hniezdach strák aj vo Zvolene. Podľa Antona Krištína vrabec zariskuje iba v hniezdach tých dravcov, pre ktoré nie sú operence hlavným zdrojom potravy.
„V hniezde jastraba sa takéto hniezda nevyskytujú. To by si už vrabec nedovolil," dopĺňa Anton Krištín.