SLIAČ. Augustové búrky prekvapovali svojou intenzitou. Množstvo vody, ktoré dažde priniesli do niektorých regiónov, spôsobilo povodne, aké si nepamätali ani tí najstarší. (mis)
„Na to aby vznikli búrky, musia byť podmienky. Tie sa vytvárajú postupne a búrky sa dajú predpovedať dopredu na deň alebo dva," hovorí pracovník Leteckej meteorologickej stanice v Sliači Jozef Oboňa.
Zberné miesta
Každodennou prácou pracovníkov meteorologickej stanice je zisťovanie údajov nielen o počasí, ale aj o teplote, vlhkosti, tlaku a pre letisko dôležitej dohľadnosti. Svet je pokrytý zbernými miestami - meteorologickými stanicami, ktoré zbierajú údaje a odosielajú ich do svojich centier.
Zo Sliača idú informácie do centra v Bratislave každú hodinu, samozrejme, ak nie je dôvod, aby ich posielali častejšie.
Jozef Oboňa pri kontrole prístrojov. FOTO: MILAN SUJA
Prejde desiatky kilometrov
Meteorológovia vedia povedať, v ktorom priestore a s akou intenzitou sa búrka vyskytne. Búrka je obyčajne záležitosť niekoľkých kilometrov, nikdy nepokrýva celé Slovensko. „Nedá sa predpovedať s presnosťou na stovky metrov," dodáva meteorológ. Niekedy je búrka iba pätnásťminútová, inokedy trvá aj viac ako hodinu. Kým sa rozpadne, môže prejsť desiatky kilometrov.
Nikdy nie je stopercentná
Čím je predpoveď počasia urobená na dlhšie obdobie, tým sa znižuje jej presnosť. Búrku je, napríklad, ťažko predpovedať na týždeň dopredu. Hovorí sa, že predpoveď počasia nad päť dní už nie je podložená faktami. „Predpoveď nie je nikdy stopercentná, aj keď denné predpovede sa plnia na deväťdesiat až deväťdesiatpäť percent," dopĺňa .
Aj meteorológ zmokne
Od pracovníka meteorologickej stanice ľudia očakávajú, že má prehľad o počasí v každej chvíli a nemôže sa mu stať, aby ho prekvapil dážď. Opak je ale pravdou, ako každý človek, aj Jozef Oboňa občas zmokne. „Keď už zmoknem, tak poviem, že som zmoknúť chcel," smeje sa meteorológ. Podľa neho sa búrková činnosť dá predpovedať, no obyčajné prehánky môžu prekvapiť každého.
Počas búrky by sme sa nemali sprchovať
Blesky počas letnej búrky ohrozujú aj našu domácnosť. Špecialista radí, ako tomu predísť.
Ak sú budovy vybavené ochranou pred bleskom a prepätím podľa najnovších technických poznatkov, nepredstavujú blesky žiadne nebezpečenstvo pre človeka ani pre technické zariadenie. Súdny znalec Ján Meravý vysvetľuje, že ochrana budovy by mala byť v súčasnosti vonkajšia i vnútorná.
„Vonkajšia ochrana pred bleskom funguje tak, že sústava zachytí priamy úder blesku do objektu a bleskový prúd je bezpečne zvedený do zeme a tak neutralizovaný," hovorí elektrotechnik. Ak budovy nie sú vybavené žiadnym bleskozvodom, alebo majú bleskozvod starší a neudržiavaný, blesk si môže nájsť cestu do zeme cez potrubie ústredného kúrenia, vodovodného potrubia alebo oceľovú konštrukciu. Dôsledkom môže byť úraz spôsobený elektrickým šokom alebo požiar, či výbuch. Vnútorný systém slúži na ochranu elektrických zariadení. Keďže sa tieto opatrenia začali robiť až v súčasnosti na nových budovách alebo pri rekonštrukcii v starých objektoch, by sme mali dodržiavať základné pravidlá chovania sa počas búrky.
Zatvoriť okná, vypnúť citlivé elektronické spotrebiče ako je televízny prijímač, osobný počítač, audio a video prístroje. Nedotýkať sa kovových potrubí rozvodov vody, plynu, ústredného vykurovania ani žiadnych káblov. Je vhodné aj vytiahnuť sieťové a anténne a dátové vidlice zo zásuviek hlavne drahých elektrických prístrojov. Počas búrky by sme sa mali zdržiavať na suchom mieste, ďalej od elektrospotrebičov, kachlí, zásuviek a telefónu.
Ján Meravý upozorňuje, že špeciálne prepäťové ochrany pre zásuvky poskytujú ochranu len pred účinkami vzdialených úderov blesku. „V žiadnom prípade nenahradzujú bleskozvod," hovorí špecialista.
Počas búrky je vhodné vyhnúť sa kúpaniu, sprchovaniu a umývaniu riadu.