HONTIANSKE NEMCE. Kým povodňami postihnuté obce sa obávajú každej dažďovej kvapky, v Hontianskych Nemciach sa modlili, aby zapršalo. Voda vo vodojemoch už bola takmer na dne a hrozilo, že dedina zostane bez pitnej vody.
Mierny úbytok vody v letných mesiacoch pociťujú takmer každý rok, no tento bol v dôsledku dlhého extrémneho tepla a sucha najkritickejší. Na internetovej stránke obce sa objavilo nariadenie so zákazom používať vodu z verejných studní, ako tu vodojemom hovoria, a s odporúčaním využívať vodu z vlastných studní. Zákaz sa vzťahoval na polievanie záhrad, napúšťanie bazénov, umývanie a čistenie áut a rôznych objektov.
Nariadenie obec najskôr vyhlásila v obecnom rozhlase, no po jeho odvysielaní stúpla spotreba vody dvojnásobne. „V rokoch s priemernými zrážkami máme spotrebu 80 - 90 metrov kubických. Keď nastalo sucho, vody v rezervoári ubúdalo a ďalšia nestíhala dotekať. Vydali sme preto toto nariadenie, no spotreba vody sa zvýšila na 150 kubíkov," povedala starostka Anna Chamulová. „Ľudia sa zľakli, že nebude voda, a tak si každý začal robiť zásoby do vane, do vedier, do čoho mohli."
Objednali si rezervu
V obci majú dva vodojemy, na vodu z nich sú napojené cez obecný vodovod všetky domácnosti. Za meter kubický platia 66 centov. Ľudia si vodou polievajú záhrady či napúšťajú bazény, ktorých podľa starostky nie je v obci málo. „Niektorí síce tvrdili, že na to využívajú vodu z vlastnej studne, no nie každý ju má. Doslova sme prosili ľudí, aby na to nečerpali obecnú vodu. Situácia sa potom, našťastie, upokojila, po mesiaci začalo aj výdatne pršať, takže rezervoáre sa znova začali napĺňať."
Starostka ešte v júli objednala a zaplatila cisternu z vodárenskej spoločnosti. „Zatiaľ sme ju, našťastie, nepotrebovali. Máme ju predplatenú, nebola drahá, vyšla nás zhruba 165 eur. Ak ju nepoužijeme, sľúbili, že nám peniaze vrátia."
Alternatívne zdroje
Dedina sa postupne rozrastá, ľudí pribúda, voda vo vodojemoch nie. Vedenie obce preto začína hľadať alternatívne zdroje. „Máme niekoľko studní, ktoré sa využívali v minulosti. Uvažujeme, že ich zrekonštruujeme a využijeme aspoň pre časť domácností. Alebo vybudujeme nové studne," skonštatovala starostka. Nevylúčila však ani možnosť, že ak vody nebude dostatok, napoja obecný vodovod na vodárenskú spoločnosť. Cena za meter kubický by však bola niekoľkonásobne vyššia.
V Devičí
Asi desať kilometrov vzdialené Devičie nedostatok vody nezaznamenalo. Možno aj preto, že ľudí v tejto obci žije podstatne menej. Hontianske Nemce majú 1540 obyvateľov, Devičie 304. V Devičí majú jeden vodojem, naň je cez obecný vodovod napojená celá dedina okrem jednej ulice. Tá má svoj skupinový vodovod; keď si ho vybudovali, bola to nová ulica v dedine. Obecné studne tak dnes plnia len dekoratívnu funkciu.
„Máme osem obecných studní, štyri sme pred dvoma rokmi zrekonštruovali, aby ladili s ľudovou architektúrou obce," povedal starosta Ján Baláž. „Využili sme na to program Obnovy dediny Slovenskej agentúry životného prostredia, ktorá nám poskytla 3320 eur, 990 eur sme financovali z vlastných zdrojov."
Studne stoja pred rodinnými domami, ktokoľvek sa môže na ne napojiť, no vodu z nich si čerpajú len dve domácnosti. Rovnako ako v Hontianskych Nemciach, aj v Devičí platia za kubík vody 66 centov.
Ľubica Mojžišová
Obecné studne v Devičí plnia len dekoratívnu funkciu. Foto: Ľubica Mojžišová