Milan Križo: V Brne nás volali biely a čierny brat

Rómsky muzikant Ján Gašpar Hrisko, ktorému je venovaná aktuálna Očovská folklórna hruda, v spomienkach známeho speváka ľudových piesní Milana Križa.

Očovský sviatok folklóru - to je Hruda. Tú tohtoročnú dnes otvára program Môj čierny brat. Vyznanie profesora Milana Križa je venované pamiatke známeho muzikanta Jána Gašpara Hriska a ságe muzikantského rodu Hriskovcov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

OČOVÁ. Očová nemá núdzu o známe osobnosti. Preslávil ju najmä folklór a Hruda im chce aspoň takto poďakovať. Ján Gašpar Hrisko a Milan Križo pôsobili dlhé roky v Brnianskom rozhlasovom orchestri ľudových nástrojov. Boli to dvaja Podpoľanci v cudzom svete.

Hriskovcov poznal oddávna

„Je chvályhodné, že sa do koncepcie Očovskej hrudy zakomponovali programové bloky venované očovským rodákom - parádnym muzikantom. Medzi najznámejších patrí Rinaldo Oláh, ktorý žil síce vo Zvolenskej Slatine, no mama mu pochádzala z Očovej. Vlani venovali pozornosť muzikantskému klanu Berkyovcom - Mrenicovcom.

SkryťVypnúť reklamu

Pre tento rok je to ďalší klan, možno ešte košatejší, a to sú Gašparovci - Hriskovci," začína svoje rozprávanie Milan Križo. Hriskovcov poznal oddávna, pár rokov sám býval v Očovej, kde vtedy ešte pôsobil Jozef Gašpar Hrisko so svojou muzikou. Ako cimbalista s ním hrával aj jeho brat Jano.

Muzikantské srdce

Ján Gašpar Hrisko sa životom tvrdo pretĺkal, okrem toho, že hrával s bratom, pracoval na stavbách v Harmanci alebo ako lesný robotník v Očovej a Hrochoti. V rodnom kraji napokon dlho neostal, muzikantsky sa uchytil v SĽUK-u, neskôr sa dostal do Brnianskeho rozhlasového orchestra ľudových nástrojov, kde osud zavial aj Milana Križa. „Bol som veľmi šťastný, keď sme sa v Brne stretli. Vedel som už zo SĽUK-u, že je to parádny muzikant," dodáva.

SkryťVypnúť reklamu

Profesionálny orchester, ako BROLN, funguje predsa len inak ako malé ľudové hudby. Muzikanti zahrajú všetko, čo im autor napíše, no často tam, podľa Križa, chýbal cit, to pravé muzikantské srdce alebo náboj, ktorý podpolianska pesnička potrebuje. Práve Hrisko so svojím cimbalom bol pre orchester záchrancom.

hrisko_490.jpg

Hrisko (za cimbalom) v rodnom kraji dlho neostal, muzikantsky sa uchytil v SĽUK-u, neskôr sa dostal do Brnianskeho rozhlasového orchestra ľudových nástrojov. FOTO: ARCHÍV BROLN-u

Čierny a biely brat

„Dali sme sa dohromady, boli sme dobrí kamaráti, dokonca aj byty sme mali neďaleko seba," hovorí Križo. Hrisko bol podľa neho spoločensky zaujímavým typom. Mal veľa priateľov a keďže si ich všetkých nedokázal zapamätať, hovoril im brat môj.

SkryťVypnúť reklamu

„Tak zvykol aj mne hovoriť a postupne sme sa tak volali obaja. Nakoniec nás niektorí začali považovať za skutočných bratov a aby nás rozlíšili, ja som bol biely brat a Jano čierny brat. Práve túto skutočnosť som využil pre hlavný piatkový program, ktorý sa volá „Môj čierny brat...". Keď sme dávali dohromady koncepciu programu, zistili sme, že ide doslova o ságu v literárnom zmysle slova. Chceli sme aby sa Hriskovci prezentovali nielen ako muzikanti, ale aby sme naznačili aj niečo z ich života."

Nebol to dážď

S cimbalistom Hriskom zažil mnoho príhod. Hrisko bol totiž námesačný. BROLN absolvoval aj dvojmesačný zájazd po Ázii. Precestovali Vietnam, Mongolsko, Severnú Kóreu... Týždeň strávili v čínskom Pekingu. Na cestách sa to nikdy nezaobišlo bez fľaštičky. Kamaráti prišli muzikantov vyprevadiť už na hlavnú brniansku stanicu, do vlaku sa na cestu do Prahy tiež niečo zmestilo. Trochu sa „nasávalo" a Križo s Hriskom ako bratia spali, samozrejme, v jednom kupé.

Križo zaspal skôr, až kým sa neprebudil na divné zvuky. A keby len zvuky. „Najprv som si myslel, že to na mňa fŕka z umývadla alebo z okna, napadlo mi, že možno prší, no potom som ho zbadal. Jano, inak pohybovo nie veľmi nadaný, veď mal stále problémy s nohami, sa v spánku vyštveral hore, jednou nohou stál na posteli a rozkročený cez celé kupé na mňa močil. Ihneď som naňho skríkol, na čo on spadol dolu ako hruška a prebudil sa. Šťastie, že sa mu nič vážnejšie nestalo. Pred Prahou ma zobudil, že mi bude aj topánky čistiť, len aby som to nikomu nepovedal. Samozrejme, na druhý deň to už všetci vedeli," spomína s úsmevom Milan Križo.

Mona Líza, analýza

Ján Gašpar Hrisko, hoci hudobne veľmi nadaný, mal vychodených iba šesť či sedem tried v ľudovej a dva roky v meštianke a tento hendikep si uvedomoval. Veď muzikanti sa často pohybovali vo vyššej spoločnosti. Čosi pochytil, no nie vždy to dokázal vhodne použiť.

„Pamätám, že v Brne „letela" lotéria Mona Líza. Keď som sa ja oženil, tak som od manželky chcel, aby sa česala ako dievky u nás, teda dozadu na hladko a vlasy do drdola. Trochu sa podobala na Monu Lízu. Jano si k nám raz prišiel požičať peniaze na uhlie a mal trochu aj vypité. Ja som nebol doma, a tak mu otvorila manželka. Keď ju uvidel, vyšlo z neho: Evička, ty si krásna, vyzeráš ako analýza," pridáva ďalšiu veselú spomienku Milan Križo a dodáva: „Tak toto je môj čierny brat."

Jeho priateľ dobre vedel, že nebyť folklóru a cimbalu, robil by možno iba nejakého pomocného robotníka. Aj preto dával do svojej muziky oveľa viac.

Generácie hudobníkov

Program autorsky pripravili Milan Križo s Romanom Malatincom. Takmer päťdesiatročný vekový rozdiel medzi nimi nebol prekážkou. „Pre mňa je to obrovská skúsenosť, som rád, že ma k tomuto programu prizval. Mali sme možnosť vycestovať do Brna, do BROLN-u. Priznám sa, až tak veľa som o Jánovi Gašparovi Hriskovi nevedel, no študujem etnografiu a veľmi ma to zaujalo. Navštívili sme profesora Ľuboša Holého, ktorý tiež pôsobil v rovnakom orchestri. Počúvať ich zážitky, to bolo pre nás niečo úžasné. Myslím, že nás to ovplyvnilo aj pri tvorbe ďalších programov, ktoré budú na festivale," hovorí Malatinec.

„Trochu sme sa obávali názvu Môj čierny brat. Programom chceme vyjadriť úctu k rómskej komunite, ktorá tak veľmi obohacuje podpoliansky folklór. Zoberme si, koľko je tu hudobných rodov: Mrenicovci, Klincovci v Dúbravách, Ciblíkovci, Oláhovci v Detve... To sú celé generácie hudobníkov," dodáva Malatinec a jeho spoluautor ho dopĺňa: „Všetci Podpoľanci sú lokálpatrioti, no najväčšími lokálpatriotmi medzi nimi sú práve Očovania, ktorí sú veľmi hrdí na svoju dedinu. A aj právom."

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Zvolen

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 047
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 7 791
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 6 054
  4. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 3 429
  5. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 149
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 3 105
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 549
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 199
  1. Soňa Kallová: Zelený štvrtok v Tesco
  2. Michal Michňák: Vlastné bývanie? Pre mnohých Slovákov už len sen
  3. Eva Bachletová: Veľkonočný zázrak života
  4. Viktor Pamula: Rozmohol sa nám tu taký nešvár.
  5. Tomáš Vodvářka: Velký pátek jako příležitost
  6. Vladimír Bojničan: Pluralita nie je len nejaký rozmar modernity. Je to náš civilizačný základ
  7. Marek Namešpetra: J.K. Love SuperStar
  8. Dominik Sumbal: Ficove opatrenia vedú Slovensko do špirály ekonomického úpadku. Riešenia existujú – a volajú sa zodpovednosť a zdravý rozum.
  1. Martin Ondráš: Slintačka a krívačka - prečo to celé nesedí 46 073
  2. Michael Achberger: Revolučný trik na chudnutie: Ženy si ho pochvaľujú, trvá len 5 minút denne 20 088
  3. Vlado Jakubkovič: Otvorený list Generálnemu prokurátorovi 19 677
  4. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry objednalo tanečné odevy pre žiakov od stavebnej firmy 18 425
  5. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný? 17 400
  6. Viera Gáliková: Pelíšky - prečo tri pokusy o samovraždu 10 740
  7. Viktor Pamula: Rozklad ministerstva zahraničných vecí pokračuje 10 465
  8. Miroslav Ferkl: Magor Magor Magor 10 326
  1. Věra Tepličková: Komu svieti Slnko v sieti?
  2. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný?
  3. Radko Mačuha: Kotlár je génius, objavil Tučík.
  4. Marcel Rebro: Fico potvrdil účasť na májových oslavách v Moskve. Prispejme mu na letenku
  5. Věra Tepličková: Predveľkonočné pašie alebo Aký štát, také Turínské plátno
  6. Radko Mačuha: Prejav Roberta Fica v Moskve. ( fikcia)
  7. Marcel Rebro: Raketový útok v Sumoch je aktom štátneho terorizmu
  8. Radko Mačuha: Čurilla? Veď to je magor.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Zvolen - aktuálne správy

Neváhaj a poznaj Tatry a Pieniny z úplne nového uhla.


Niektoré príbehy sa začínajú potichu – v malej izbe, s vôňou prvej vlastnoručne napraženej kávy. Taký bol aj začiatok cesty Petra Szaba, dnes už známeho mena vo svete výberovej kávy.


Kaštiel zemianskej rodiny Bezeghovcov v roku 1940 a rybársky mlyn v roku 1950.

Patrili medzi najstaršie objekty v bývalých Rybároch.


Archívna fotografia výzdoby vo zvolenskej nemocnici z minulého roka.

Sestry prezradili ako sviatky prežívajú v práci a ako doma.


  1. Soňa Kallová: Zelený štvrtok v Tesco
  2. Michal Michňák: Vlastné bývanie? Pre mnohých Slovákov už len sen
  3. Eva Bachletová: Veľkonočný zázrak života
  4. Viktor Pamula: Rozmohol sa nám tu taký nešvár.
  5. Tomáš Vodvářka: Velký pátek jako příležitost
  6. Vladimír Bojničan: Pluralita nie je len nejaký rozmar modernity. Je to náš civilizačný základ
  7. Marek Namešpetra: J.K. Love SuperStar
  8. Dominik Sumbal: Ficove opatrenia vedú Slovensko do špirály ekonomického úpadku. Riešenia existujú – a volajú sa zodpovednosť a zdravý rozum.
  1. Martin Ondráš: Slintačka a krívačka - prečo to celé nesedí 46 073
  2. Michael Achberger: Revolučný trik na chudnutie: Ženy si ho pochvaľujú, trvá len 5 minút denne 20 088
  3. Vlado Jakubkovič: Otvorený list Generálnemu prokurátorovi 19 677
  4. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry objednalo tanečné odevy pre žiakov od stavebnej firmy 18 425
  5. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný? 17 400
  6. Viera Gáliková: Pelíšky - prečo tri pokusy o samovraždu 10 740
  7. Viktor Pamula: Rozklad ministerstva zahraničných vecí pokračuje 10 465
  8. Miroslav Ferkl: Magor Magor Magor 10 326
  1. Věra Tepličková: Komu svieti Slnko v sieti?
  2. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný?
  3. Radko Mačuha: Kotlár je génius, objavil Tučík.
  4. Marcel Rebro: Fico potvrdil účasť na májových oslavách v Moskve. Prispejme mu na letenku
  5. Věra Tepličková: Predveľkonočné pašie alebo Aký štát, také Turínské plátno
  6. Radko Mačuha: Prejav Roberta Fica v Moskve. ( fikcia)
  7. Marcel Rebro: Raketový útok v Sumoch je aktom štátneho terorizmu
  8. Radko Mačuha: Čurilla? Veď to je magor.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu