DOBRÁ NIVA. Prestížne ocenenie získala Dobrá Niva ako víťaz národnej súťaže Slovenská dedina roka 2009 aj v súťaži o Európsku cenu obnovy dediny 2010. Medzinárodná porota, ktorá v jedenástom ročníku súťaže hod-notila viac ako 30 dedín z 11 európskych krajín, jej udelila Európsku cenu obnovy dediny za mimoriadne výsledky vo viacerých oblastiach rozvoja dediny.
Hodnotené obce rozdelila komisia podľa kvality do troch skupín, Dobrá Niva skončila v druhej. „Vedela som, že do prvej sa nedostaneme," povedala starostka obce Marta Sýkorová. Pre každý ročník je vyhlásené iné motto. Tento sa niesol v znamení motta Nová energia pre silné spolunažívanie. Chcel upriamiť pozornosť na vidiecke komunity v Európe, ktoré s novou energiou posilňujú svoj ekonomický potenciál, ekologické kvality a sociálnu súdržnosť.
„Obec Langenegg z rakúskej spolkovej krajiny Vorlarlberg, ktorá súťaž vyhrala, má množstvo zariadení na bioplyn, v celej obci kúri štiepkou, má tiež veľký počet fotovoltaických a slnečných zariadení. To z nej robí lídra v oblasti energetickej sebestačnosti, kým my máme iba slnečné kolektory na základnej a materskej škole. Napriek tomu sme obstáli so cťou, vôbec sme neskončili na chvoste rebríčka," dodala starostka.
Mottom otvorená brána
Dobrá Niva presvedčila členov komisie všestranným rozvojom. „Komisia ocenila vynikajúce a príkladné aktivity v ekonomickej, sociálnej a kultúrnej oblasti či v oblasti školstva. Obzvlášť vyzdvihla angažovanosť miestnych pri zachovávaní historického dedičstva a udržiavaní miestnych tradícií," povedala Ivona Cimermanová zo Slovenskej agentúry životného prostredia.
„Vysoko hodnotila základné motto obce pre svoj rozvoj, pre ktoré si Dobrá Niva zvolila otvorenú bránu. Zhmotnená je vo forme historickej kamennej brány umiestnenej na ústrednom priestranstve obce, a na druhej strane je jasným signálom otvorenosti domácich obyvateľov voči aktuálnym výzvam a požiadavkám."
Brána dominuje tamojšiemu námestiu.
Dobronivská hrdosť
Motto súťaže Dobrá Niva splniť nemohla, preto sa ho snažila prezentovať energiou medzi obyvateľmi. Tí pri prezentácii obce vyvesili na brány a ploty výšivky a súčasti dobronivských krojov a niektorí delegáciu vítali tradičnými domácimi špecialitami. Ukázali tak, že dokážu družne žiť, no nie v každej dedine je to tak.
„Je to dané mentalitou ľudí. Sú hrdí na svoj pôvod, na to, že sú Dobronivčania. Mne, keďže nie som tunajšia rodáčka, vysvetľovali, že tá hrdosť je tu už po stáročia. Keď sa majú prezentovať ako celok, ich hrdosť a súdržnosť sa ešte zdvojnásobí," povedala starostka.
Vnútorný rozvoj
Dobrá Niva oslovila komisiu aj svojou víziou nerozširovať intravilán, podľa nej vnútorný rozvoj môže byť príkladom aj pre ostatné obce. „Máme tu staré opustené domy, ale nie sú schátrané. Noví obyvatelia, ktorí sa sem sťahujú, si ich môžu zrekonštruovať. Nechceme rozširovať plochu obce, je to finančne náročné aj na infraštruktúru."
Komisia vyzdvihla aj podiel obce a miestnych hospodárov pri starostlivosti o prírodné historické dedičstvo, ktorým je chránené územie Gavurky.
Slávnostné vyhlásenie výsledkov s odovzdaním ocenení sa uskutoční 24. - 26. septembra v juhotirolskej obci Sand in Taufers (Taliansko), ktorá zvíťazila v 10. ročníku tejto súťaže.