SLATINSKÉ LAZY. Občianske združenie Priatelia Zeme-CEPA začalo stavať 50 vzorových domácich a päť obecných kompostovísk v podpolianskych obciach Slatinské Lazy, Poniky, Ľubietová, Čierny Balog a Valaská.
Obciam a ich obyvateľom tým umožnia likvidovať a zhodnocovať bioodpad v mieste jeho vzniku a zároveň im ušetria peniaze.
Výstavba pilotných obecných a domácich kompostovísk je súčasťou projektu Zhodnocovanie biologických komunálnych odpadov na Poľane. Obecné kompostoviská prinesú samosprávam niekoľko výhod. Zelený odpad z obecných pozemkov sa využije a obce si splnia povinnosť znížiť množstvo biologicky rozložiteľných odpadov ukladaných na skládky do roku 2013 o 50 percent z celkového množstva bioodpadov vyprodukovaných v roku 1995.
Na kompostoviská budú môcť vyvážať bioodpad aj obyvatelia obcí zo svojich záhrad a domácností. Priatelia Zeme zabezpečia obciam štiepkovače, oplotenie, náradie a zároveň vyškolia obslužný personál obecných kompostovísk.
Hnojivo namiesto odpadu
„Obce v Podpoľaní prejavili o pilotné obecné kompostoviská veľký záujem. V súčasnosti pripravujeme materiál na ich stavbu a objednávame potrebné vybavenie," hovorí Peter Halaj, terénny pracovník projektu.
K veľkým producentom kompostovateľného odpadu však patria aj domácnosti. Doteraz Priatelia Zeme pomohli spolu s aktivistami vybudovať 10 domácich kompostovísk vo všetkých piatich obciach a odovzdali ich najaktívnejším majiteľom rodinných domov a záhrad. Pre veľký záujem zo strany obyvateľov vybudujú ešte ďalších 40 kompostovísk. Záujemcom o domáce kompostoviská vysvetlili zásady správneho nakladania s bioodpadom. Ľudia tam budú môcť ukladať odpad zo svojich záhrad a kuchýň a vyrábať si hodnotné hnojivo.
„Chceme ľudí motivovať pozitívnymi príkladmi. Už teraz vieme povedať, že ak sa dostanú k správnym informáciám, majú aj záujem pridať sa k správnym riešeniam," dodáva Peter Halaj.
Ušetrené peniaze
Projekt nadväzuje na doterajšie aktivity združenia v tomto regióne. Odštartovali ho vlani v lete so zámerom podporiť systémový prístup k hospodáreniu s odpadmi a inšpirovať tak aj iné vidiecke regióny s podobnými podmienkami, problémami a potrebami.
Separovaný zber komunálneho odpadu v regióne Poľana takmer vôbec nezahŕňa organické kompostovateľné odpady. Tento druh odpadov však tvorí až 30 - 40 percent všetkého odpadu domácností a väčšinou končí na oficiálnych či čiernych skládkach alebo sa spaľuje.
Na skládkach sa inak neškodný bioodpad zmiešava s ostatnými druhmi odpadu, čím sa stáva zdraviu škodlivý a ďalej nepoužiteľný. Správnym kompostovaním sa však mení na kvalitný humus. Pri jeho dostatku nemusia ľudia zbytočne používať často drahé umelé hnojová a substráty. Kompostovanie, dodáva Halaj, šetrí nielen životné prostredie, ale aj peniaze.
Pri praktickej ukážke kompostovania.
Priatelia Zeme-CEPA sa zameriavajú na ochranu prírody a krajiny. Združenie sídli na Ponickej Hute, pobočky má v Banskej Bystrici a v Bratislave.