BANSKÁ BYSTRICA / DETVIANSKA HUTA. Lekári Neurochirurgickej kliniky Rooseveltovej nemocnice a Detskej fakultnej nemocnice v Banskej Bystrici doplnili desaťročnému Martinovi Kretovi približne sto štvorcových centimetrov chýbajúcej lebečnej kosti špeciálnym implantátom.
Operácia trvala takmer štyri hodiny. Špeciálnu výplň použili banskobystrickí neurochirurgovia ako prví na Slovensku aj v Česku. Výplň vyrobili na mieru v Taliansku. Výnimočná je tým, že lebečná kosť časom prerastie tkanivá tejto výplne.
„Materiál chemickým zložením, ale aj 3D štruktúrou napodobňuje prirodzenú ľudskú kosť. Po implantácii vytvorí také podmienky, aby z okrajov defektu postupne prerastali do implantátu vlastné kostné bunky a časom ho prebudujú na kostné tkanivo," povedala hovorkyňa Rooseveltovej nemocnice Jana Krupová.
Miesto, kde chýbala časť lebečnej kosti, najskôr zoskenovali CT prístrojom. Dáta vyhodnotil počítač a vyrobili 3D model lebky, postihnutého miesta, a nakoniec 3D model budúceho implantátu. Neurochirurg ho posúdil a potom vznikol definitívny implantát na mieru.
Martin Kret utrpel vážne zranenie v októbri 2008. Na bicykli narazil do auta, lekári ho zachraňovali takmer päť hodín. Martinov otec dodnes neskrýva dojatie a vďaku lekárom.
Riaditeľ nemocnice Ján Šulaj s umelou náhradou lebečnej kosti. Foto: TASR
„Nebol to len estetický výkon. Operácia mala mimoriadny význam. Pri stratových zraneniach lebky je mozog vystavený rôznym pohybom. Nie je na to pripravený a môže dôjsť k poškodzovaniu," povedal dnes neurochirurg Ján Šulaj, ktorý chlapca operoval.
Implantát z anorganického materiálu presne kopíruje tvar chýbajúcej časti lebky aj hrúbku kosti, na rozdiel od doteraz používaných náhrad z umelej hmoty. Celú operáciu preplatí zdravotná poisťovňa. Rooseveltova nemocnica plánuje operovať aj ďalšie deti. Má kvalitných detských neurochirurgov, navyše miestna Detská fakultná nemocnica je koncovou pre detských pacientov s poranením hlavy.
„Lekárov, ktorí sa zaoberajú detskou neurochirurgiou, nie je na svete veľa. Stretnutia sú, dá sa povedať, komorné, takmer všetci sa poznáme," povedal Šulaj. Špeciálny implantát dáva zdravotníctvu nové možnosti. Dá sa použiť ako výplň kostných defektov nielen v neurochirurgii, ale aj v čeľustnej a tvárovej chirurgii a ortopédii.
Malý pacient z Detvianskej Huty so svojou krstnou mamou. Foto: TASR