ZVOLEN. Práce na záchrane Pustého hradu sa začnú už v priebehu júna. Sústredia sa na archeologický výskum ohrozeného torza veže - donjonu, ktorý je jedinou stojacou stavbou v areáli dolného hradu.
Labilný stav
Postup prác a priebeh výskumu posúdila odborná komisia, zložená z archeológov, pamiatkárov, reštaurátorov a zástupcov mesta. „Archeologický výskum na dolnom hrade sa uskutoční v niekoľkých etapách. V tej prvej sa zameriame na juhovýchodné nárožie veže, aby bolo možné presne identifikovať jej zachované architektonické časti. Po jeho ukončení sa môže začať práca konzervátorov a reštaurátorov," povedal vedúci archeologického výskumu Ján Beljak.
Júnový termín pre výskum chcú stihnúť aj preto, aby už v priebehu leta mohli začať s prácami na spevnení veže.
Donjon je v ohrozenom stave a ďalšiu zimu by nemusel prežiť. Zástupca riaditeľa Archeologického ústavu SAV v Nitre Ivan Cheben konštatoval, že výskum bude podkladom pre záchranné práce na donjone.
FOTO: JÁN KROŠLÁK
Cement ako cesta do pekla
„Torzo veže je mimoriadne cenné už preto, že na dolnom hrade je to jediná stavba, ktorá sa zachovala v trojrozmernom priestore," povedal riaditeľ Krajského pamiatkového úradu v Banskej Bystrici Miroslav Sura.
„Sú už spracované technológie na záchranu pamiatky, kde budeme rešpektovať pôvodný stav a dopĺňať ho materiálmi, ktoré nenarušia historické murivo," povedal riaditeľ Krajského pamiatkového úradu v Banskej Bystrici Miroslav Sura.
Táto technológia by mohla byť podľa neho univerzálne platná aj pri obnove objektov horného hradu, kde sa v minulosti využíval cement. „Čas ukázal, že táto technológia je cestou do pekla. Murivá, ktoré boli takto konzervované, sa postupne rozpadajú," dodal riaditeľ.
Archeologická škola
Popri skúmaní donjonu čaká bádanie aj ostatné časti dolného hradu. Ján Beljak upresnil, že v letných mesiacoch sa zamerajú v rámci archeologickej školy na výskum pravekého valu, ktorý objavili už minulý rok.
„Otvoríme tiež nové sondy, aby sme zistili popri neskorej dobe kamennej a dobe bronzovej prípadne aj ďalšie obdobia," dodal.
Letnú školu archeológie organizuje archeologický ústav SAV spoločne s Katedrou archeológie UKF v Nitre a zúčastní sa jej niekoľko desiatok študentov z celej strednej Európy. Školu podporí v rámci grantu aj medzinárodný vyšehradský fond.