DOBRÁ NIVA. Po víťazstve v národnej súťaži Dedina roka 2009, ktorú vyhlasuje Slovenská agentúra životného prostredia každý druhý rok, zavítali do Dobrej Nivy komisári Európy. Obec totiž s titulom získala právo reprezentovať Slovensko v európskej súťaži o Európsku cenu obnovy dediny, ktorú vyhlasuje Európske pracovné spoločenstvo pre rozvoj vidieka a obnovu dediny so sídlom vo Viedni.
Reprezentáciu obec od vlaňajšej, v národnej súťaži, výrazne nezmenila. Znova stavila predovšetkým na obnovenú architektúru, na ľudové tradície a na spoločenský život svojich obyvateľov.
Dedinčania na brány a ploty vyvesili výšivky a súčasti dobronivských krojov a niektorí delegáciu vítali tradičnými domácimi špecialitami na spôsob švédskych stolov. Dvaja členovia komisie z Nemecka a jeden z Belgicka ochutnali aj dedinské pivo Dobrovar, ktoré už viac ako desaťročie varí miestny podnikateľ.
„Na reprezentáciu sme mali znova štyri hodiny. Tentoraz sme ju doplnili o prehliadku prírody a vzali sme našich hostí do našej vzácnej lokality Gavurky," povedala starostka Marta Sýkorová. V chránenom prírodnom areáli Gavurky rastú vzácne 200- až 400-ročné duby, najväčšie majú obvod kmeňa viac ako šesť metrov. Ojedinelá je tiež fauna a flóra areálu.
Tamojšia základná škola o nej vydala publikáciu, ktorá sa v celoslovenskej súťaži Najkrajšia kniha a propagačný materiál o Slovensku za rok 2009 umiestnila na prvom mieste. Vyhrala v kategórii kníh o krajoch a regiónoch, "eurokomisári" ju dostali do daru.
Členovia komisie (zľava) Josef Attenberger, Carlo Lejeune a Isabel Strehle už po skončení štvorhodinového limitu skúmajú so starostkou Martou Sýkorovou mapu okolia Dobrej Nivy.
„Dobrá Niva je dedina, ktorá si je vedomá svojej tradície a histórie a je na ne hrdá," povedal člen hodnotiacej komisie Carlo Lejeune z Belgicka. Dodal, že ho zaujala originálna zrekonštruovaná kamenná dobronivská brána zo začiatku 20. storočia, ktorá dominuje parku na námestí. „Je symbolom minulosti a zároveň aj budúcnosti," dodal.
„V porovnaní s návštevami slovenských obcí v minulých rokoch sa zvyšuje význam obecného života, podiel obyvateľov na rozvoji obce. Významná je aj súdržnosť ľudí, čo je tiež dôležitý faktor pri hodnotení."
Nemku Isabel Strehle oslovil súlad medzi krajinou a architektúrou obce. „Neporovnávame dediny navzájom, ale to, čo je v nej možné v rámci danej krajiny. Čo nie je možné splniť v rámci Slovenska, to nehodnotíme," vysvetlila.
Do európskeho finále postúpilo 31 obcí, výsledky budú známe už po 4. júli. Slávnostne vyhodnotenie a dekorovanie víťazov bude v Taliansku v tirolskej obci Sand in Taufers, ktorá sa stala víťazom európskej súťaže pred dvoma rokmi. Chystajú sa naň aj zástupcovia Dobrej Nivy a viacerí dedinčania s kultúrnym programom.
„Ak by sme sa vyjadrili športovou terminológiou, Dobrá Niva sa zúčastnila ligy majstrov medzi dedinami, strelila krásny gól, ale zápas ešte nie je na konci," povedal Carlo Lejeune a pripomenul: „Každá dedina je v niečom dobrá, ale absolútny víťaz môže byť len jeden."
V poslednom ročníku európskej súťaže reprezentovala Slovensko Liptovská Teplička; skončila na druhom mieste.