ZVOLENSKÁ SLATINA. Dvanásť huslistov, amatérskych i profesionálnych interpretov ľudových skladieb z celého Slovenska súťažilo vo Zvolenskej Slatine o Cenu Rinalda Oláha.
Titul laureáta „súťaže predníkov" v interpretácii podpolianskych piesní si odniesol Pavel Martinka zo Zvolena, v súčasnosti primáš ľudovej hudby zvolenského folklórneho súboru železničiarov Marína. V interpretácii iných regiónov a rómskych piesní získal hlavnú cenu Miloš Goroľ zo Strážskeho.
Nielen Podpoľanie
V rodisku už nežijúceho husľového virtuóza Rinalda Oláha, ktorého považujú za slovenského Paganiniho, sa súťaž na jeho počesť konala tretí raz. Už vlani ju na podnet primášov rozšírili aj pre interpretov, ktorí čerpajú z repertoára iných regiónov, nielen z Podpoľania či rómskeho etnika, napriek tomu sa rozšírenie na očakávanej vyššej účasti výraznejšie neprejavilo.
Menej ich súťažilo aj s piesňami z Podpoľania; kým vlani ich bolo jedenásť, tento rok päť. „Do súťaže sa prihlásilo devätnásť primášov, finále sa zúčastnili len dvanásti. Ostatní prihlásení neprišli," povedala za organizátorov Anna Ostrihoňová.
„Iba jeden účastník využil možnosť súťažiť v obidvoch kategóriách. Interpretoval piesne z Podpoľania a v druhej kategórii rómske piesne."
Prvý raz aj ženy
Zaujímavosťou tohto ročníka bola prvý raz aj účasť žien. Súťažili tri, pričom najmladšia mala iba trinásť rokov. Anna Sotáková z Merníka pri Prešove bola zároveň najmladšou účastníčkou celej súťaže. Najstarším primášom bol 56-ročný Jaroslav Ilčík zo Sliača, ktorý sa v prvej kategórii umiestnil v bronzovom pásme.
Ocenenia
Víťazi okrem možnosti zúčastniť sa Folklórnych slávností pod Poľanou získali aj odmenu dvesto eur a medailu Rinalda Oláha, ktorú pre túto príležitosť vytvoril akademický sochár Ján Kulich, rodák zo Zvolenskej Slatiny a Rinaldov rovesník.
„Všetci si však zaslúžia uznanie už len za to, že našli odvahu predstúpiť pred porotu. Nie je totiž jednoduché splniť predpísané kritériá a pritom viesť sprievodnú hudbu, s ktorou súťažiaci hrá po prvýkrát až na samotnej súťaži."
Huslisti sa predstavili päťminútovým blokom zostaveným z ľudových piesní. Sprevádzala ich trojčlenná hudba v obsadení viola, cimbal a kontrabas.
Výnimočný huslista
Rinaldo Oláh bol v druhej polovici 20. storočia jedným z najvychýrenejších rómskych huslistov na Slovensku. Ako 20-ročný sa dostal do SĽUK-u, kde pôsobil ako koncertný majster orchestra a sólista ľudovej hudby. Upravoval tiež ľudové piesne a komponoval virtuózne skladby pre husle s ľudovou tematikou. Zomrel pred štyrmi rokmi vo veku 77 rokov.