SAMPOR. Takmer tisícka veriacich sa v Sampore v okrese Zvolen zúčastnila na vysviacke prvého slovenského benediktínskeho kláštora. Svätostánok vyrástol za tri a pol roka na cirkevných pozemkoch nad obcou. Kláštor i kostol, ktorý je jeho súčasťou, postavili v prevažnej miere z darov veriacich.
Podľa zástupcov Rádu benediktínov na Slovensku stavba je moderným mníšskym domom, ktorý v sebe nesie prvky súčasnej architektúry s identickou štruktúrou benediktínskeho kláštora.
Mnísi rádu dosiaľ pôsobili len v Dome sv. Benedikta v obci Bacúrov v okrese Zvolen. Rastúce spoločenstvo, ako aj základná vízia o návrate benediktínov na Slovensko si ale vyžiadali vybudovanie nového kláštora. Bude v ňom bývať všetkých deväť slovenských benediktínov, postupne má pribudnúť ešte niekoľko ďalších, ktorí študujú v tzv. Formácii v Týnci pri Krakove.
V Kláštore Premenenia Pána sa nachádza dom hostí a kostol. Dom hostí bude k dispozícii pre návštevníkov kláštora, ktorí prídu na toto miesto nájsť duchovnú oporu. Dom pre mníchov, tzv. klauzúra, ktorý je tiež dôležitým prvkom v živote benediktínov, sa však pre finančnú náročnosť nezrealizoval.
Základný kameň kláštora posvätil ešte pápež Ján Pavol II. pri svojej poslednej návšteve Slovenska. Kláštorný kostol konsekroval banskobystrický biskup Rudolf Baláž.
Vysviacka prvého slovenského benediktínskeho kláštora. FOTO: TASR
Rád sv. Benedikta je pomenovaný podľa mnícha, ktorý ho založil ešte v 6. storočí na území terajšieho Talianska. Svätý Benedikt v tom čase odštartoval výstavbu kláštorov zasvätených Bohu pre potreby života ľudí v duchu známeho hesla "Modli sa a pracuj". Benediktíni sú od začiatku neoddeliteľnou súčasťou katolíckej cirkvi. Sú však autonómni. Vo svete majú až 24 kongregácií.
Činnosť rádu na území dnešného Slovenska sa v písomnostiach spomína od 11. storočia, no ich prítomnosť na našom území siaha ešte do skoršieho obdobia. V stredoveku, v čase rozkvetu rádu, tu existovalo až 12 benediktínskych opátstiev. Uplynulých 200 rokov tu však nemali žiadne zastúpenie. Vrátili sa až v roku 2003, keď si otvorili svoj filiálny dom v Bacúrove. Prví traja mnísi sa vtedy usadili v neobývanej budove bývalej katolíckej fary.