ZVOLEN. Osemnásty máj bol Medzinárodným dňom múzeí. Tie sa verejnosti pripomenuli bohatým programom už uplynulú sobotu, počas Noci múzeí a galérií. Vo zvolenskom Lesníckom a drevárskom múzeu začali o piatej popoludní programom pre deti Pes - priateľ a pomocník človeka, po ktorom nasledovala rozprávka v podaní Bábkového divadla na Rázcestí z Banskej Bystrice. Po improvizovanom tanečnom predstavení Dotkni sa tanca sa k slovu dostali Miroslav Saniga a Andrej Turčan v pásme Les v umení - umenie v lese.
Zvolen
Lesnícke a drevárske múzeum vo Zvolene patrí pod štátny podnik Lesy Slovenskej republiky. Podľa vedúcej múzea Ľubice Miľanovej je to výhodou. „Naša špecializácia je lesnícka a drevárska. Kde by mala byť podpora lepšia ako u toho najväčšieho a najsilnejšieho ekonomického subjektu," povedala. Napriek lesníckemu zameraniu je múzeum stále vnímané aj ako zvolenské či regionálne múzeum. „Spojitosť so Zvolenom ako hlavným mestom lesníctva na Slovensku je výhodné aj pre mesto aj pre lesníctvo." Prevádzku múzea financuje iba zriaďovateľ, teda Lesy SR. Ľ. Miľanová by privítala väčšiu podporu zo strany mesta, najmä na projektoch, ktoré sa týkajú Zvolena a jeho regiónu.
Pred štyrmi rokmi sa múzeum presunulo z priestorov starej zvolenskej radnice do vedľajších budov, ktoré patria Lesom SR. Výstavné priestory v historickej radnici by mali opustiť už o niekoľko týždňov.
Krupina
Krupinské múzeum A. Sládkoviča patrilo ešte donedávna pod múzeum vo Zvolene, rovnako ako Bzovícka pevnosť. „Snažili sme sa, aby sa krupinské múzeum a pevnosť na Bzovíku dostali k tým, ktorým sú najbližšie, teda k mestám a obciam. Tie potom môžu žiadať financie na konkrétne projekty. Pokiaľ neboli vlastníkmi, nemohli peniaze na projekty v múzeu ani žiadať," vysvetlila Ľ. Miľanová. V súčasnosti je už Múzeum A. Sládkoviča v Krupine pod správou mesta aj s celou činnosťou. Zbierky sa budú riešiť prevodom v najbližšej dobe. „Pri zbierkach je to zložitejšie, administratívna cesta je trochu dlhšia. Musí zasadať komisia, ktorá dostane návrh na vyradenie zbierok. Potom sa žiada povolenie z ministerstva pôdohospodárstva ako zriaďovateľa. Prevod všetkých zbierok, ktoré sa týkajú Krupiny bude možno trvať pol až trištvrte roka," dodala Miľanová.
Detva
Podpolianske múzeum v Detve vzniklo v roku 1994. Jeho zriaďovateľom je mesto Detva a organizačne patrí pod Kultúrne centrum A. Sládkoviča. Je to múzeum, ktoré sa zaoberá regiónom Podpoľania. „Máme veľa skvostov, najmä čo sa týka ľudového odevu, aj keď v súčasnosti z priestorových dôvodov ich nemôžeme všetky vystaviť. Rovnako sa však môžeme popýšiť valaskou a pastierskou tradíciou v tomto regióne, čo prezentujeme v prvej trvalej expozícii Ovce moje, ovce - valaská kultúra na Podpoľaní, ktorá vznikla v r. 2009 za výraznej podpory grantu z ministerstva kultúry, mesta Detva a Folklórních slávností pod Poľanou," povedala vedúca múzea Renata Babicová.
Múzeum v prvom rade zbiera, dokumentuje a ochraňuje kultúrne pamätihodnosti. Okrem toho robí prednášky, odborné semináre i tvorivé dielne výtvarného zamerania. Pri múzeu fungujú tri regionálno-historické krúžky.
Žiadna výstava sa nezaobíde bez financií, veď aj od ľudových výrobcov muselo vystavené kusy najprv odkúpiť. Mesto financuje najmä základnú činnosť múzea, čiže energie a platy, na zbierkovú činnosť bolo doteraz vyčlenených takmer 700 eur, čo nie je veľa. Často ľudia nosia veci do múzea v nádeji na dobrý predaj, no nie vždy to ide. Potom končia aj hodnotné veci u zberateľov alebo v starožitníctvach.