DOBRÁ NIVA. Kniha Spoznávame Gavurky sa v celoslovenskej súťaži Najkrajšia kniha a propagačný materiál o Slovensku za rok 2009 umiestnila na prvom mieste. Vyhrala v kategórii kníh o krajoch a regiónoch. Chránený areál Gavurky v Pliešovskej kotline je zaradený do štvrtého ochranného pásma. Jej napísanie iniciovala riaditeľka Základnej školy v Dobrej Nive Mária Slosiariková, textami do nej prispeli odborníci. V škole ju pokrstili vlani v júni.
Jedinečnosť chráneného areálu chodia skúmať zahraniční prírodovedci z Nemecka či Belgicka, u nás je pritom táto lokalita takmer nepoznaná. Základná škola v Dobrej Nive sa to rozhodla zmeniť a spopularizovať územie špeciálnou publikáciou. Projekt predložili ministerstvu školstva, to im na publikáciu poskytlo dotáciu cez Enviroprojekt 3300 eur.
„V prírodnom areáli rastú vzácne 200- až 400-ročné duby a najväčšie majú obvod kmeňa viac ako šesť metrov. Na ploche asi 57 hektárov sa nachádza aj viacero vzácnych rastlín a veľké množstvo živočíchov. V oblasti žije napríklad asi 30 druhov netopierov, čo je na Slovensku rarita," povedala riaditeľka. Ocenenie ju potešilo a prekvapilo.
„Nečakala som to, knihu do súťaže totiž prihlásil Róbert Jurových, majiteľ tlačiarne Nikara, kde sme ju tlačili. Teší ma aj fakt, že vyhrala s veľkým náskokom. Druhé miesto v tejto kategórii totiž porota neudelila, tretie získali Poklady slovenského Tokaja."
Publikáciu vydali v náklade 500 kusov ako doplnok k učebnici prírodovedy pre školy v regióne. Pri jej zostavení pomáhali učiteľom a žiakom prírodovedci z Ústavu ekológie lesa SAV zo Zvolena či z Chránenej krajinnej oblasti Poľana, historici z Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici aj odborníci z Lesníckeho a drevárskeho múzea vo Zvolene. Časť knihy dopĺňajú kresby a literárne diela žiakov školy, inšpirované návštevou Gavuriek.
Obrazové publikácie, monografie, prospekty či skladačky hodnotila porota zložená z polygrafov, fotografov, grafikov a iných odborníkov.
„V prípade Gavuriek ide o knihu o pomerne neznámej lokalite s mimoriadne vzácnym ekosystémom panónskeho hája, v ktorom prevládajú unikátne duby s rozložitými, priam umelecky formovanými korunami. Tým umelcom, ktorý ich vytvoril, je príroda a čas. Unikátne územie navyše obohacujú vzácne druhy vtáctva a iných druhov fauny, takže je tu čo chrániť, aby sa nám takéto prírodné klenoty zachovali aj pre budúce generácie. Táto kniha k tomuto úsiliu nepochybne prispeje," povedal predseda poroty Fedor Mikovič. Zároveň ocenil „výrazný autorský, grafický, polygrafický a typografický podiel, solídny obsah a vzhľad knihy."
Súťaž tradične vyhlasuje Klub fotopublicistov pri Slovenskom syndikáte novinárov so Štátnou vedeckou knižnicou v Banskej Bystrici a ďalšími kultúrnymi inštitúciami. Partnerom súťaže je Únia miest Slovenska.
Zvíťazili Historické mestá Slovenska od Bártovcov
Do tretieho ročníka súťaže Najkrajšie knihy a propagačné materiály o Slovensku za rok 2009 nominovali tvorcovia 23 exponátov. Najpočetnejšie boli zastúpené mestá, samosprávne kraje a obce prostredníctvom obrazových publikácií, monografií, prospektov a skladačiek. "Medzi najkrajšie exponáty patria knihy, ktoré poslali mestské úrady zo Svätého Jura, Nitry, Rožňavy, Svitu a obecné úrady," skonštatoval generálny sekretár Únie miest Slovenska Marián Minarovič. Dodal, že zo samosprávnych krajov sa svojimi propagačnými aktivitami pochválil Prešovský kraj.
Najkrajšou knihou o Slovensku za rok 2009 sa stala obrazová publikácia Historické mestá Slovenska od autorov Vladimíra Bártu st. a Vladimíra Bártu ml. V kategórii regióny Slovenska zvíťazilo dielo Gavurky. V kategórii najkrajšia kniha o slovenských obciach získala najvyššie ocenenie publikácia Bernolákovo - Dejiny obce, v kategórii najkrajšia kniha o slovenských mestách získala prvenstvo kniha Svätý Jur - Dejiny písané vínom.
Súťaž Najkrajšie kalendáre mala už 18. ročník. Do tohtoročnej bolo nominovaných celkom 53 nástenných, stolových, plagátových a iných kalendárov od 43 vydavateľov, ktoré súťažili v 10 kategóriách. Najviac kalendárov poslali do celoslovenskej súťaže mestské a obecné úrady. Silne boli obsadené aj kategórie firemných a autorských kalendárov. Najúspešnejším vydavateľom kalendárov sa stala česko-slovenská spoločnosť Presco Group Slovakia.
Výsledky súťaže budú zverejnené na www.najkalendar.sk a www.najkrajsieknihy.sk a tiež na web stránke www.unia-miest.sk. Ocenené diela boli vystavené v priestoroch Štátnej vedeckej knižnice v Banskej Bystrici, odkiaľ ich postupne presunú do Levíc, Košíc, Bardejova, Piešťan, Rožňavy, Starej Ľubovne, Veľkého Krtíša, Zvolena a Žiliny.
(SITA)