ZVOLEN. Hneď niekoľko červienok a drozdov sa zachytilo včera krátko po roztiahnutí sietí prírodovedcami z Ústavu ekológie lesa SAV vo Zvolene v tamojšom arboréte Borová Hora. Odborníci vtáky hneď po okrúžkovaní vypustili do voľnej prírody. Zvolenskí ekológovia takto každoročne 1. apríla približujú verejnosti život a krásu operencov.
"Krúžkovanie vtákov vzniklo pred viac ako 110 rokmi," hovorí pracovník ústavu Anton Krištín. Prírodovedec Otto Hermann žijúci v Brezne ešte v časoch Rakúsko-Uhorska založil túto tradíciu, ktorá sa zachovala dodnes.
Ekológovia takto označujú druhy a jedince vtákov. "Na našom krúžku je číslo s nápisom Slovakia. Krúžkovanie slúži odborníkom na to, aby sa dozvedeli, kde v zime vták hniezdil, koľko sa dožil či kam letel," priblížil svoju prácu Krištín.
Na Borovej hore takto napríklad v minulosti na Deň vtákov odchytili červienku, ktorú krátko predtým označili ornitológovia v talianskej Bologni.
Vtákov, ktoré sa počas prvoaprílového krúžkovania zachytia v sieťach na Borovej hore, sú desiatky. "Z tých, ktoré sme v minulosti odchytili, sú niektoré aj veľmi vzácne, ako napríklad ďateľ prostredný," podotkol Krištín.
Arborétum Borová hora sa rozkladá na 50 hektároch. Žije tam asi 125 druhov vtákov, z čoho dve tretiny na mieste aj hniezdi. Ústav ekológie lesa SAV robí aprílové odchyty vtákov už 15 rokov. Určené sú najmä mládeži, žiakom základných a stredných škôl, ale aj širokej verejnosti so záujmom o prírodu.
"Práve toto jarné obdobie je v prírode najzaujímavejšie," hovorí ďalej odborník. Je to čas, keď sa rozvíja príroda, rodí sa nový život. Vtáky začínajú hniezdiť, prilietajú sťahovavé druhy. "Dnes sme tu videli napríklad kolibkáriky či červienky, ktoré trávili zimu v oblasti Stredozemného mora."
Ornitológovia odhadujú, že na Slovensko priletí každý rok približne 30 miliónov vtákov, z toho asi dve tretiny v apríli. Podľa Krištína pozoruhodné je, že tieto vtáky sa ešte pred niekoľkými rokmi pri prvoaprílových pozorovaniach v tejto časti krajiny vôbec nevyskytovali. "Ich prílet je zrejme vďaka globálnemu otepľovaniu stále skorší," dodáva znalec.
Ekológ Anton Krištín približuje mladým poslucháčom drozda čierneho, ktorého práve odchytili do sietí v arboréte Borová hora. Foto: TASR
V súčasnosti, keď klesá početnosť mnohých druhov vtákov, organizátori chcú aj takýmito aktivitami upozorniť na význam vtáctva a na možnosti jeho ochrany. Účastníci sa pri odbornom výklade dozvedia aj to, ako bežní ľudia môžu prispieť k ochrane vtáčích druhov.
Odchyt a krúžkovanie vtákov sa na Borovej Hore zopakuje opäť 12. mája, keď otvára svoje brány aj samotné arborétum.