SLIAČ. Rozsudok Krajského súdu v Bratislave, podľa ktorého vlastníkom 51 percent akcií spoločnosti Kúpele Sliač a Kováčová nie je Fond národného majetku (FNM) SR, ale firma Corvas, spol. s r. o., Sliač je právoplatný.Dnes to pre TASR uviedol jej majiteľ a bývalý minister zdravotníctva Viliam Soboňa.
Fond národného majetku (FNM) SR považuje správoplatnenie rozsudku Krajského súdu (KS) v Bratislave, za administratívnu chybu, ktorá sa vysvetlí. Uviedla to tlačová tajomníčka FNM Tatjana Lesajová.
"Najvyšší súd (NS) SR ako odvolací orgán v uplynulých týždňoch totiž rozhodol v prospech FNM SR," povedala Lesajová v reakcii na vyjadrenia majiteľa spoločnosti Corvas a bývalého ministra zdravotníctva Viliama Soboňu.
"Vo svojom verdikte NS SR rozhodol, že spoločnosť Corvas, s. r. o., je vymazaná z Obchodného registra, a zastavil konanie. FNM SR preto považuje súčasný stav za trvalý a keďže subjekt Corvas neexistuje, fond mu ani nemôže odovzdať akcie," informovala Lesajová.
Viliam Soboňa dnes pre TASR uviedol: "Oficiálne sme požiadali FNM SR o rokovania týkajúce sa finančného a majetkovo-právneho vyrovnania. Na základe právoplatného rozsudku KS v Bratislave sme požiadali Stredisko cenných papierov, teraz už depozitár, aby pripísal akcie na pôvodného klienta. Ďalej sme oznámili Kúpeľom Sliač, a. s., aby pripravili objekty kúpeľov Sliač a Kováčová na odovzdanie pôvodnému majiteľovi Corvas, s. r. o. Naša požiadavka znela do 30. marca," povedal pre TASR Soboňa.
Ako dodal, okrem toho spoločnosť Corvas požiadala príslušný registrový súd, ktorý v júli 2009 na základe rozhodnutia o nemajetnosti Corvasu rozhodol o jej výmaze, aby tento nesprávny a nezákonný výmaz opravil a spoločnosť opätovne zapísal do registra.
Spoločnosť Corvas uzatvorila v roku 1995 zmluvu s FNM SR o prevode 51 percent akcií kúpeľov Sliač a Kováčová, čo predstavovalo 127.000 akcií, a to za kúpnu cenu vyše 5 miliónov eur. V roku 1999 nové vedenie fondu od zmluvy s touto firmou odstúpilo. Podľa fondu Corvas nesplnila zmluvné podmienky. Tie sa vzťahovali najmä na dodatky k pôvodnej privatizačnej zmluve. FNM ich neuznával, pretože podľa neho Corvas mala nimi získať výhody pri splácaní záväzkov voči FNM SR, okrem iného aj odloženie splátok. Spoločnosť Corvas sa odvtedy súdila s FNM SR, pretože podľa nej odstúpenie od zmluvy bolo protizákonné.
V minulosti v tejto kauze už rozhodovali aj Krajský súd v Banskej Bystrici i Ústavný súd v Košiciach. Neskôr i Krajský súd v Bratislave. Ten v septembri 2003 rozhodol o tom, že odstúpenie FNM SR od spomínanej zmluvy bolo právne v poriadku. NS SR však v októbri 2005 rozhodnutie krajského súdu zrušil, pretože zo strany FNM SR prišlo k odstúpeniu od zmluvy nekvalifikovanou formou. FNM SR sa voči tomu odvolal na NS SR. Krajský súd v Bratislave v máji 2009 opätovne rozhodol, že odstúpenie FNM SR od spomínanej zmluvy je neplatné. Fond sa voči jeho verdiktu znovu odvolal, avšak NS SR v decembri 2009 odvolacie konanie zastavil, čím sa rozsudok krajského súdu stal právoplatným, a to už od 6. júna 2009.