BZOVÍK. Cena, za ktorú nakoniec získa obecná samospráva v Bzovíku v okrese Krupina tamojší stredoveký opevnený kláštor, je vyššia, ako pôvodne avizovaných symbolických 3,32 eura. Ministerstvo financií, ktoré malo zmluvu o prevode medzi obcou a doterajším vlastníkom - Múzeom vo Svätom Antone odobriť, ju zvýšilo na 3700 eur.
Podľa starostky Bzovíka Emílie Kohútovej cena bola nakoniec odporučená vo výške jedného percenta zo sumy, ktorú za objekt stanovil znalec. "V súčasnosti prebieha zavkladovanie do katastra, a potom je už kláštor definitívne náš," povedala TASR starostka.
Miestna samospráva sa chce v najbližších mesiacoch či skôr rokoch pokúsiť získať 8 až 10 miliónov eur potrebných na jeho obnovu. Pri získavaní prostriedkov z eurofondov chce spolupracovať s Banskobystrickým samosprávnym krajom (BBSK).
V zmluve o prevode majetku, ktorú obec podpísala, je zakotvené, že dedina musí pamiatku najmenej päť rokov využívať na kultúrne účely. Podľa starostky o iné ako kultúrne využitie tejto pamiatky obci ani nejde. "Náš zámer je vybudovať tam galériu a múzeum Hontu a mať v nej napríklad aj sobášnu miestnosť," uviedla.
Samospráva chce v dohľadnom čase vypracovať štúdiu a následne aj projekt na rekonštrukciu a využitie kláštora a po vyhlásení novej vhodnej výzvy ho podať na príslušné ministerstvo.
Kláštor v Bzovíku vznikol v prvej polovici 12. storočia. Pôvodne išlo o benediktínsky kláštor zasvätený prvému uhorskému kráľovi Štefanovi. Románsky dvojvežový kostol, ku ktorému pribudla neskôr po dostavbách kláštorná budova, bol jednou z našich najvýznamnejších románskych stavebných pamiatok. Začiatkom 16. storočia sa jeho majiteľom stal Žigmund Balaša. Ten v roku 1530 z kláštora vyhnal rehoľníkov a objekt obstaval mohutným opevnením. Celý areál chránili široké priekopy a mohutné nárožné bašty. V roku 1620 hrad vyhorel a koncom 17. storočia sa opäť vrátil cirkvi. V roku 1678 ho dobyli povstalci Imricha Tököliho. Po krátkom vlastníctve rádu jezuitov a ostrihomského arcibiskupa začal objekt začiatkom 19. storočia pustnúť. Poslednú ranu v procese chátrania mu uštedrili boje počas 2. svetovej vojny i následné ničenie miestnymi obyvateľmi. Po roku 1989 vzniklo niekoľko iniciatív na obnovu života v kláštore. Konali sa tam koncerty, rôzne stretnutia záujmových občianskych skupín. Naposledy vlani v lete tam čistila areál skupina benediktínov.