SAMPOR. Prvý a na dlhý čas zrejme aj jediný kláštor benediktínov na Slovensku vysvätia onedlho v obci Sampor v okrese Zvolen. Svätostánok vyrástol za tri a pol roka na cirkevných pozemkoch nad obcou. Kláštor i kostol, ktorý je jeho súčasťou, postavili v prevažnej miere z darov veriacich.
Ako TASR povedali zástupcovia Rádu sv. Benedikta na Slovensku, stavba je moderným, mníšskym domom, ktorý v sebe nesie prvky súčasnej architektúry s identickou štruktúrou benediktínskeho kláštora.
Mnísi rádu dosiaľ pôsobili len v Dome sv. Benedikta v obci Bacúrov v okrese Zvolen. Rastúce spoločenstvo, ako aj základná vízia o návrate benediktínov na Slovensko si ale vyžiadala vybudovanie nového kláštora. Bude v ňom bývať všetkých deväť slovenských benediktínov, postupne má pribudnúť ešte niekoľko ďalších, ktorí študujú v tzv. Formácii v Týnci pri Krakove.
V Kláštore Premenenia Pána sa nachádza dom hostí a kostol. Dom hostí bude k dispozícii pre návštevníkov kláštora, ktorí prídu na toto miesto nájsť duchovnú oporu. Dom pre mníchov, tzv. klauzúra, ktorý je tiež dôležitým prvkom v živote benediktínov, sa však pre finančnú náročnosť nezrealizoval.
Základný kameň kláštora posvätil ešte pápež Ján Pavol II. pri svojej poslednej návšteve Slovenska. Kláštor vysvätí 24. mája banskobystrický biskup Rudolf Baláž a benediktínsky opát Bernard Sawicki.
Rád sv. Benedikta je pomenovaný podľa mnícha, ktorý ho založil ešte v 6. storočí na území terajšieho Talianska. Svätý Benedikt v tom čase odštartoval výstavbu kláštorov zasvätených Bohu pre potreby života ľudí v duchu známeho hesla Modli sa a pracuj. Benediktíni sú od začiatku neoddeliteľnou súčasťou katolíckej cirkvi. Sú však autonómni. Vo svete majú až 24 kongregácií.
Činnosť rádu na území dnešného Slovenska sa v písomnostiach spomína od 11. storočia, no ich prítomnosť na našom území siaha ešte do skoršieho obdobia. V stredoveku, v čase rozkvetu rádu, tu existovalo až 12 benediktínskych opátstiev. Uplynulých 200 rokov tu však nemali žiadne zastúpenie. Vrátili sa až v roku 2003, keď si otvorili svoj filiálny dom v Bacúrove. Prví traja mnísi sa vtedy usadili v neobývanej budove bývalej katolíckej fary.