OČOVÁ. Priatelia Zeme-CEPA odovzdali predstaviteľom Očovej štúdiu uskutočniteľnosti, v ktorej posúdili
technickú realizovateľnosť a ekonomickú rentabilitu plánovanej výstavby bioplynovej stanice. Štúdia je jednou z povinných príloh k žiadosti o poskytnutie nenávratného finančného príspevku z Operačného programu (OP) Životné prostredie.
"Štúdia uskutočniteľnosti, ktorú sme dali vypracovať, sa stane súčasťou dokumentácie projektu bioplynovej stanice, na realizáciu ktorého plánuje táto obec v okrese Zvolen predložiť žiadosť o nenávratný finančný príspevok v rámci OP Životné prostredie. Na prípravu tohto druhu štúdie obce vo všeobecnosti nemajú vlastné
odborné kapacity. Často si ich ani nemôžu dovoliť objednať u komerčných firiem, pretože sú finančne nákladné. Aj to je jeden z dôvodov, prečo časť potenciálu obnoviteľných zdrojov energie ostáva nevyužitá," uviedol Stanislav Lacika, koordinátor projektu Smerom k udržateľnej energetike regiónu Poľana, ktorý realizuje organizácia Priatelia Zeme-CEPA.
Výroba bioplynu z lokálnych zdrojov v bioplynovej stanici by Očovej priniesla viaceré ekonomické výhody. V bioplynovej stanici by sa využíval biologický odpad nielen z tejto, ale aj z okolitých obcí, tamojšieho poľnohospodárskeho podniku a zo súkromných fariem. Z biologického odpadu by sa vyrábali elektrická energia a teplo, ktorým by sa mohli napríklad vykurovať bytové domy v obci.
Výroba bioplynu fermentáciou bioodpadu na elektrickú a tepelnú energiu je šetrná k životnému prostrediu. Obec Očová by tak nielen diverzifikovala svoje zdroje energie, ale prispela by aj k zníženiu emisií skleníkových plynov, keďže takáto výroba energie neprispieva k zvyšovaniu emisií oxidu uhličitého, dodal Lacika.
Priatelia Zeme-CEPA je občianske združenie, ktorého poslaním je chrániť prírodu a krajinu, presadzovať sociálnu a ekonomickú spravodlivosť, podporovať vyvážený rozvoj regiónov a posilňovať účasť občanov na rozhodovaní o veciach verejného záujmu. Pôsobia na miestnej, regionálnej, národnej i medzinárodnej úrovni. Vyhľadávajú, podporujú a aktivizujú občanov a ich skupiny, rozvíjajú zručnosti a schopnosti svojich členov, pomáhajú vidieckym samosprávam pripravovať a realizovať projekty, ktoré podporujú trvalo udržateľný
rozvoj. Vyvíjajú tiež osvetovú, publikačnú, konzultačnú, informačnú a vzdelávaciu činnosť. Organizácia sídli na Ponickej Hute a má pobočky v Banskej Bystrici a Bratislave.