PODZÁMČOK. V regióne medzi Zvolenom a Krupinou boli prvou dedinou, ktorá oživila fašiangovú zabíjačku. Tento rok tradíciu oprášili aj niektoré okolité obce.
Podzámčok, kde sa konal druhý ročník spoločenského podujatia, má okrem prvenstva ešte jedno špecifikum. Zabíjačku spojili s krojovaným fašiangovým sprievodom obcou s typickými fašiangovými vinšmi pred domami. Samozrejme, domáci sa za vinše odvďačili pohostením.
Vďaka nadšencom z tamojšej folklórnej skupiny Podzámočan oprášili dedinčania aj paličkový tanec, jedinú tradíciu, ktorá sa v dedine z fašiangového obdobia zachovala.
Veľkú časť folklórnej skupiny podľa starostu Martina Babiaka tvoria mladí ľudia, ktorí sa do obce prisťahovali. „Obec má 400 obyvateľov. Je to stonásobný nárast za šestnásť rokov; za obdobie, odkedy som starostom," dodal.
Fašiangový vinš znel dedinou viackrát a chlapi si zaň naozaj vyslúžili všetko to, o čo aj žiadali. Po štedrom pohostení domácich ich ešte čakali zabíjačkové špeciality, ktoré medzitým na dvore pri obecnom úrade pripravili skúsení domáci kuchári.
Fašiangy
Fašiangy sa začínajú deň po Troch kráľoch, čiže 7. januára, a končia sa Popolcovou stredou, ktorá tento rok pripadne na 17. február. Jej termín pripadá vždy na 40. deň pred Veľkou nocou s tým, že do týchto 40 dní sa nepočítajú nedele. V praxi pripadá Popolcová streda na 47. deň pred Veľkonočnou nedeľou a pre nepravidelný dátum Veľkej noci sa termín Popolcovej stredy každý rok mení.
Pre našich predkov boli fašiangy obdobím bohatým na kalorické jedlá, pretože pred 40-dňovým veľkonočným pôstom sa museli poriadne najesť. Tradičnými fašiangovými jedlami boli okrem šišiek fánky, pampúchy, záviny a zabíjačkové špeciality.