Slatinku zrejme predsa len zatopia

Ministerstvo životného prostredia odporučilo výstavbu kontroverznej priehrady Slatinka, aktivisti chcú rozhodnutie napadnúť na súde.

Môťovská vodná nádrž sa mala postaviť ako druhá a mala byť vyrovnávacou nádržou pre vodné dielo Slatinka.Môťovská vodná nádrž sa mala postaviť ako druhá a mala byť vyrovnávacou nádržou pre vodné dielo Slatinka. (Zdroj: JÁN KROŠLÁK)

ZVOLEN. Ministerstvo životného prostredia napriek odporu občianskych aktivistov odporučilo výstavbu kontroverznej priehrady Slatinka pri Zvolene. Vodné dielo za viac ako 80 miliónov eur by malo v suchších obdobiach zvyšovať hladinu dolného toku rieky Hron. Vyplýva to zo záverečného stanoviska procesu posudzovania vplyvu stavby na životné prostredie zverejneného na internetovej stránke mesta Zvolen. Aktivisti z občianskeho združenia Slatinka chcú rozhodnutie napadnúť na súde.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Kedy sa priehrada pri obci Zvolenská Slatina začne stavať, však zatiaľ nie je jasné. Podľa aktivistov z občianskeho združenia Slatinka je projekt v rozpore s územným plánom Zvolenskej Slatiny a pri posudzovaní vplyvu stavby na životné prostredie bol údajne porušený zákon. "Dáme to s najväčšou pravdepodobnosťou na súd," povedala členka združenia Jana Pavlíková. Niektoré dokumenty vraj neboli zverejnené na úradnej tabuli Zvolenskej Slatiny a chýba podľa nej aj variantné riešenie stavby.

SkryťVypnúť reklamu

Vodohospodári výstavbu priehrady plánujú už desaťročia a s vodným dielom, ktoré bude aj zdrojom elektrickej energie, počíta aj nedávno prijatá Stratégia energetickej bezpečnosti Slovenska. Priehrada na rieke Slatina vysoká 35 metrov by mala zadržať až 27 miliónov metrov kubických vody. V prípade sucha by mala zvýšiť prietok vody v Hrone tak, aby ju mohla pri Leviciach odoberať elektráreň Mochovce.

Podľa spoločnosti Slovenské elektrárne však priehrada nie je podmienkou pre dostavbu 3. a 4. bloku jadrovej elektrárne, pretože všetky štyri bloky Mochoviec budú na chladenie využívať vodu zo zdroja Veľké Kozmálovce. To bol aj jeden z hlavných argumentov odporcov výstavby vodného diela. Podľa zverejneného materiálu 21 inštitúcií štátnej správy a samosprávy so stavbou súhlasilo, alebo súhlasilo s pripomienkami, naopak, proti výstavbe sa vyslovilo takisto 21 občianskych združení a súkromných osôb.

SkryťVypnúť reklamu

Ministerstvo životného prostredia podmienilo súhlas so stavbou priehrady splnením 72 opatrení vrátanie zapracovania všetkých aktivít súvisiacich s výstavbou do územného plánu Zvolenskej Slatiny či záchranou chránených živočíchov na zátopovom území nádrže.

Plány na výstavbu priehrady Slatinka v minulosti vyhnali z rovnomennej obce všetkých obyvateľov. Po desaťročiach stavebnej uzávery, keď majitelia nesmeli domy rekonštruovať, zvyšok ľudí v roku 2000 presídlili do Zvolenskej Slatiny a domy vykúpil štát.

wtslatinka_jk.jpg

Takmer dvadsať rokov vysídlená dedina Slatinka, ktorá padla za obeť projektu budovania rovnomenného vodného diela z 50. rokov, je znovu plná ľudí. Ľudia sa vrátili do štátom vyvlastnených domov a zo živej dediny sa stala chatová oblasť pri Zvolene.

SkryťVypnúť reklamu

Projekt vodného diela Slatinka počítal s jeho využitím na zásobovanie priemyslu vodou a energetikou. Môťovská vodná nádrž sa mala postaviť ako druhá a mala byť vyrovnávacou nádržou pre vodné dielo Slatinka. Keď však pred 50 rokmi postavili Bučinu, dodávku vody pre tento drevospracujúci priemysel urýchlene vyriešili vybudovaním môťovskej priehrady.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Zvolen

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  5. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 7 725
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 7 232
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 139
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 4 253
  5. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 3 993
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 953
  7. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 2 811
  8. Kam smerujú peniaze bohatých? 2 354
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Zvolen - aktuálne správy

Čerstvo upečené – presne také pečivo si môžete vychutnať vo vašich domovoch vďaka spolupráci Lidla so slovenskými dodávateľmi.


Prírodné lezecké centrum vzniklo pri Kolibe u Rytiera pod Pustým hradom.

Z lesa vedie trasa, ktorú si zamilujú rodiny, aj horolezci.


1
Ilustračné foto.

Získal uznanie od kolegov aj jej rodiny.


Vlaková patrola ZSSK na Rušňoparáde 2025.

Spoločné rodinné výlety, detská fantázia rozbehnutá na plné obrátky a zážitky, na ktoré sa nezabúda.


Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu