ZVOLEN. Očkovanie proti pandemickej chrípke prebieha v Banskobystrickom kraji zatiaľ bez problémov a zdravotníci zatiaľ nehlásili žiadne jeho nežiaduce účinky. Keďže však prvé dávky očkovacej látky -
určené pre pracovníkov lôžkových zdravotníckych zariadení - prišli na Slovensko týždeň pred vianočnými sviatkami, dosiaľ bol v kraji zaočkovaný len malý počet zo zhruba 10-tisíc zdravotníckych pracovníkov, ktorým sú určené. Informovala o tom vedúca odboru epidemiológie Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici Mária Avdičová s tým, že v krajskom meste zatiaľ zaočkovali len zhruba sto zdravotníckych pracovníkov.
"Predpokladáme, že po ukončení obdobia dovoleniek sa v˙očkovaní bude pokračovať úspešnejšie," uviedla Avdičová. Ako ďalej informovala, v druhej dekáde januára príde na rad očkovanie pracovníkov ambulanciách a na prelome druhej a˙tretej januárovej dekády aj vakcinácia pacientov zaradených do rizikových skupín, ktoré treba prednostne očkovať. Ide najmä o pacientov s diabetom, chronickými pľúcnymi a srdcovými chorobami, astmou, poruchami imunity a o tehotné ženy. Podľa epidemiológov je terajšie obdobie typické pre ďalšie zvyšovanie chorobnosti na chrípku a jej podobné ochorenia.
Očakávajú, že jej vrchol bude na prelome januára a februára, pričom vlani kulminovala v ôsmom kalendárnom týždni. "Dlhoročné skúsenosti ukazujú, že ak je január mrazivý, chorobnosť nestúpa tak prudko, ako keď je vlhký a teploty sú nad nulou. Medzi všeobecné preventívne opatrenia okrem očkovania patrí hlavne primerané obliekanie do vrstiev či dodržiavanie pitného režimu, ktorý sa v zime podceňuje.
Medzi preventívne oparenia patrí aj príjem dostatočného množstva vitamínov v˙podobe ovocia a˙zeleniny ako aj
dodržiavanie osobnej hygieny. Častejšie umývanie rúk patrí dokonca medzi strategické opatrenia," dodala Avdičová.