ZVOLEN. Zvolenská tepláreň začne v budúcom roku so stavbou novej parnej turbíny, ktorá zvýši elektrický výkon zariadenia zo súčasných 43,9 na 72 megawattov. Informoval o tom generálny riaditeľ spoločnosti Július Jankovský.
Turbína zvýši výrobu tepla
Mesto Zvolen založilo na výstavbu nového zdroja projektovú spoločnosť, v ktorej je väčšinovým akcionárom. Táto spoločnosť riadi všetky činnosti súvisiace s projektovaním, výstavbou a financovaním zdroja.
Dodávateľa diela bude spoločnosť vyberať formou verejného obstarávania. Cena obdobných zariadení sa podľa Jankovského pohybuje na úrovni 35 miliónov eur. Výstavba bude trvať 36 mesiacov. Aktuálny dátum jej ukončenia je rok 2012. Pôvodné turbogenerátory zostanú zachované ako záložné zdroje.
Turbogenerátoru bude tepláreň dodávať teplo zo zrekonštruovaného zdroja. Takto zvýši množstvo vyrobeného tepla, ktoré by malo vzrásť približne 2,5-násobne.
„Zvýšená výroba tepla umožní dlhodobo stabilizovať cenu tepla pre odberateľov," konštatuje Jankovský.
Odberatelia šetria, ceny rastú
Zvolenská teplárenská vyrába a dodáva teplo priemyselným firmám a obyvateľom Zvolena, pričom pokrýva 80 percent spotreby tepla v meste. No ako tvrdí riaditeľ teplárne, spotreba stále klesá.
„Na vykurovanie a prípravu teplej vody pre približne 10-tisíc bytov sme v roku 1995 dodali viac ako 600-tisíc GJ tepla, zatiaľ čo v roku 2008 na zásobovanie viac ako 11-tisíc bytov to bolo iba 380 tisíc GJ," udáva príklad. Podľa neho aj vývoj v priemyselnej oblasti je podobný. Niektorí veľkí odberatelia ako Liaz a Mäsopriemysel zanikli, iní znížili produkciu alebo jej energetickú náročnosť. Odbery znížili napríklad Bučina, ŽOS či ŽSR. Dodávky tepla klesli na polovicu.
„Zvolenská teplárenská od svojho vzniku robí opatrenia, ktoré majú zabrániť takémuto vývoju a výpadok v dodávke tepla nahrádza zvýšenými výkonmi výroby elektrickej energie a jej predajom do elektrickej sústavy," vysvetľuje riaditeľ teplárne.
Cena tepla bola stabilná a dokonca klesla v rokoch 2004 až 2006, kedy bolo na tepláreň napojených 200 nových odberateľov na Štefánikovej ulici.
Prípojka na plynovú kotolňu
Keďže sa ukázalo, že osvedčeným opatrením na stabilizáciu ceny tepla je pripájanie nových odberateľov, zvolenská teplárenská vypracovala projekt pripojenia plynovej kotolne na sídlisku Podborová.
Naliehavosť uskutočnenia tohto zámeru sa ukázala v januári tohto roku, keď Slovensko nemalo dostatok plynu a obyvatelia 1400 bytov vykurovaných z plynovej kotolne mali obavy, že budú trpieť zimou.
Tepláreň plánovala vybudovať prípojku ešte v tomto roku. Ako zdôraznil Jankovský, zámer zdržali problémy s vykupovaním pozemkov na sídlisku Zlatý potok, cez ktoré bude horúcovodné potrubie prechádzať.
Prípojka bude stáť milión až jeden a pol milióna eur (30 až 45 miliónov korún) a tepláreň chce tieto peniaze získať z podporných fondov EÚ.
Autor: schw