Štvrtok, 29. júl, 2021 | Meniny má MartaKrížovkyKrížovky

Dvadsať rokov po sedemnástom

Strach bol na vidieku silnejší ako vo väčších mestách. Napriek tomu našli mnohí odvahu postaviť sa vtedajšiemu režimu.

Známe logo Verejnosti proti násiliu.Známe logo Verejnosti proti násiliu. (Zdroj: www.17november1989.sk)ZVOLEN. Vďaka silnej českej enkláve, ktorá študovala vo Zvolene na vtedajšej Vysokej škole lesníctva a drevárstva (VŠLD), sa vysokoškoláci o brutálnom útoku proti demonštrujúcim študentom na Národnej triede v Prahe dozvedeli medzi prvými. Už 20. novembra sa rozhodli vstúpiť do štrajku.

Začiatky VPN

Deň predtým (19. novembra) vzniklo v Prahe v Činohernom klube Občianske fórum, hnutie, v ktorom boli zastúpené skoro všetky skupiny usilujúce sa o zmenu režimu v Čechách. Na jeho čele stáli disidenti z Charty 77 a hlavnou osobnosťou bol Václav Havel.

V Bratislave, v ten istý deň, po verejnom stretnutí zvolanom pre udalosti zo 17. novembra vzniklo za účasti asi 500 intelektuálov v Umeleckej besede hnutie Verejnosť proti násiliu, v ktorom sa zjednotili slovenskí protikomunistickí disidenti.

november.jpg

Generálny štrajk 27. novembra na zvolenskom námestí.

Dianie vo Zvolene

Vo Zvolene sa začala VPN vytvárať neskôr. „Na rozšírenie hnutia občianskych iniciatív je potrebné prekonať bariéru strachu, ktorá je na vidieku podstatne silnejšia ako vo väčších mestách. Ešte stále sa stretávame s ľuďmi, ktorí tomu, čo sa v súčasnosti deje, nedôverujú, pretože sa im ešte viac oživujú životné skúsenosti spred dvadsiatich rokov. Je pravdou, že človeka, ktorý už raz niečomu veril a veľmi sa sklamal, je ťažšie presvedčiť," vyjadril sa pre týždenník Vpred pred dvadsiatimi rokmi vtedajší člen koordinačného výboru Verejnosti proti násiliu (VPN) Boris Kršňák.

JEDNA OTÁZKA
pre Borisa Kršňáka

Boli ste členom koordinačného výboru VPN. Do akej miery sa naplnili vaše očakávania? Ako hodnotíte situáciu na Slovensku po 20 rokoch?
wboris.jpg
Boris Kršňák

Situácia, v akej je Slovensko, je naším dielom
- Očakávania delím na dve rôzne časti. Prvá je tá naivná z novembra 89. Tie očakávania sa, samozrejme, vôbec nenaplnili. Druhá je spätá so samotným novembrom. Pre mňa je 17. november, ak neberiem do úvahy významné rodinné dátumy, najdôležitejší dátum v mojom živote a asi ho už nič neprekoná. Vždy som vyznával slobodu ako jednu zo základných hodnôt, a tým sa naplnil môj sen. Fakt, ako rozpačito to ide, akoby som predpokladal už na prvom mítingu na zvolenskom námestí. Dodnes si presne pamätám, aké slová som tam vtedy povedal: Že budem rád, ak sa podarí režim zvrhnúť, ale zároveň si musíme uvedomiť, že ak sa nám to podarí, bude zodpovednosťou každého z nás, ako pôjde ďalej Československo. Ak slovenskí politici kradnú, naučili sme ich to my. Nemáme sa na koho sťažovať. To, že Slovensko je podľa mňa vo veľmi zlej situácii, je naším dielom. Dielom Slovákov, nie politikov. Keď si to ľudia uvedomia, situácia sa začne meniť.

O udalostiach v Prahe sa tiež dozvedel medzi prvými. „Zhodou okolností sa prvý ročník Víkendu atraktívneho divadla, ktorý sme organizovali, začal 17. novembra. Na druhý deň malo na festivale hrať pražské divadlo. Z troch hercov sa z Národnej triedy v Prahe podarilo ujsť len jednému, Ondřejovi Mrázkovi. Vďaka nemu sme hneď na druhý deň ráno vedeli, čo sa v Prahe dialo." Festival, vtedy sa konal v Sliači, trval do nedele. V pondelok tam mala hrať zvolenská činohra, no ŠTB ich nepustila. „V utorok som cestoval na dva dni do školy do Bratislavy, a už som niesol vyhlásenie hercov zvolenskej činohry, že sa pridávajú k štrajku pražských divadiel," spomína.

Prvý míting

Do Zvolena sa vrátil rovno na prvý míting na námestí. Organizovali ho prví, mladí členovia zvolenského VPN. „Dali sa dokopy v čase, keď to bolo ešte riskantné a keď tým ešte nasadzovali svoj krk a nevedeli, aké to bude mať dôsledky."

Prvý míting bol na zvolenskom námestí 23. novembra. Bolo na ňom niekoľko stoviek ľudí. Už na ňom Kršňák prehovoril.
„Musel som; keď som videl, akí ľudia tam vystupujú. Organizátori mítingu boli mladí a odvážni, ale nepoznali zvolenské reálie a na tú dobu sa začali na tribúnu dostávať ľudia, z ktorých nebol Zvolen šťastný. Preto som sa začal angažovať."

Priestor poskytli VPN študenti na vysokej škole. Na nej sa začal formovať koordinačný výbor VPN. „Mám pocit, že prví vépeenkári pochopili, že ich úloha sa skončila. Boli trochu rozpačití a netušili, ako ďalej. Zrejme cítili, že si nevedia nájsť svoje miesto pri riešení praktických problémov."

Koordinačný výbor

Koordinačný výbor tvorilo zhruba sedem ľudí. Okrem Borisa Kršňáka to bol jeho otec, herec Štefan Kršňák (neskôr z výboru odišiel, aby predišiel rečiam o rodinkárstve), veterinárny lekár Eugen V. Stassel, Ľubomír Blecha, architekt Ivan Stolár, právnik Ivan Schwarz, vysokoškolák Jozef Šepetka. Neskôr do otvoreného výboru začali prichádzať ďalší.

Po generálnom štrajku 27. novembra sa konal veľký míting v športovej hale RATES. „Ten bol zásadný aj pre VPN. Pripravili sme naň podpisové archy a snažili sme sa nejakým spôsobom legitimizovať svoju existenciu. Vedeli sme, že sme prakticky samozvanci, ktorí našli odvahu. Dodnes mám tie archy doma odložené. Asi 700 ľudí na nich podpisom potvrdilo, že podporujú súčasé zloženie koordinačného výboru a takisto požiadavky VPN."

Novembrové dianie v regióne zo stránok týždenníka Vpred v skratke. Spomínate si?
 • Už 20. novembra sa študenti Vysokej školy lesníckej a drevárskej (VŠLD) rozhodli vstúpiť do štrajku. Pomerom hlasov 901:130 v tajných voľbách prijali návrh na okamžité začatie aktívneho štrajku. Stalo sa tak napriek upozorneniam zo strany vedenia školy, že svoje názory na udalosti zo 17. novembra môžu vyjadriť aj iným spôsobom. Hneď nato si zvolili 15-členný štrajkový výbor. Od 21. novembra prichádzalo do hlavného stanu štrajkového výboru študentov VŠLD veľké množstvo ľudí. Najskôr to boli umelci a ich mladší kolegovia - stredoškoláci, po ktorých sa s určitým, ľahko pochopiteľným oneskorením začali objavovať aj robotníci a poľnohospodári; ľudia najrozmanitejších profesií.
 • 20. novembra herci činohry vo Zvolene a v Martine sa pripojili k výzvam z Prahy a oznámili, že celý týždeň nebudú hrať plánované predstavenia. Svoje rozhodnutie nezmenili ani po rokovaní s členmi kultúrnej komisie KV KSS Banská Bystrica.
 • 27. novembra na podporu požiadaviek štrajkujúcich študentov, Občianskeho fóra a VPN vstúpili do dvojhodinového generálneho štrajku státisíce ľudí v celom Československu. Podľa odhadov sa ho zúčastnila asi polovica obyvateľstva ČSSR. Zaplnené bolo aj zvolenské námestie pri katolíckom kostole. Mnohí naň išli aj pod hrozbou vedúcich a riaditeľov podnikov a inštitúcií, že v prípade účasti na štrajku dostanú výpoveď.
 • My, študenti - vysokoškoláci, žiadame splniť dve základné požiadavky; ozval sa hlas z ampliónu v Detve na zhromaždení 28. novembra k niekoľkým stovkám účastníkov podvečerného mítingu. Tak nazvali viacerí občania Detvy prvú demonštráciu mládeže v tomto meste. Vzápätí študenti pedagogickej fakulty z Banskej Bystrice pozdravili míting a vyslovili dve požiadavky: zrušenie ústavného článku o vedúcej úlohe komunistickej strany a vytvorenie platformy pre slobodné a demokratické voľby. Oproti viacerým predchádzajúcim demonštráciám v okrese Zvolen sa tejto v Detve zúčastnili aj stranícki a štátni funkcionári okresu.
 • 1. decembra 1989 sa uskutočnilo mimoriadne zasadnutie okresného výboru KSS vo Zvolene. Prijali na ňom odstúpenie všetkých členov predsedníctva. V tajných voľbách z troch kandidátov zvolil okresný výbor KSS za vedúceho tajomníka Ondreja Chabadu.
 • 2. decembra sa do posledného miesta (na státie aj na sedenie) zaplnila športová hala RATES Zvolen, v ktorej sa prvýkrát uskutočnilo diskusné fórum. Zvolal ho koordinačný výbor občianskej iniciatívy VPN. Zúčastnili sa ho známi bratislavskí herci Marián Labuda, Zita Furková, tiež režisérka Marta Gogálová a členovia štrajkového výboru VŠLD. Umelci vo svojich vystúpeniach vyjadrili podporu študentom.
 • Podvečer 9. decembra ožila diaľnica medzi Zvolenom a Banskou Bystricou. Štrajkový výbor vysokoškolákov a občianska iniciatíva VPN prišli s podnetom vytvoriť v tento deň živú reťaz, symbolizujúcu jednotu a súdržnosť. Prichádzali sem deti, mládež, starší i celé rodiny. Autobusmi, autami aj pešo. Rad na diaľnici rástol, objavili sa plamienky sviečok, ktoré lemovali cestu.
 • 18. decembra asi 300 študentov VŠLD poznášalo pred budovu OV KSS vo Zvolene (dnešné sídlo mestského úradu) hviezdy zložené z budov podnikov a inštitúcií, rôzne heslá propagujúce socializmus či portréty Gustáva Husáka a Klementa Gottwalda. Všetko to uložili na schody budovy spolu s nápismi „lacný predvianočný tovar pre OV KSS zdarma" či „vráťte národu, čo jeho je, my vám vraciame, čo je vaše".
(moj)

Najčítanejšie na My Zvolen

Inzercia - Tlačové správy

 1. Osviežujúci skúter legendárnej talianskej značky
 2. Jeden deň na Bratislavu nestačí
 3. Vyberte sa na výlet s cyklobusom
 4. Work-life balance: Technológie pre život v rovnováhe
 5. Ako dlho skladovať kukuricu a hrach, aby ostali sladké?
 6. Čítajte SME.sk odomknuté a bez reklamy
 7. Túžite sa konečne zbaviť dioptrií, ale bráni vám v tom strach?
 8. Lenivý brunch s Muchom
 9. Úchvatná Petra: Stovky rokov zabudnutá v jordánskej púšti
 10. VÚB banka ešte viac posilní leasingové služby
 1. Vyberte sa na výlet s cyklobusom
 2. Nepodceňujte rozmiestnenie zásuviek a vypínačov
 3. Hrotka: Sporiteľne ťahajú za kratší koniec. Musíme reagovať
 4. Slováci čoraz viac nakupujú pivo vo vratných fľašiach
 5. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 6. Work-life balance: Technológie pre život v rovnováhe
 7. Jeden deň na Bratislavu nestačí
 8. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 9. Do portfólia Proxenty pribudol projekt na Šancovej
 10. 60 rokov tradície s ekologickým srdcom a modernou víziou
 1. Úchvatná Petra: Stovky rokov zabudnutá v jordánskej púšti 11 688
 2. Prečo by ste si nemali odoprieť balenú bagetu? 5 125
 3. Ako nájsť dobrý jogurt? Ak neobsahuje toto, ani ho nekupujte 3 369
 4. Nová sála i námestie. Trnavské Mýto sa stane novým centrom 3 363
 5. Najzelenšie nákupné centrum na Slovensku otvorí druhú etapu 3 158
 6. Túžite sa konečne zbaviť dioptrií, ale bráni vám v tom strach? 3 060
 7. Osviežujúci skúter legendárnej talianskej značky 3 048
 8. Ako sa nepripraviť o zákazníkov bez hotovosti 2 547
 9. Ako dlho skladovať kukuricu a hrach, aby ostali sladké? 2 325
 10. Slovenské čučoriedky? Nemusíte ísť do lesa, kúpite ich v reťazci 2 220
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Zvolen - aktuálne správy

Kováčovú vyzve v 1. kole Slovnaft Cupu Šalková.

MFK Zvolen končí už v predkole, nestačil na Hontianske Nemce po penaltovom rozstrele.


2 h
Autokemping dnes.

Obec plánuje viaceré rekonštrukcie.


TASR 4 h
Práce na ceste sa už začali.

Vodiči musia počítať s dopravnými obmedzeniami.


5 h

Pomôcť môže aj plastová fľaša od minerálky. Rozhovor s Dr. Igorom Baranom, ktorý má v oblasti záchrannej služby viac ako štyridsaťročné skúsenosti.


5 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Šelma ležala neďaleko kontajnera.


a 1 ďalší 28. júl

Nárazu podľahla 77-ročná žena.


11 h

Namiesto nápravy im NCZI zasiela ďalšie termíny na očkovanie.


6 h

Pre havarijný stav bola zatvorená takmer desať rokov. Stala sa rajom pre asociálov a vandalov.


28. júl

Už ste čítali?