KRIVÁŇ.Minulú stredu sa žiaci Základnej školy v Kriváni neučili. Mali takzvaný protidrogový deň, ktorý už dávnejšie nesie názov Nenič svoje múdre telo. A nemusí ísť vždy iba o drogy a boj proti nim. „Projekt Nenič svoje múdre telo je zameraný na zdravý životný štýl, zdravé jedlo a zdravé nápoje... Každý rok má svoje motto. Tento rok je ním pitná voda. Ráno sme začali prezentáciou o vode a zaspievali sme si aj pieseň Voda čo ma drží nad vodou," povedala zástupkyňa riaditeľky Základnej školy v Kriváni Elena Krnáčová. Voda čo ma drží nad vodou... Životná realita ani zďaleka nie je o vode - piť čistú vodu nie je in. „Práve preto sme zvolili túto tému, veľa detí pije presladené, a čo je najhoršie, aj energetické nápoje. Čistú vodu alebo minerálku pijú veľmi málo a nedajú si vysvetliť, že to nie je najlepšie pre ich zdravie," povedala výchovná poradkyňa Zuzana Obuchová. Všetky energetické nápoje obsahujú kofeín aj preto sú z nich deti nepokojné a nevedia sa sústrediť na hodine.
Čo si urobili, to si aj zjedli
Protidrogový deň v Kriváni sa na bežné vyučovanie vôbec nepodobal. Žiaci sa, napriek tomu, dozvedeli možno ešte viac, ako v bežný vyučovací deň.
Stretli sa s pracovníkmi Regionálneho úradu verejného zdravotníctva, s ktorými debatovali nielen o význame pitia obyčajnej vody, ale napríklad aj o škodlivosti fajčenia. Dokonca si mohli aj fúknuť do prístroja, ktorý odhalí fajčiara. Podstatnú časť dňa ale strávili vyrábaním rôznych zdravých šalátov. „Sú rozdelení na skupinky a každá si urobí svoj šalát. Buď ovocný alebo zeleninový... To čo si pripravia, to si aj zjedia. Okrem toho sa každý produkt vystaví a porota vyberie ten najlepší," dodala Z. Obuchová.
Pite pitnú vodu
„To, čo tu dnes škola propaguje, nás veľmi milo prekvapilo. Našou úlohou je deti presvedčiť, že okrem pohybu a zdravej stravy je pre človeka dôležitý pitný režim a hlavne pitie čistej vody," povedala Iveta Gondášová z Oddelenia podpory zdravia Regionálneho úradu verejného zdravotníctva vo Zvolene. Podľa nej ani nadmerné pitie minerálok nie je pre deti a ani dospelých zdravé. „Treba ju striedať. Každý si musí všímať zloženie konkrétnej minerálky, nerozhodovať sa iba podľa ceny, ale najmä podľa zloženia. Malo by to byť pestré, odporúčame vodu, ovocné šťavy a bylinkové či ovocné čaje," dodala. Kolu neodporúča vôbec, už kvôli spomínanému cukru a kofeínu. „Aj vzhľadom na obezitu, kazivosť zubov a osteoporózu, pretože fosfor spôsobuje pri dlhodobom užívaní rednutie kostí," pripomenula I. Gondášová. Napriek tomu tu proti argumentom stojí silný protivník - trh a jeho masívna reklama. Je na každom, akú cestu si vyberie. Každému rodičovi by malo záležať na tom, aby jeho deti dostali zdravé základy už odmalička. A pri nich je zdravá pitná voda na prvom mieste. Bohužiaľ, na Slovensku sa nepropaguje pitná voda, ktorá nám tečie z vodovodného kohútika. A deti kopírujú jeden druhého. Ak si jeden donesie kokakolu, tak ju chce aj druhý.
Priveľa korenia
Piataci si v stredu pripravovali ovocný šalát. Každý doniesol niečo „Dali sme tam hrozno, jablká... Vlastne všetko, čo sme mali. A potom sme to zmiešali. Mne chutilo naozaj všetko," povedal šiestak Patrik Góger.
„Bude to nejaký šalát," odpovedal na otázku prekvapený ôsmak Erik Haško, a po malej chvíľke prišiel aj na názov šalátu: „Mrkvový." Bol jednoduchý, okrem mrkvy obsahoval med a citrón. Erik usilovne rajbal mrkvu, kým jeho spolužiaci sa iba pozerali. Evidentne boli radi, že sa niekto chytil roboty. Učiteľka Ingrid Mazureková v tej istej triede ukončovala iný šalát, hoci nevedela či nie zbytočne. „Ich úlohou bolo pripraviť kukuricový šalát s vajíčkami. Chlapci tam však vysypali celé korenie, niečo sme vybrali, no ani netuším, ako to bude chutiť," povedala nespokojne a dodala: „Našťastie tu máme ešte ďalšie dve skupiny, ktoré tiež robia šaláty. Dúfam, že aspoň jeden bude dobrý na reprezentovanie našej triedy."