SLIAČ. Plynová kríza, ktorá postihla Slovensko na začiatku tohto roku, prinútila sliačsku radnicu, aby začala riešiť tepelnú koncepciu mesta. Dôvodom nebola len nutnosť prejsť z plynu na iný druh paliva, ale aj zastaralé vykurovacie zariadenie, ktoré prináša straty a predražuje teplo. Z viacerých alternatív napokon odsúhlasila výstavbu kotolne na drevoštiepku. Kúriť má začať už budúcu zimu.
„Rozhodli sme sa využiť ponuku firmy Inžinierske a energetické služby Levice," hovorí primátor Sliača Stanislav Koreň. Firma, podľa jeho slov, vybuduje v meste kotolňu na drevoštiepku, nové rozvody, aj 39 konečných odovzdávacích staníc. Výstavbu zariadenia v hodnote 2,3 milióna eur (70 miliónov korún) bude i financovať. „Po 16 rokoch celé zariadenie odovzdá do majetku mesta," vysvetľuje primátor. Jediným vkladom mesta bude pozemok v areáli bývalého poľnohospodárskeho družstva, na ktorom bude kotolňa stáť.
„Mesto nemá peniaze na výstavbu takéhoto zariadenia," konštatuje primátor Sliača a dodáva: „Pôžičku v takom objeme by sme vzhľadom na príjmy mesta nedostali a keby sme to mali financovať z vlastných peňazí, museli by sme zastaviť všetky investičné akcie".
Zmluva s touto firmou je pre mesto výhodná nielen preto, že nebude musieť do výstavby a zariadenia investovať, ale bude jej aj predávať štiepku, ktorú vyprodukuje mestská kompostáreň a v konečnom dôsledku budú z nej profitovať aj domácnosti.
V súčasnej dobe platia za Gigajoule tepla 30,73 eur (926 korún). Investor garantuje zníženie tejto sumy o 2,30 eura (69 korún).
Byty v Sliači vykurujú v súčasnosti štyri plynové kotolne - v Rybároch, Na brázdach, na Ulici Boženy Nemcovej a Pod Kozákom. „Niektoré rozvody boli urobené koncom šesťdesiatych rokov. Keď na nich vznikne nejaká porucha, už je problém opraviť ich. Nie je na nich izolácia, čím vznikajú obrovské straty," konštatuje Stanislav Koreň.
Už v minulom roku mesto uvažovalo o spolupráci s rakúskou firmou, ktorá ponúkala vybudovanie kotolne na bioplyn. Jej ponuka ale neoslovila poslancov a nakoniec z podpísania dohody zišlo. Bola tu aj možnosť napojiť domácnosti na tepelný zdroj vo Zvolene, no proti takémuto riešeniu bola veľká vzdialenosť.