BRATISLAVA. Bývalí zamestnanci skrachovaných strojární PPS Detva Holding po siedmich rokoch dostanú nevyplatené mzdy a odstupné, rozhodol dnes Najvyšší súd. Senát odmietol dovolanie správcu konkurznej podstaty firmy voči skoršiemu rozsudku, podľa ktorého sa malo medzi 1300 ľudí rozdeliť 40 miliónov korún (1,33 milióna eur). ČTK o tom dnes informoval Peter Préti z Najvyššieho súdu. Mzdy budú vyplatené z výťažku z predaja spoločnosti.
"Mzdové nároky bývalých zamestnancov PPS Detva mali byť dávno vyplatené, pretože samotné podanie dovolania nemalo odkladný účinok, a teda nemalo vplyv na vyplatenie mzdových nárokov týchto zamestnancov," informoval Préti. Pôvodný rozsudok sa stal právoplatným 11. júna.
"Spadol nám všetkým kameň zo srdca, že túto etapu života budeme môcť konečne uzavrieť," povedal ČTK predseda podnikových odborov Stanislav Ľupták. Dodal, že sa zmieri aj s tým, že vrátená suma nebude zahŕňať žiadne sankcie zo sedemročného omeškania.
PPS Detva Holding vznikol transformáciou Podpolianskych strojární Detva v roku 1997 po tom, čo sa pôvodný podnik dostal do finančných problémov. Konkurzný správca materskej firmy Milan Migo vtedy tvrdil, že presunom majetku do nového podniku boli ukrátení veritelia pôvodných strojární. Správca preto od PPS Detva Holdingu, na ktorý bol neskôr tiež vyhlásený konkurz, požadoval za prevody majetku náhradu takmer 1,5 miliardy korún (asi 49,8 milióna eur). Spor sa ťahal na súdoch niekoľko rokov. Najvyšší súd napokon vyniesol verdikt, ktorý umožňoval doplatenie peňazí niekdajším zamestnancom strojární. Po Migovom dovolaní však museli ľudia na doplatky naďalej čakať.
Zamestnanci si v júni 2003 vynútili predaj PPS Detva novému majiteľovi 30-hodinovou blokádou frekventovanej cesty medzi Zvolenom a Lučencom. Firma im už dlhší čas nevyplácala mzdy a veritelia vtedy predaj podniku odkladali. Majetok strojární získalo konzorcium, ktorého členom bola aj spoločnosť Sitno Holding exministra hospodárstva Ľudovíta Černáka.