ZVOLEN. Objav kamenozemného valu s nálezmi keramiky z neskorej doby kamennej zaznamenali archeológovia pri výskume Dolného hradu, ktorý je súčasťou jedného z najrozsiahlejších opevnení v strednej Európe - Pustého hradu nad Zvolenom.
Ako povedal vedúci výskumu Ján Beljak zo zvolenskej pobočky Archeologického ústavu SAV v Nitre, počas mesiac trvajúcich prác sa zistilo, že pod západnou líniou stredovekého opevnenia Dolného hradu sa nachádza starší kamenozemný val. Pri jeho odkrývaní sa našli desiatky kusov fragmentov keramiky z neskorej doby kamennej. Okrem toho sa potvrdilo osídlenie z mladšej a neskorej doby bronzovej.
"Vďaka výskumu tiež vieme, že Dolný hrad bol postavený v tej dobe, ako skúmaný Horný hrad, teda v 13., 14. a 15. storočí," uviedol Beljak.
V rámci Dolného hradu bola najprv postavená veža a až potom opevnenie. Odkryté bolo tiež severozápadné nárožie veže.
Všetky výskumné aktivity archeológov ale smerovali k tomu, aby sa podarilo zachovať torzo dolnohradskej veže, ktorá plnila obytnú funkciu. Tá mala pri základoch obdivuhodné rozmery 20 krát 20 metrov a hrúbka základov vonkajšieho opevnenia bola 2,5 metra.
V súčasnosti sa spracováva statický posudok, Dolný hrad a stredná časť Pustého hradu sa geodeticky zamerajú a urobí sa tiež geofyzikálny výskum.
Na prieskum Dolného hradu prispelo tento rok Mesto Zvolen, a to sumou viac ako 8000 eur. Práce vykonávali najmä študenti archeológie.
Na zakonzervovanie stojacej architektúry a torza veže Dolného hradu však už budú potrebovať finančnú pomoc z iných zdrojov, napríklad fondov ministerstva kultúry SR či Európskej únie.
Pustý hrad skúmajú archeológovia už od začiatku 90. rokov uplynulého storočia. Výskumné práce sa tam vykonávali pod vedením dnes už zosnulého archeológa Václava Hanuliaka. Ich pozornosť sa sústredila najmä na Horný hrad, ktorý už z veľkej časti odkryli, preskúmali a zamerali. Čulý život na ňom pulzoval v období od 12. do 15. storočia. Jeho počiatky však nie sú stále presne doložené.