BZOVÍK. Opevnený kláštor v Bzovíku kupuje obec za 3,32 eura od doterajšieho vlastníka, ktorým je Múzeum vo Svätom Antone. Zmluvu ešte musí odsúhlasiť ministerstvo financií, no keďže s ním už o prevode majetku rokovali, transakcia by sa mala uskutočniť v najbližších dňoch.
Obec musí pamiatku podľa zmluvy využívať najmenej päť rokov na kultúrne účely, podľa starostky Emílie Kohútovej nechcú kláštor predať ani po uplynutí tejto lehoty. „Za ten čas sa pokúsime získať peniaze z eurofondov na jeho rekonštrukciu," povedala. Získať plánujú 8 - 10 miliónov eur, v kláštore chcú zriadiť galériu, múzeum Hontu aj sobášnu sieň.
Schátraný kláštor z 12. storočia sa snažila obec získať do vlastníctva desať rokov. Bez listu vlastníctva nemohla požiadať o dotáciu z eurofondov, rozsiahly komplex pritom urýchlene potrebuje opravu. Kláštor sa snažil získať reštitúciou tamojší, už zosnulý dedinčan, ktorý v ňom kedysi robil správcu.
„Jeho nároky na pamiatku súdy neuznali, nemal žiadne písomné potvrdenia, ktoré by ho oprávňovali kláštor reštituovať. Jeho spor sa skončil až na Najvyššom súde," dodala starostka. Neskôr predaj týchto pamiatok pozastavila vláda.
„Najskôr chceme opraviť tie časti pevnosti, ktoré by mohli byť pre návštevníkov nebezpečné," povedala starostka. „Ide napríklad o schody bez zábradlí, opravu potrebuje aj drevený most do hradu. Na niektorých stavbách chýbajú strechy a zatekajú múry. V pláne je tiež oprava kaplnky, správcovského bytu, galérie a ďalších častí pevnosti."
Fakty z histórie
Pevnosť patrí k najstarším stavebným pamiatkam Slovenska. K románskemu kostolu z 12. storočia neskôr pristavali kláštor. V 16. storočí kláštorný život z neho zmizol. Gróf Žigmund Balaša dal väčšinu mníchov povraždiť a ostatných vyhnal. Z obavy pred Turkami začal s prestavbou kláštora na pevnosť. Okolo kláštora dal vybudovať vysoké masívne múry s baštami na všetkých štyroch nárožiach.
V roku 1620 hrad vyhorel a koncom 17. storočia sa opäť vrátil cirkvi. V roku 1678 ho dobyli povstalci Imricha Tököliho. Po krátkom vlastníctve rádu jezuitov a ostrihomského arcibiskupa začal objekt začiatkom 19. storočia pustnúť. Poslednú ranu v procese chátrania mu uštedrili boje počas druhej svetovej vojny. Odvtedy pamiatka chátra.
Po roku 1989 vzniklo niekoľko iniciatív na obnovu života v kláštore. Konali sa tam koncerty a rôzne stretnutia záujmových občianskych skupín. Naposledy vlani v lete tam čistila areál skupina benediktínov.
(moj, tasr)