SLIAČ. Sovietska armáda opustila Slovensko v roku 1992. Z pôdy vojenského letiska Sliač a okolia už takmer 15 rokov odčerpávajú letecký benzín, naftu a oleje, ktoré vypúšťali do zeme bývalé sovietske vojská.
Len za ostatných sedem rokov štát investoval do vyčistenia štyroch lokalít po Sovietoch viac ako 10 miliónov eur. Sanácia a financovanie pokračujú.
Sliač bol nasiaknutý naftou
Svedkovia tvrdia, že po odsune vojsk pôda na ploche asi pol hektára bola nasiaknutá leteckým benzínom. Lietadlá na Sliači zásobovali Rusi potrubím zo zásobníkov v neďalekej Vlkanovej. Odborníci predpokladajú, že tisíce litrov leteckého benzínu sa dostávalo do pôdy pri manipulácii, ale aj cez potrubie.
„Pri čistení sme našli dieru v produktovode. Bolo tam asi päťsto litrov leteckého benzínu. Ľudia chodili a vo vedrách si ho brali do vétriesiek (nákladných vozdiel Praga V3S),“ opisuje situáciu Ján Oslík, riešiteľ projektu odstraňovania starých ekologických záťaží po sovietskej armáde. Pracovník čistiarne pri otázke, ako sa to mohlo stať, len hodil rukou. „Rusom to bolo úplne jedno.“
Voda čistí pôdu
Z trávnatej plochy na vojenskom letisku, neďaleko zásobníka paliva, trčia drenážne rúry.
Zjednodušene povedané, do znečisteného podzemia vháňajú vodu, na ktorú sa viažu vsiaknuté ropné produkty. Znečistenú vodu prečerpávajú do čistiarne. Jedna zo šácht je niekoľko metrov od miestneho golfového ihriska. Čistiareň od golfového ihriska oddeľuje plot. Vnútri to páchne leteckým benzínom viac ako na čerpacej stanici.
„Kontaminovaná voda tečie cez filtre a usadzovacie nádrže a na konci procesu vyteká čistá. Nie je pitná, ale spĺňa predpísané normy,“ opisuje postup pracovník čistiarne.
Zmes leteckého benzínu, nafty a rôznych olejov odoberajú z hladiny aj ručne. Vedľa čistiarne stoja dvestolitrové plechové sudy. Zamestnanec jeden z nich otvoril. „Cítite to?“ povedal, keď premiešal obsah.
Na zvyšky jazdia staré stroje
Na otázku, či sa zapáchajúca tekutina dá ešte nejako využiť, odpovedá: „Ide to na likvidáciu. Ale nejakí ľudia to vraj vyskúšali. Staré motorky a traktory údajne na to jazdili.“
Likvidácia stojí milióny
Riešiteľ projektu likvidácie starých ekologických záťaží Ján Oslík odhaduje, že len v uplynulom roku odčerpali z pôdy 2500 litrov ropných produktov. Za takmer 15 rokov sú to desiatky tisíc. „A to je len Sliač. Musíte si pripočítať okolo 86tisíc litrov z Vlkanovej,“ dodáva.
Ficov kabinet rokoval o odstraňovaní starých ekologických záťaží po sovietskej armáde v júli. Ministri životného prostredia a obrany odhadli náklady na budúci rok len na Sliač a Vlkanovú vo výške takmer 740tisíc eur.
Na dokončovacie práce v roku 2011 vyčlení ministerstvo obrany ďalších viac ako 443tisíc eur. Podľa hovorcu ministerstva Vladimíra Gemelu ukončia úlohu Sliač – Vlkanová záverečnou správou v polovici roku 2011. Rizikové analýzy konštatujú, že pitná voda nie je ohrozená.
Kontaminované plochy po sovietskej armáde sú známe, nie sú však tie najnebezpečnejšie. Ministerstvo životného prostredia posúdilo 30tisíc lokalít na Slovensku. Približne 600 skládok zlikvidovali, ale ešte zostáva 250 kritických a okolo 800 potenciálnych.
Minister Viliam Turský tvrdí, že staré ekologické záťaže sa nepodarí odstrániť skôr ako za 30 rokov. Podľa neho to nedokázal urobiť skôr nikto v Európe.