Včerajší výstup na Pustý hrad nad Zvolenom nebol ani zďaleka taký masový ako v minulých rokoch. Kým na posledných výstupoch sa na hrade vystriedalo 4- až 5-tisíc ľudí, zamračená obloha a občasné ranné mrholenie neodradili včera od túry len niekoľko stovák nadšencov. Hoci sa ešte pred poludním cez husté oblaky predralo slnko, sedemnásty výstup zostane zapísaný v histórii ako komorný. A prvý bez šéfa archeológov Václava Hanuliaka, ktorý Pustému hradu zasvätil osemnásť posledných rokov svojho života. Zomrel v apríli vo veku 61 rokov.
Krajina lesov a divých včiel
Krajina lesov a divých včiel, takto územie dnešného Slovenska charakterizoval historik Herodotes, známy ako otec histórie, ktorý žil v 5. storočí pred Kristom. Krajina severne od Dunaja bola taká divoká, že ľudia zvyknutí na odlesnenú krajinu Stredomoria sa do nej dlho neodvážili vstúpiť. Ani Rimania neprenikli ďalej ako na stredné Pohronie a Považie.
Svedčí o tom nápis na bráne trenčianskeho hradného vrchu a poznámka slávneho cisára Marca Aurélia, že svoje slávne dielo Meditácie (Hovory so sebou) napísal na brehoch rieky Hron. Naopak, Kelti, Germáni a Slovania boli národmi, ktorých prvotným životným prostredím boli lesy.
Pri výbere sídel vychádzali z pragmatických dôvodov ako brániteľnosť, a zároveň zohľadňovali aj estetické kritériá, vnímanie krajiny a spracovanie jej obrazu ľudskou mysľou. Ako napísal Marcus Aurélius, ľudia často hľadajú pokoj duše práve v horách.
Z informačnej tabule na Pustom hrade