Signatári Združenia Slatinka podali na Banskobystrický samosprávny kraj petíciu, proti zaradeniu vodného diela Slatinka medzi verejnoprospešné stavby.
SLATINKA. Dnes dopoludnia odovzdali signatári Združenia Slatinka na Úrad Banskobystrického samosprávneho kraja petíciu s 550 podpismi. Petícia je adresovaná poslancom zastupiteľstva a spolu s ďalšími 30 stanoviskami požaduje vyradiť vodné dielo Slatinka, nachádzajúce sa v okrese Zvolen, zo zoznamu verejnoprospešných stavieb Banskobystrického kraja.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
Výstavba vodnej nádrže Slatinka je plánovaná už viac ako 50 rokov. V územnom pláne Banskobystrického kraja je táto stavba zaradená do zoznamu verejnoprospešných stavieb. V súčasnosti prebieha proces aktualizácie tohto plánu, a preto obyvatelia v rámci jeho pripomienkovania predložili svoje stanoviská aj petíciu.
„Zaradenie stavby medzi tzv. verejnoprospešné stavby v územnoplánovacej dokumentácii má ďalekosiahle právne, a tým aj socio-ekonomické a environmentálne dôsledky. Z tohto dôvodu nie je možné túto stavbu definovať ako investíciu, pri ktorej oveľa viac ako verejný, rezonuje individuálny vlastnícky a podnikateľský záujem," hovorí členka združenia Martina Paulíková.

Domy v obci Slatinka by mala zaliať voda.
FOTO: JAROSLAVA SCHVARZBACHEROVÁ
„Nikdy nebolo jasne vysvetlené, prečo je táto stavba definovaná ako verejnoprospešná, keďže jej účelom má byť, podľa jej investora, zásobovanie úžitkovou vodou súkromných odberateľov na dolnom Hrone, najmä Jadrovej elektrárne Mochovce," dopĺňa Paulíková a dodáva: „Dielo Slatinka môžu stavať súkromní investori, ale nie štát z verejných zdrojov. Keď však odoberú vodu hrozí, že jej bude nedostatok. Prvoradá celospoločenská priorita - zabezpečiť minimálne prietoky bude zachovaná aj bez výstavby Slatinky."
Združenie Slatinka tiež upozorňuje, že napriek dlhým rokom prípravy stále nie je známe kedy, a či vôbec, sa začne stavať, kto by mal odoberať vodu z tejto priehrady, v akom množstve a z akých zdrojov by mala byť výstavba financovaná. „Náklady na výstavbu priehrady, asi 83 miliónov eur, uvádza investor účelovo v rovnakej výške ako v roku 1997 napriek tomu, že už v tejto dobe odborníci upozorňujú na ich podhodnotenie," konštatuje Paulíková. Dielo Slatinka nie je v návrhu prioritných projektov Ministerstva životného prostredia SR a na jej výstavbu nie je možné čerpať zdroje Európskej únie.