Tri dni folklóru má za sebou malebná obec Očová, v ktorej zorganizovali už šiesty ročník Očovskej folklórnej hrudy.
OČOVÁ. Dvadsaťosem folklórnych súborov a speváckych skupín zavítalo na Očovskú folklórnu hrudu, ktorá začala v piatok a končí dnes. Už teraz možno povedať, že šiesty ročník festivalu bol viac ako vydarený. Očovský futbalový štadión praskal vo švíkoch najmä v piatok. „Bolo tu určite dva a pol tisíc divákov," odhadol Roman Malatinec, predseda Programovej rady festivalu. Úvodný večer venovali očovskému rodákovi, husľovému virtuózovi Jánovi Berkymu-Mrenicovi, ktorý zomrel vlani. V programe sa predstavili známe Diabolské husle, SĽUK, Vrchársky orchester Juraja Pecníka a mnoho ďalších umelcov. „Napísať scenár k programu o Jánovi Berky-Mrenicovi nebolo ľahké. Tak ako o každom velikánovi. Ten človek zažil veľmi veľa a možností, ako scenár vytvoriť, bolo tisíc, no myslím si, že sa to ľuďom páčilo," dodal Malatinec.
Družba s Kolieskom
Sobotňajší program „Zďaleka i blízka" začal už o druhej popoludní. Pódium patrilo zahraničným folklórnym súborom z Čiech, Talianska, Francúzska a Srbska. „Veľmi dobrú družbu máme s Kokavou nad Rimavicou, kde je v rovnakom čase festival Koliesko. Pomáhame si aj tým, že si navzájom „požičiavame" folklórne súbory. Napríklad taký Gradimir zo Srbska je hosťom v Kokave, no dnes vystupoval u nás. Tak isto sme si rozdelili aj Talianov - je tu súbor zo Sicílie," prezradil v sobotu R. Malatinec.
Pastierska nálada
Po zahraničných súboroch a krátkej prestávke znela v sobotu na pódiu už iba slovenčina. Program „Odkazy starých otcov a materí" vyplnili vystúpenia súborov zo stredného Slovenska. Po nich o siedmej začal reprezentačný program súborov Ekonóm a Váh. Po deviatej znelo večernou Očovou hudobno-dramatické pásmo z valašského Podpoľania v programe „Pastierska nálada".
Detské folklórne súbory potešili divákov dnes krátko popoludní, po nich začal slávnostný galaprogram.
Bez sponzorov by sa nepohli
Je ťažké dostať do Očovej napríklad zahraničné folklórne súbory? „Je to najmä o vzťahoch. Ako povedal moderátor dnešného programu - Paľko Holík, na takýchto festivaloch sa vytvárajú priateľstvá a potom si navzájom pomáhame. Takto to funguje aj vo svete, je to celkom bežná prax. Ide o recipročnú výmenu a dobré vzťahy," vysvetlil R. Malatinec.
Festival sa nezrodí za mesiac, sú za ním mesiace práce. Organizačný výbor Očovskej folklórnej hrudy sa prvýkrát stretol v januári a Programová rada festivalu začala pracovať od marca.
Peniaze
Platia vystúpenia súborov organizátori? „Čiastočne áno. Je to o dohode. Niektorí majú svojich sponzorov, napríklad Taliani veľmi chceli prísť na Slovensko... Majú družbu s folklórnym súborom Lipa, zavolali nám a dohodli sme sa. Uhradili si polovicu nákladov na cestu. Francúzi si zasa zaplatili celú cestu, len aby tu mohli vystupovať. „Keby nebolo sponzorov, tak by sme sa veľmi nepohli. Štát takéto akcie podporí iba sčasti, dofinancovať si to musia sami organizátori," dodal.