KOKAVA NAD RIMAVICOU. Tisícky návštevníkov, prevažne mladých ľudí, bolo včera vidieť na festivale ľudovej kultúry KOLIESKO v Kokave nad Rimavicou v okrese Poltár. Splnili sa tak predsavzatia organizátorov, ktorí s myšlienkou usporadúvať folklórny festival o mladých a pre mladých podujatie pred takmer 20 rokmi zakladali.
"Základná dramaturgická os festivalu bola a je dať možnosť vystúpiť mladým ľudom. Diváci sú už naučení na to, že tu vystupujú nové tváre. Koliesko je priestor pre mladých, aby predviedli vlastné videnie sveta," povedal TASR jeden zo zakladateľov festivalu Ivan Murín. V tomto duchu chcú pokračovať aj v ďalších rokoch. Na budúci
rok, keď sa bude konať jubilejný 20. ročník Kolieska, by chceli uviesť program, ktorý bude charakterizovať celú jeho doterajšiu históriu.
"Koliesko je pre mňa najmä stretávanie so známymi, ktorí podobne ako ja milujú folklór a dobrú zábavu. Najviac ma lákajú rôznorodé programy, ale takisto aj rozmanité dvory," povedala TASR mladá Kokavčanka Monika Lukašáková.
Do Kokavy včera meral cestu vlakom a stopom aj ujo Anton Bendík z Hrušova, harmonikár, ktorý bol tento rok aj na slávnostiach v Detve či v Terchovej. "Pesnička, to je pre mňa ako droga, keď počujem, že je niekde festival, už aj tam utekám," povedal TASR a hneď aj čosi zahral.
Z Tisovca do Kokavy prišiel aj Milan Katreniak, folklorista, ktorý hrá na píšťalu. "Na Koliesko chodím každý rok,
a to kvôli priateľom a hudbe - to je to, čo ma vždy láka," uviedol. Aj podľa riaditeľky miestneho kultúrneho strediska Jany Krotákovej sa tento rok na Koliesku stretlo veľa mladých ľudí, čo je vlastne jeden z hlavných cieľov festivalu. "Vyšlo aj počasie, čomu sme obzvlášť radi," podotkla.
Festival, ktorý mladí nadšenci pred rokmi vytvorili, je dnes akýmsi protipólom k tradičným folklórnym akciám, ktorých sú na Slovensku stovky. Mladí si ho vytvorili k svojmu obrazu a stále sa snažia priniesť naň čosi nové. Mieša sa tu napríklad novodobá world music so zvukmi tradičných fujár, v komponovaných programoch znejú
tklivé piesne z dedinských pohrebov či naopak bujaré oslavné ódy na život.
Koliesko to však nie je len tanec, spev a hudba, ale aj semináre a prednášky o folklóre. Tento rok mladí študenti etnológie zo Slovenska, ČR a Poľska pokračovali v debatách o prenose výskumu z terénu do praxe.