Líder kapely Konflikt Jury: Som vďačný za všetko, čo sme dosiahli

Punk-rocková kapela je na scéne 19 rokov, počas ktorých si už preskákala veľa. V polovici júla zavítala do Krupiny na festival Contrast.

„Ľudí neoklameš," tvrdí Jury, jeden zo zakladajúcich členov punk-rockovej kapely Konflikt. Sám dobre vie, že popularita sa kúpiť nedá. Kapela je na scéne 19 rokov, počas ktorých si už preskákala veľa. V polovici júla zavítala do Krupiny na festival Contrast.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Škoda, že festival pokazil dážď.

To je pravda. Včera sme hrali v Čechách, tam bolo takisto. Ako sme dohrali, začalo pršať, bolo obrovské blato a nonstop lejak. Celou cestou z Čiech sme volali organizátorom, aké je v Krupine počasie. Všeobecne tento rok nepraje počasie festivalom. Počas víkendov sa vždy pokazí. Napríklad na tohtoročnom Topfeste nepršalo iba v piatok. Nenarobíme s tým však nič, no som rád, že na Contraste ľudia vydržali aj napriek nepriazni počasia, veď sa ochladilo z 35 stupňov na nejakých 15 - 20.

SkryťVypnúť reklamu

Ste zvyknutí hrávať pred väčším počtom divákov, aký sa zišiel Contraste. Ako kapela vníma, keď príde na koncert menší počet ľudí?

Nevidíme v tom žiadny problém. Na jeseň budeme hrať tisíci koncert a za tých 19 rokov, čo sa pohybujeme na scéne, sme hrali na všelijakých pódiách a pred všelijakým počtom divákov. Sme zvyknutí doslova na všetko. Hráme hudbu, akú máme radi, ktorá ide zo srdca a vždy dávame do vystúpenia maximum, hráme s maximálnym nasadením. Ľudia, ktorí na náš koncert prídu, si to zaslúžia a je úplne jedno, koľko ich je. Aj keby boli dvaja, tak nám to neprekáža, vždy ideme naplno.

V januári vám vyšlo dlho očakávané DVD Konfliktology, ktoré ste natáčali na Topfeste. Na festivale v Novom Meste nad Váhom hráte pravidelne, dá sa teda povedať, že je to váš domovský festival?

SkryťVypnúť reklamu

Netajíme sa tým, že na Topfeste sme ako doma. Na ňom DVD vznikalo preto, lebo ho vydávala agentúra, ktorá je aj hlavným organizátorom najväčšieho rockového festivalu na Slovensku. Bola tam technika potrebná k natáčaniu živého materiálu; oni robili záznam z celého festivalu a preto sme sa rozhodli natočiť DVD práve tam. Záznam je z roku 2007, aj keď sme možno mohli rok počkať a natočiť materiál pre DVD až v roku 2008. Vtedy sme hrali po Slayeri, kde bolo ešte viac ľudí. Práce na DVD trvali jeden a pol roka, zbierali sme staré materiály. Je to taký súhrn osemnástich rokov, na DVD sú všetky naše videoklipy, objavia sa na ňom všetci bývalí členovia skupiny, tiež sú na ňom raritné nahrávky z 90. rokov a amatérske zábery. Pridali sme naň aj naše kiksy zo zákulisia a akcie, ktoré sa odohrávali po koncertoch. Dokopy je materiál skoro trojhodinový. Ako bonus sme sa okrem DVD rozhodli vydať túto nahrávku aj na CD, aby si ju mohli naši fanúšikovia pustiť napríklad aj v aute. Bolo s tým veľa roboty, ale podľa mňa sa oplatilo na toto DVD čakať. Budúci rok budeme mať 20. výročie a ak sa dožijeme, chceme urobiť nejaké turné.

SkryťVypnúť reklamu

Hrávate na najväčších festivaloch v Česku aj na Slovensku, napríklad na Punk Islande. V undergroundovom ponímaní ste už hviezdy, dá sa dosiahnuť ešte niečo viac? Čo vás motivuje?

Ja to tak neberiem, že sme hviezdy. Hráme nonstop to isté. Snažíme sa hrať všade, kde nás pozvú. Predtým si však zistíme, čo je to za festival, kto za ním stojí. Ak je to pre nás prijateľné, radi si naň ideme zahrať. To, že nás pozývajú aj na väčšie megaakcie, berieme len ako plus pre nás. Tým pádom oslovíme viacej ľudí hudbou aj textami. Väčšinou nás počúvajú punkáči a tí vedia, o čom spievame. Majú v hlave jasno, vedia, o čom naše texty sú. Stále sa snažíme osloviť našou hudbou čo najviac nových ľudí. Práve hudbou chceme prinútiť rozmýšľať ľudí trošku inakšie. Nie sme však zábavná kapela, ktorú hrávajú v rádiách. Na druhej strane treba povedať, že aj my máme niektoré skladby zábavné, napríklad, že Maroško sa opije (smiech). Najviac sa však snažíme rozoberať vážnejšie témy, nad ktorými nútime poslucháča, aby sa zamyslel. Naše publikum je také, že sa príde nielen zabaviť, ale aj počúvať naše texty. Práve pre toto sú dobré veľké festivaly. Hrávame po celej strednej Európe. Dokonca sme dvakrát hrali aj na najväčšom maďarskom, ak nie európskom festivale Pepsi Szigét. Bolo to v roku 2001 a 2004. Len teraz nás už nepozývajú. (Smiech.)

V zahraničí publikum vašim textom nerozumie.

Zahraniční fanúšikovia chodia na naše koncerty pre hudbu. Koncertovať v zahraničí sme začali v roku 1997, ako sa vraví, šli sme dobyť okolité štáty (smiech). V punku je dobré to, že každá skupina môže spievať vo svojom rodnom jazyku. Samozrejme, zahraniční diváci nevedia po slovensky, ale páči sa im naša hudba. Našťastie nás majú radi aj mimo našich hraníc. Existuje jedno nemecké vydavateľstvo, ktoré vydáva punkové kapely spievajúce iba v nemeckom jazyku. Konflikt bol prvá cudzia kapela, ktorú začalo vydavateľstvo vydávať. Keď to zhrniem, v podstate je to vonku také isté ako u nás. Ani u nás nevie každý po anglicky. Keď sem príde zahraničná skupina, fanúšikovia idú na ňu pre hudbu. Je však pravdou, že teraz už skoro každý mladý človek vie po anglicky, nie ako ja. Ja som sa učil ešte po rusky (smiech).

konflikt.gif

Líder kapely Konflikt jury v akcii počas koncertu. FOTO: STANISLAV ČERNÁK

S kým by si chcel Konflikt zahrať na jednom pódiu? Predsa len, hrali ste už s viacerými hviezdnymi menami.

Tých kapiel, s ktorými sme hrali na jednom pódiu, bolo naozaj veľa. Som zato rád, že sme mohli hrať s viacerými legendami aj viackrát. Je to super pocit, keď niektoré kapely prídu po koncerte za vami už ako kamaráti. Napríklad prednedávnom sme hrali v Maďarsku na jednom festivale s dvoma starými anglickými punkovými legendami. Po koncerte sme sa s nimi ostali baviť až do rána. Vraveli nám, že sme predviedli super vystúpenie. To človeka naozaj poteší. Chceli by sme si zahrať s Ramones, žiaľ, to sa nám už nikdy nepodarí. Ale tešia aj kapely ako Exploited, Misfits, Die Toten Hosen. Okrem punkových legiend sme hrali aj s metalovými legendami ako Slayer, Soulfly, Cradle Of Filth, Alice In Chains. Tento rok sme hrali aj s Limp Bizkit, ale ja ich hudbu veľmi nemusím. My budeme radi, keď na nás budú ľudia stále chodiť, dajme tomu, aj ďalších 15 - 20 rokov. Hlavné je, aby nám vydržalo zdravie, pretože na každý koncert sa tešíme. Či už je to v klube s mladými slovenskými kapelami, alebo niekde na veľkom festivale s veľkými legendami. To všetko berieme ako plus. Ja som už vďačný za to, čo sme dosiahli, čo sme prežili. Toho rokenrolu bolo už naozaj dosť (smiech).

Čo ťa ako speváka a lídra Konfliktu ešte baví po toľkých rokoch na hraní?

Celý život sa venujem iba tejto kapele. Mám popri Konflikte ešte nejaké brigády, ale okrem toho nič iné. Celú svoju energiu vkladám do hudby. Jednoducho, je to môj životný štýl. Žijem s hudbou a komunitou ľudí, ktorí sa točia okolo nej. V podstate by som asi ani nevedel robiť niečo iné. Keby mi povedali, že od zajtra pôjdem murovať, tak do mesiaca by som sa asi zbláznil alebo rovno umrel. Keď sa stane, že jeden víkend nehráme žiadny koncert, už mi volajú aj ostatní členovia, že im to chýba. Väčšinou hráme okolo 80 koncertov ročne plus festivaly. To všetko sa deje najmä cez víkendy. Je to namáhavé, pretože sa na koncert dopravujeme sami a vždy jeden z nás musí šoférovať. Napríklad z Čiech do Krupiny som šiel ja, bolo to zhruba 600 kilometrov. Akonáhle však vyjdem na pódium, tak tam vypnem, doslova som v extáze. Zahrám našu hudbu od srdca a keď vidím, že ľudom pod pódiom to niečo dáva, keď energia, ktorú dávame my, sa nám vracia, ten pocit je na nezaplatenie. Samozrejme, aj zážitky po koncerte nemajú chybu. Alebo keď vidíme pod pódiom 20-tisíc ľudí ako vlani po Slayeri. Priznám, vtedy sme nevedeli ani zaspať. Takýto zážitok by som prial každej mladej kapele. Takúto popularitu si želá asi každá začínajúca skupina, ale všetko je to veľmi dlhá práca, ktorá sa nedá kúpiť peniazmi. Aj keď niektoré slovenské kapely to už skúšali. Našťastie, ľudí neoklameš. Rodičia im na to dávali peniaze, všade ich hrali, tlačili do rádií a potom sa rozpadli.

Akú cestu si musel vyšliapať Konflikt?

Mali sme to ťažké. V skupine sa vystriedalo 18 muzikantov. Ja som teraz jediný zo zakladateľov Konfliktu. Často som sa pohrával s myšlienkou, že to všetko zabalím. Každý, kto odišiel z kapely, šiel vlastnou cestou. Napríklad aj chudák Maroško odišiel s tým, že musí učiť a je z neho profesor. Predošlý gitarista je teraz riaditeľom jedného gymnázia. Každého to po čase ťahalo niekde inde a ja som musel zháňať nových muzikantov. V našich začiatkoch nám nikto nepomáhal, všetko sme si museli vydobyť sami. Osem rokov sme chodili zadarmo na vystúpenia, chodievali sme vlakom, autobusmi. Posielali sme kazety všade, kde sa dalo. Dnes je už iná doba.

Veľkým plusom pre Konflikt bol určite príchod uznávaného gitaristu Paľa Chodelku do kapely.

Áno, to je pravda. Mňa samého jeho rozhodnutie dosť prekvapilo. V Konflikte je pomaly už tri roky. Jeho príchod sa udial za veľmi podivných okolností. Sedeli sme s Paľom u Bruna Urbana, ktorý mi na zákazku robil gitaru. Vedel, že berieme nového gitaristu. Chalanisko mal už všetko nacvičené a v stredu mal nastúpiť do kapely. V utorok mi zavolal Paľo, aby som ho nebral, že on pôjde do Konfliktu. Ani vo sne by mi niečo takéto nenapadlo. Povedal som mu, že na to si musíme sadnúť a prebrať to. Na stretnutie s ním som vzal aj bubeníka Lojza, prebrali sme detaily spolupráce. Dúfam, že s nami vydrží až do konca. Má toho už preskákaného naozaj dosť, veď hral v Citrone, v Liquid Boogie Roll. Som rád, že v skupine sú aj lepší muzikanti. Najdôležitejšie však je, že nás to všetkých baví. Sme dobrá partia a v podstate sme ako rodina, veď sme tri - štyri dni v týždni spolu.

Nemáte ešte ponorkovú chorobu?

Musíme byť tolerantní. Keď sa niekedy prejaví, tak si vynadáme, vyfackáme sa, potom popijeme a zas je všetko v pohode.

V dnešnej dobe vzniká veľa mladých a talentovaných kapiel. Snažíte sa im ponáhľať v ich začiatkoch, alebo im niečo vydať?

S vydávaním im nepomáhame. Samozrejme, je veľa kapiel, ktoré nám posielajú svoje nahrávky. Ja som sedem rokov robil Punkové Vianoce, potom Punk Island. Bol to prvý punkový undergroundový festival na Slovensku, na ktorom hrali kapely z celej Európy. Práve na ňom som dával priestor našim mladým zoskupeniam. Samozrejme, nedá sa pomôcť každému, dnes je už veľa tých mladých kapiel. Doteraz aj nás takto pozývajú niektoré väčšie zahraničné skupiny, aby sme si s nimi zahrali, a to isté robíme aj my doma. Spomeniem napríklad Punkreas, Grobiánov, alebo teraz naposledy Devil Street. Keď sa dá, navrhnem organizátorom, aby pred naše vystúpenie dali niektorú domácu mladú skupinu, nech sa ukáže. Snažíme sa pre ne robiť to, čo je v našich silách. My sme si to museli všetko vydobyť sami.

Najčítanejšie na My Zvolen

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 266
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 548
  3. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 13 069
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 11 012
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 665
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 517
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 8 027
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 290
  1. Marek Strapko: Aj za čias Ježiša žili dezoláti
  2. Ondřej Havelka: Starý zákon pohledem poutníka. Bible jako nejstarší cestopis odhalující smysl Cesty 10/11
  3. Rado Surovka: Chameleón prezidentom ?
  4. Martin Škopec Antal: Pokus o zjednotenie spoločnosti je utopickým blúznením
  5. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  6. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  7. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  8. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 862
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 670
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 482
  4. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 392
  5. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 383
  6. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 152
  7. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 7 989
  8. Juraj Kumičák: Kolaborant 7 853
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Zvolen - aktuálne správy

Vpravo Anton Ulbricht, konateľ spoločnosti Tanawa, ktorá vyrába tatranskú minerálku.

V ďalšej časti seriálu Príbeh značky sme hovorili s konateľom spoločnosti Tanawa.


Oravský hrad.

Na svoje si prídu všetky vekové skupiny.


Kabáč otočil duel dvoma gólmi.


TASR
Konateľ spoločnosti Tanawa Anton Ulbricht.

Toto je príbeh značky Tatranská minerálka.


  1. Marek Strapko: Aj za čias Ježiša žili dezoláti
  2. Ondřej Havelka: Starý zákon pohledem poutníka. Bible jako nejstarší cestopis odhalující smysl Cesty 10/11
  3. Rado Surovka: Chameleón prezidentom ?
  4. Martin Škopec Antal: Pokus o zjednotenie spoločnosti je utopickým blúznením
  5. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  6. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  7. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  8. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 862
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 670
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 482
  4. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 392
  5. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 383
  6. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 152
  7. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 7 989
  8. Juraj Kumičák: Kolaborant 7 853
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu