Pondelok, 26. október, 2020 | Meniny má DemeterKrížovkyKrížovky

Líder kapely Konflikt Jury: Som vďačný za všetko, čo sme dosiahli

Punk-rocková kapela je na scéne 19 rokov, počas ktorých si už preskákala veľa. V polovici júla zavítala do Krupiny na festival Contrast.

„Ľudí neoklameš," tvrdí Jury, jeden zo zakladajúcich členov punk-rockovej kapely Konflikt. Sám dobre vie, že popularita sa kúpiť nedá. Kapela je na scéne 19 rokov, počas ktorých si už preskákala veľa. V polovici júla zavítala do Krupiny na festival Contrast.

Škoda, že festival pokazil dážď.

To je pravda. Včera sme hrali v Čechách, tam bolo takisto. Ako sme dohrali, začalo pršať, bolo obrovské blato a nonstop lejak. Celou cestou z Čiech sme volali organizátorom, aké je v Krupine počasie. Všeobecne tento rok nepraje počasie festivalom. Počas víkendov sa vždy pokazí. Napríklad na tohtoročnom Topfeste nepršalo iba v piatok. Nenarobíme s tým však nič, no som rád, že na Contraste ľudia vydržali aj napriek nepriazni počasia, veď sa ochladilo z 35 stupňov na nejakých 15 - 20.

Skryť Vypnúť reklamu

Ste zvyknutí hrávať pred väčším počtom divákov, aký sa zišiel Contraste. Ako kapela vníma, keď príde na koncert menší počet ľudí?

Nevidíme v tom žiadny problém. Na jeseň budeme hrať tisíci koncert a za tých 19 rokov, čo sa pohybujeme na scéne, sme hrali na všelijakých pódiách a pred všelijakým počtom divákov. Sme zvyknutí doslova na všetko. Hráme hudbu, akú máme radi, ktorá ide zo srdca a vždy dávame do vystúpenia maximum, hráme s maximálnym nasadením. Ľudia, ktorí na náš koncert prídu, si to zaslúžia a je úplne jedno, koľko ich je. Aj keby boli dvaja, tak nám to neprekáža, vždy ideme naplno.

V januári vám vyšlo dlho očakávané DVD Konfliktology, ktoré ste natáčali na Topfeste. Na festivale v Novom Meste nad Váhom hráte pravidelne, dá sa teda povedať, že je to váš domovský festival?

Skryť Vypnúť reklamu

Netajíme sa tým, že na Topfeste sme ako doma. Na ňom DVD vznikalo preto, lebo ho vydávala agentúra, ktorá je aj hlavným organizátorom najväčšieho rockového festivalu na Slovensku. Bola tam technika potrebná k natáčaniu živého materiálu; oni robili záznam z celého festivalu a preto sme sa rozhodli natočiť DVD práve tam. Záznam je z roku 2007, aj keď sme možno mohli rok počkať a natočiť materiál pre DVD až v roku 2008. Vtedy sme hrali po Slayeri, kde bolo ešte viac ľudí. Práce na DVD trvali jeden a pol roka, zbierali sme staré materiály. Je to taký súhrn osemnástich rokov, na DVD sú všetky naše videoklipy, objavia sa na ňom všetci bývalí členovia skupiny, tiež sú na ňom raritné nahrávky z 90. rokov a amatérske zábery. Pridali sme naň aj naše kiksy zo zákulisia a akcie, ktoré sa odohrávali po koncertoch. Dokopy je materiál skoro trojhodinový. Ako bonus sme sa okrem DVD rozhodli vydať túto nahrávku aj na CD, aby si ju mohli naši fanúšikovia pustiť napríklad aj v aute. Bolo s tým veľa roboty, ale podľa mňa sa oplatilo na toto DVD čakať. Budúci rok budeme mať 20. výročie a ak sa dožijeme, chceme urobiť nejaké turné.

Skryť Vypnúť reklamu

Hrávate na najväčších festivaloch v Česku aj na Slovensku, napríklad na Punk Islande. V undergroundovom ponímaní ste už hviezdy, dá sa dosiahnuť ešte niečo viac? Čo vás motivuje?

Ja to tak neberiem, že sme hviezdy. Hráme nonstop to isté. Snažíme sa hrať všade, kde nás pozvú. Predtým si však zistíme, čo je to za festival, kto za ním stojí. Ak je to pre nás prijateľné, radi si naň ideme zahrať. To, že nás pozývajú aj na väčšie megaakcie, berieme len ako plus pre nás. Tým pádom oslovíme viacej ľudí hudbou aj textami. Väčšinou nás počúvajú punkáči a tí vedia, o čom spievame. Majú v hlave jasno, vedia, o čom naše texty sú. Stále sa snažíme osloviť našou hudbou čo najviac nových ľudí. Práve hudbou chceme prinútiť rozmýšľať ľudí trošku inakšie. Nie sme však zábavná kapela, ktorú hrávajú v rádiách. Na druhej strane treba povedať, že aj my máme niektoré skladby zábavné, napríklad, že Maroško sa opije (smiech). Najviac sa však snažíme rozoberať vážnejšie témy, nad ktorými nútime poslucháča, aby sa zamyslel. Naše publikum je také, že sa príde nielen zabaviť, ale aj počúvať naše texty. Práve pre toto sú dobré veľké festivaly. Hrávame po celej strednej Európe. Dokonca sme dvakrát hrali aj na najväčšom maďarskom, ak nie európskom festivale Pepsi Szigét. Bolo to v roku 2001 a 2004. Len teraz nás už nepozývajú. (Smiech.)

V zahraničí publikum vašim textom nerozumie.

Zahraniční fanúšikovia chodia na naše koncerty pre hudbu. Koncertovať v zahraničí sme začali v roku 1997, ako sa vraví, šli sme dobyť okolité štáty (smiech). V punku je dobré to, že každá skupina môže spievať vo svojom rodnom jazyku. Samozrejme, zahraniční diváci nevedia po slovensky, ale páči sa im naša hudba. Našťastie nás majú radi aj mimo našich hraníc. Existuje jedno nemecké vydavateľstvo, ktoré vydáva punkové kapely spievajúce iba v nemeckom jazyku. Konflikt bol prvá cudzia kapela, ktorú začalo vydavateľstvo vydávať. Keď to zhrniem, v podstate je to vonku také isté ako u nás. Ani u nás nevie každý po anglicky. Keď sem príde zahraničná skupina, fanúšikovia idú na ňu pre hudbu. Je však pravdou, že teraz už skoro každý mladý človek vie po anglicky, nie ako ja. Ja som sa učil ešte po rusky (smiech).

konflikt.gif

Líder kapely Konflikt jury v akcii počas koncertu. FOTO: STANISLAV ČERNÁK

S kým by si chcel Konflikt zahrať na jednom pódiu? Predsa len, hrali ste už s viacerými hviezdnymi menami.

Tých kapiel, s ktorými sme hrali na jednom pódiu, bolo naozaj veľa. Som zato rád, že sme mohli hrať s viacerými legendami aj viackrát. Je to super pocit, keď niektoré kapely prídu po koncerte za vami už ako kamaráti. Napríklad prednedávnom sme hrali v Maďarsku na jednom festivale s dvoma starými anglickými punkovými legendami. Po koncerte sme sa s nimi ostali baviť až do rána. Vraveli nám, že sme predviedli super vystúpenie. To človeka naozaj poteší. Chceli by sme si zahrať s Ramones, žiaľ, to sa nám už nikdy nepodarí. Ale tešia aj kapely ako Exploited, Misfits, Die Toten Hosen. Okrem punkových legiend sme hrali aj s metalovými legendami ako Slayer, Soulfly, Cradle Of Filth, Alice In Chains. Tento rok sme hrali aj s Limp Bizkit, ale ja ich hudbu veľmi nemusím. My budeme radi, keď na nás budú ľudia stále chodiť, dajme tomu, aj ďalších 15 - 20 rokov. Hlavné je, aby nám vydržalo zdravie, pretože na každý koncert sa tešíme. Či už je to v klube s mladými slovenskými kapelami, alebo niekde na veľkom festivale s veľkými legendami. To všetko berieme ako plus. Ja som už vďačný za to, čo sme dosiahli, čo sme prežili. Toho rokenrolu bolo už naozaj dosť (smiech).

Čo ťa ako speváka a lídra Konfliktu ešte baví po toľkých rokoch na hraní?

Celý život sa venujem iba tejto kapele. Mám popri Konflikte ešte nejaké brigády, ale okrem toho nič iné. Celú svoju energiu vkladám do hudby. Jednoducho, je to môj životný štýl. Žijem s hudbou a komunitou ľudí, ktorí sa točia okolo nej. V podstate by som asi ani nevedel robiť niečo iné. Keby mi povedali, že od zajtra pôjdem murovať, tak do mesiaca by som sa asi zbláznil alebo rovno umrel. Keď sa stane, že jeden víkend nehráme žiadny koncert, už mi volajú aj ostatní členovia, že im to chýba. Väčšinou hráme okolo 80 koncertov ročne plus festivaly. To všetko sa deje najmä cez víkendy. Je to namáhavé, pretože sa na koncert dopravujeme sami a vždy jeden z nás musí šoférovať. Napríklad z Čiech do Krupiny som šiel ja, bolo to zhruba 600 kilometrov. Akonáhle však vyjdem na pódium, tak tam vypnem, doslova som v extáze. Zahrám našu hudbu od srdca a keď vidím, že ľudom pod pódiom to niečo dáva, keď energia, ktorú dávame my, sa nám vracia, ten pocit je na nezaplatenie. Samozrejme, aj zážitky po koncerte nemajú chybu. Alebo keď vidíme pod pódiom 20-tisíc ľudí ako vlani po Slayeri. Priznám, vtedy sme nevedeli ani zaspať. Takýto zážitok by som prial každej mladej kapele. Takúto popularitu si želá asi každá začínajúca skupina, ale všetko je to veľmi dlhá práca, ktorá sa nedá kúpiť peniazmi. Aj keď niektoré slovenské kapely to už skúšali. Našťastie, ľudí neoklameš. Rodičia im na to dávali peniaze, všade ich hrali, tlačili do rádií a potom sa rozpadli.

Akú cestu si musel vyšliapať Konflikt?

Mali sme to ťažké. V skupine sa vystriedalo 18 muzikantov. Ja som teraz jediný zo zakladateľov Konfliktu. Často som sa pohrával s myšlienkou, že to všetko zabalím. Každý, kto odišiel z kapely, šiel vlastnou cestou. Napríklad aj chudák Maroško odišiel s tým, že musí učiť a je z neho profesor. Predošlý gitarista je teraz riaditeľom jedného gymnázia. Každého to po čase ťahalo niekde inde a ja som musel zháňať nových muzikantov. V našich začiatkoch nám nikto nepomáhal, všetko sme si museli vydobyť sami. Osem rokov sme chodili zadarmo na vystúpenia, chodievali sme vlakom, autobusmi. Posielali sme kazety všade, kde sa dalo. Dnes je už iná doba.

Veľkým plusom pre Konflikt bol určite príchod uznávaného gitaristu Paľa Chodelku do kapely.

Áno, to je pravda. Mňa samého jeho rozhodnutie dosť prekvapilo. V Konflikte je pomaly už tri roky. Jeho príchod sa udial za veľmi podivných okolností. Sedeli sme s Paľom u Bruna Urbana, ktorý mi na zákazku robil gitaru. Vedel, že berieme nového gitaristu. Chalanisko mal už všetko nacvičené a v stredu mal nastúpiť do kapely. V utorok mi zavolal Paľo, aby som ho nebral, že on pôjde do Konfliktu. Ani vo sne by mi niečo takéto nenapadlo. Povedal som mu, že na to si musíme sadnúť a prebrať to. Na stretnutie s ním som vzal aj bubeníka Lojza, prebrali sme detaily spolupráce. Dúfam, že s nami vydrží až do konca. Má toho už preskákaného naozaj dosť, veď hral v Citrone, v Liquid Boogie Roll. Som rád, že v skupine sú aj lepší muzikanti. Najdôležitejšie však je, že nás to všetkých baví. Sme dobrá partia a v podstate sme ako rodina, veď sme tri - štyri dni v týždni spolu.

Nemáte ešte ponorkovú chorobu?

Musíme byť tolerantní. Keď sa niekedy prejaví, tak si vynadáme, vyfackáme sa, potom popijeme a zas je všetko v pohode.

V dnešnej dobe vzniká veľa mladých a talentovaných kapiel. Snažíte sa im ponáhľať v ich začiatkoch, alebo im niečo vydať?

S vydávaním im nepomáhame. Samozrejme, je veľa kapiel, ktoré nám posielajú svoje nahrávky. Ja som sedem rokov robil Punkové Vianoce, potom Punk Island. Bol to prvý punkový undergroundový festival na Slovensku, na ktorom hrali kapely z celej Európy. Práve na ňom som dával priestor našim mladým zoskupeniam. Samozrejme, nedá sa pomôcť každému, dnes je už veľa tých mladých kapiel. Doteraz aj nás takto pozývajú niektoré väčšie zahraničné skupiny, aby sme si s nimi zahrali, a to isté robíme aj my doma. Spomeniem napríklad Punkreas, Grobiánov, alebo teraz naposledy Devil Street. Keď sa dá, navrhnem organizátorom, aby pred naše vystúpenie dali niektorú domácu mladú skupinu, nech sa ukáže. Snažíme sa pre ne robiť to, čo je v našich silách. My sme si to museli všetko vydobyť sami.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Fresh Market má novú predajňu Sanagro. Takto to tam vyzerá
 2. Príjem vs. dôchodok. Realita, ktorú na ktorú sa treba pripraviť
 3. Zlaďte vaše šperky s jeseňou
 4. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi
 5. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 6. Šiesty titul Auto roka: komu sa podaril tento historický úspech?
 7. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy
 8. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 9. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
 10. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí
 1. Duálnu prax v dm nahradilo počas pandémie online vzdelávanie
 2. Chief of Slovak Telekom: We care about the future of Slovakia
 3. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi
 4. Príjem vs. dôchodok. Realita, ktorú na ktorú sa treba pripraviť
 5. Šiesty titul Auto roka: komu sa podaril tento historický úspech?
 6. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy
 7. Kvalitné sporenie si dokážete vybaviť z pohodlia domova
 8. Tesco prináša zákazníkom potraviny za každých okolností
 9. Vedeli ste, že jablká majú svoj medzinárodný deň?
 10. Zostáva už len 7 dní na predloženie žiadosti o grant
 1. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 26 951
 2. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 21 780
 3. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 16 167
 4. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 12 686
 5. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 12 351
 6. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 11 854
 7. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 813
 8. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 10 961
 9. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 10 739
 10. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte? 10 413
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Zvolen - aktuálne správy

Mestský úrad je zatvorený do odvolania

Zvolenskú radnicu pre verejnosť zatvorili.

Mestský úrad vo Zvolene.

Ceny Literárneho fondu putovali aj do Zvolena

Do Zvolena poslal fond cenu a dve prémie.

Zlatica Gillová v hre Tichá noc, tmavá noc, v pozadí Ján Selecký.

Cestám v Hriňovej nepomohli ani listy premiérovi

Primátor hovorí o nespravodlivom kľúči pri rozdeľovní podielových daní.

Tento rok sa dočkala rekonštrukcie cesta do miestnej časti Riečka.

MY PLUS: Pokojne zostaňte doma, náš týždenník MY si teraz prelistujete už aj online

23 regionálnych titulov MY a niekoľkoročný archív online plus odomknutý exkluzívny obsah na 27 weboch MY - to je MY PLUS.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Ako sa penzistom zvýšia dôchodky

Aj od januára budúceho roku môžu dôchodcovia počítať so zvyšovaním penzií o valorizáciu. V tom istom mesiaci sa zvýšené dôchodky začnú aj vyplácať.

Epidemiológovia v Trenčíne vyšetrujú ohniská nákazy v dvoch závodoch

V rámci Slovenska prevažuje reťazové šírenie ochorenia v rodinách.

Agrokomplex musí po desaťročiach odstrániť svoj ikonický nápis

Konštrukciu vytvorili v roku 1974. Jej súčasťou bol aj klas.

Tu sú výsledky víkendového testovania na Orave. Prečo ste boli vy?

Za tri dni otestovali odberové tímy 91 505 ľudí. Do karantény poslali 3 904 infikovaných.

Už ste čítali?