KORYTÁRKY. Meracia veža na vrchu Mních nad Korytárkami ujde oku bežného pozorovateľa. Je síce vysoká šesťdesiat metrov, no jej priemer je iba pätnásť centimetrov. Ani laná, ktorými je veža ukotvená z diaľky nevidieť. Vežu postavila španielsko-slovenská firma Eolica, ktorá na Slovensku hľadá možnosti postavenia veterných elektrární. „Merania robia už od septembra minulého roku," upresnil starosta Korytárok Juraj Malatinec.
Merať budú do augusta
Vrch Mních je v katastri Korytárok aj susedného Kriváňa. Jeho najvyššia časť je však v Korytárkach a preto aj vežu postavili v tejto obci. „Je to na pôde pozemkového spoločenstva Pasienková spoločnosť Korytárky," dodal starosta. Obec s meraním súhlasila, rovnako súhlasne sa vyjadrila Pasienková spoločnosť. Šesťdesiatmetrová veža má v rôznych výškach umiestnené meracie prístroje, ktoré sledujú, ako na Mníchu fúka vietor - veď ten je hybnou silou veterných elektrární.
V predchádzajúcich mesiacoch boli prístroje nefunkčné, pretože slnečné kolektory, ktoré zabezpečovali napájanie prístrojov, nestíhali vyrobiť dostatok energie a tak ich museli nahradiť inými. Tým sa meranie na čas pozastavilo. Do augusta by však mala veža dodať dostatok údajov na to, aby sa budúci investor vedel rozhodnúť či veterné elektrárne budú rentabilné alebo nie. „Podľa predbežného vyhodnotenia sa ukazuje, že na Mníchu nefúka až tak, ako by potrebovali," prezradil starosta.
Rozhodne referendum
Hoci do prípadnej výstavby veterných elektrární v Korytárkach je ešte ďaleko, už teraz sa v obci ozývajú hlasy proti ich postaveniu. „Jedni sú za to, aby sa elektrárne postavili, boli sa dokonca pozrieť aj v Cerove, kde podobné elektrárne fungujú. Iní to zasa odmietajú. Už sme o tomto hovorili aj na zastupiteľstve, kde sme pozvali aj odporcov elektrární. Aj keď nakoniec neprišli, zastupiteľstvo sa dohodlo, že o tom či sa na Mníchu budú stavať veže veterných elektrární sa rozhodne v referende. Podľa jeho výsledkov zaujme stanovisko aj obec," dodal starosta. Predpokladá, že k referendu nakoniec ani nedôjde, pretože vietor nebude fúkať dostatočne silno na to, aby roztočil vrtule elektrární. Veže elektrární by neboli práve najmenšie, stožiar má výšku osemdesiat metrov, priemer vrtule je šesťdesiat metrov.
Aj diaľnice sú zásahom do krajiny
Diskusia o elektrárňach väčšinu domácich zatiaľ netrápi. Niektorí ani nevedeli, že nejaká meracia veža nad obcou stojí. „Bolo by to dobré, veď veterná energia je najekologickejšia," povedal nám štyridsiatnik Miroslav. Podľa neho by veže boli veľkým zásahom do vzhľadu krajiny, no ich prínos vidí jednoznačne: „Veď aj diaľnice sú zásahom do krajiny a staviame ich." Odporcov výstavby sa nám v uliciach obce nepodarilo nájsť, napokon, diskusia je naozaj ešte predčasná. Na ňu je dosť času po ukončení meraní.