KRIVÁŇ. Hospodárska kríza zamávala všetkými odvetviami, lesníctvom o niečo menej. „Kríza nás veľmi nezasiahla, stále je obrovský dopyt po ihličnatej guľatine. Ani nevieme všetkých uspokojiť," povedal riaditeľ Odštepného závodu Lesov SR v Kriváni Ivan Gallo. Podľa neho je ale trh s drevom značne deformovaný.
„Máme problém v priemernom speňažení, pretože odberatelia sú rozdelení na regionálnych a podnikových, ktorí majú diametrálne odlišné ceny. Týmto dochádza k deformácii trhu," vysvetlil riaditeľ a dodal: „Z môjho pohľadu ide o diskrimináciu malých a stredných podnikateľov v regióne, ktorí potom nemajú šancu konkurovať veľkým spoločnostiam pri predaji reziva."
Rovnaké drevo, rôzne ceny
Odštepný závod má vlastný cenník pre regionálnych odberateľov a Lesy SR ako štátny podnik majú zasa svoje ceny pre top odberateľov. „V súčasnosti, pri hospodárskej kríze, si veľkospracovatelia vyboxovali zľavy, pri ktorých my nemôžeme docieliť predpísaný hospodársky výsledok, pretože pri obchodovaní s veľkými odberateľmi si vyrábame stratu," doplnil Ivan Gallo. Prečo je to takto nastavené? „Chceli by sme, aby nebol nikto zvýhodňovaný. Podobný názor má osemdesiat percent riaditeľov lesných závodov. Je to ťažko pochopiteľné, hoci sa vždy nájde argument, ktorý to zdôvodní," dodal riaditeľ a po chvíli vysvetlil: „Nemôžeme uspokojiť odberateľov, ktorí sú schopní platiť od 65 do 70 eur za ihličnatú guľatinu. Pritom ju predávame veľkoodberateľom za cenu pod 50 euro."
Menej peňazí na cesty
Každý závod musí speňažovať drevo čo najefektívnejšie, no na druhej strane musí plniť zmluvy s veľkoodberateľmi. Kladný hospodársky výsledok sa dá dosiahnuť iba škrtaním v iných oblastiach - napríklad v nákladoch na údržbu ciest. „Tie sú pre nás alfou a omegou, opravujeme ich obyčajne v spolupráci so samosprávou, veď prechádzame po tej iste cestnej sieti," povedal riaditeľ Gallo.
Na okraj
„V predchádzajúcich rokoch sa štátny podnik Lesy SR dostal do polohy, keď môže fungovať bez štátnych dotácií. Podľa mňa to ale nie je dobré, vyspelé štáty fungujú s podporou lesníctva, pretože zohľadňujú aj druhotné funkcie lesa. Nie je to iba drevo ale aj vzduch, voda, protipovodňové zabezpečenie. Trh je v súčasnosti preplnený, kôrovcová kalamita napadla nielen naše lesy, ale aj lesy v Čechách a vo Francúzsku. Mechanizmus štátnej podpory u nás chýba, rodí sa iba teraz, v čase krízy, a preto sa rodí oveľa ťažšie. Vo Francúzsku ide zo štátneho rozpočtu desať euro na kubík spracovanej drevnej hmoty. U nás nič," povedal riaditeľ Odštepného závodu Lesov SR v Kriváni Ivan Gallo a dodal: „Máme tu kopec vplyvov, obhospodarujeme neštátnu pôdu, máme na starosti ochranu lesa z dôvodov zmien klimatických pomerov. Sú to činnosti v štátnom záujme, nás však postavili do pozície podnikateľského subjektu, ktorý si má na svoju činnosť zarobiť ťažbou dreva."