Zvolen – Krásny, slnečný deň. Ako stvorený na prechádzku. Možno niekde v prírode, alebo aj po meste. Ktovie, čo priviedlo osemdesiatročného pána na rozpálené hlavné zvolenské námestie. Keď sme ho zachytili objektívom fotoaparátu, už sa okolo neho vrteli záchranári. Podľa slov primára urgentnej medicíny zvolenskej Nemocnice s poliklinikou Petra Časnochu sú výjazdy k ľuďom, ktorých organizmus nevydržal letné horúčavy, bežnou záležitosťou, pravidelnou súčasťou leta. Vo väčšine prípadov ide o ľudí vo vyššom veku, ako tomu bolo aj v pondelok. Zdalo sa, že zohratý tím záchranárov bude úspešný. Naozaj robili, čo bolo v ich silách. Chlapovi sa vrátil dych, no po prevoze do nemocnice sa ukázalo, že smrť bola tentoraz mocnejšia a na anesteziologicko-resustitačnom oddelení sa jeho životná púť skončila.
„Predovšetkým starší ľudia a takí, ktorí majú problém so srdcom, alebo so srdcovo-cievnymi ochoreniami, by v čase horúčav mali radšej zostať doma, alebo v tienistom prostredí,“ povedal nám primár Peter Časnocha. „Dôležité je dodržiavať pitný režim, čo znamená vypiť denne aspoň tri litre tekutín. Najlepšia je čistá voda alebo izotonická minerálka. Káva a sladené nápoje nie sú vhodné. A, samozrejme, v tomto letnom dusne nie je vhodný ani alkohol.“ Dôležitá je však predovšetkým prvá pomoc. Stalo sa - ako sme sa dozvedeli od primára P. Časnochu - že staršiemu chlapovi na jednom zvolenskom sídlisku zlyhalo srdce. Zostal sedieť pri plote a hoci na blízkej zastávke bolo veľa ľudí, nikto sa nenašiel, kto by mu v tejto ťažkej chvíli pomohol. Možno tak urobil z nevedomosti, možno v presvedčení, že ide o opitého človeka, ktorý si nejaký čas podrieme a potom pôjde ďalej svojou cestou. Tentoraz sa tak nestalo. Kým niekto zavolal záchranku, bolo už príliš neskoro.
„Človeka, ktorý odpadne, treba dať najlepšie niekde v tieni do vodorovnej polohy, nohy môžu byť pritom trochu vyššie. Dôležité je predovšetkým zakloniť mu hlavu dozadu, aby nezapadol koreň jazyka a nezahatal dýchacie cesty,“ dozvedáme sa od P. Časnochu o najčastejšej chybe pri prvej pomoci. „Treba zistiť, či človek dýcha, či sú zachované jeho životne dôležité funkcie. Treba si uvedomiť, že každý človek je povinný začať s oživovaním! Pri bežnom kolapse sa človek pomerne rýchlo preberie, ale napriek tomu je vhodné zavolať záchranku. Ak zbadáme, že niekomu prišlo zle, treba ho pri páde zachytiť, aby nenarazil hlavou na niečo tvrdé.“
Ako nám ďalej povedal primár urgentnej medicíny Peter Časnocha, dlhoročné skúsenosti hovoria, že v posledných dvoch augustových týždňoch býva viac úrazov, a to predovšetkým pri dopravných nehodách, ako aj u detí, ktoré sa vrátia z prázdnin z menej frekventovaných miest do mesta, pričom stratia navyknutú ostražitosť. Takže je na každom z nás, na vodičoch motorových vozidiel a na rodičoch zvlášť, aby sme túto skúsenosť lekárskych záchranárov poopravili.
Na hlavnom námestí vo Zvolene odpadol osemdesiatročný muž. Hoci záchranka prišla načas, po prevoze do nemocnice zomrel. Pre starších ľudí sú letné horúčavy veľmi nebezpečné. Foto: cky
Jozef SLIACKY