Zvolen – Zvolenská tepláreň je na predaj. Fond národného majetku, jej súčasný stopercentný vlastník, má na základe vládneho návrhu odpredať aj zvolenskú vykurovaciu spoločnosť. Štyridsaťdeväť percent akcií by malo získať mesto a zvyšný podiel strategický investor. Podľa slov riaditeľa Zvolenskej teplárenskej spoločnosti Júliusa Jankovského manažment spoločnosti sa prikláňa k investorovi, ktorý dokáže zachovať, alebo aj rozšíriť trh jej zákazníkov. V takomto prípade je najvhodnejším kandidátom Mesto Zvolen. V súčasnej dobe tepláreň zabezpečuje dodávku tepla pre 30 tisíc obyvateľov, čo sú dve tretiny populácie mesta. Posledným tohtoročným prírastkom do jej klientely je 850 bytov na Štefánikovej ulici v centrálnej mestskej zóne západ. Keďže mesto má povinnosť zabezpečiť teplo pre svojich obyvateľov, má záujem odkúpiť všetky akcie teplárne. Informáciu nám potvrdil primátor Vladimír Maňka s odôvodnením: „Mesto má záujem za jednu korunu odkúpiť 51 percent akcií teplárne, ktoré chce FNM ponúknuť strategického investorovi. Zvolenská teplárenská spoločnosť bola ešte prednedávnom v červených číslach. Aj vďaka novému vedeniu sa podarilo straty znížiť. Ak by do nej vstúpila komerčná firma, ktorá by mala záujem len na zisku, mohla by ohroziť fungovanie tohto centrálneho zdroja tepla. Iná situácia je napríklad v Bratislave alebo v Košiciach, kde teplárne majú vysoké zisky. Musíme robiť všetko preto, aby na privatizáciu nedoplatili domácnosti vysokými platbami za dodávané teplo. Mesto má vypracovanú koncepciu energetiky, ktorá ukázala, že pre obyvateľov aj tepláreň je najvýhodnejší jeden centrálny zdroj. Preto sa snažíme naň pripojiť čo najviac odberateľov. Už prebehli aj rokovania s vedením novej strojárenskej fabriky Continental, aby aj ona odoberala teplo z tohto zdroja.“
Po roku 2008 vstúpia aj na Slovensku do platnosti ekologické európske normy. Ako sme sa dozvedeli od Júliusa Jankovského, hoci zvolenská tepláreň v súčasnosti spĺňa všetky limity ekologickej prevádzky, po tomto termíne bude potrebná ekologizácia. Vypracovaných je viacero návrhov, ktorých finančná náročnosť sa pohybuje od 350 miliónov korún až po jednu miliardu. Na otázku, či v prípade, keď sa mesto stane stopercentným vlastníkom teplárne, uhradí takúto vysokú sumu, nám primátor odpovedal: „Ekologizáciu musí finančne zvládnuť samotná tepláreň. To znamená, že bude musieť získať peniaze z európskych fondov a okrem toho si bude musieť zobrať úver a splácať ho. Na to ju ale musíme pripraviť.“
Finančnou injekciou pre zvolenskú tepláreň by bol fínsky investor, ktorý uvažuje o možnosti vybudovať v meste celulózku. Ak by došlo k prepojeniu činnosti týchto dvoch subjektov, stala by sa zvolenská tepláreň druhou najväčšou na Slovensku a vyriešili by sa aj jej finančné problémy.
J. SCHVARZBACHEROVÁ