Mladší žiaci budú musieť do konca sezóny hrať podľa nových pravidiel. Foto: ar
Zvolen - Hokej patrí medzi najpopulárnejšie športy na Slovensku. Má veľkú podporu v radoch divákov. Divákov, ktorí prídu na hokej, aby videli množstvo gólov, osobných súbojov, či šarvátok. Viete si predstaviť, že by samostatný nájazd, ktorý sa môže skončiť gólom, prerušil klaksón, pretože hráči musia ísť striedať? Alebo, že rozhodca vylúči hráča, no napriek tomu hrá družstvo, ktoré má byť oslabené, s piatimi hráčmi? To s hokejom veľa spoločného nemá.
Podľa nových pravidiel, ktoré vydal Slovenský zväz ľadového hokeja, sa tieto veci môžu stať a nik sa nad tým nemá čudovať. Opak je však pravdou, nové pravidlá vyvolali vlnu nevôle z radov trénerov i rodičov. Pozrime sa detailnejšie na nové pravidlá, ktoré platia od 1. januára pre ligu mladších žiakov.
1. Družstvo hrá buď na tri, alebo na štyri päťky. Každá päťka je označená farebnou páskou a mala by mať aj svojho náhradníka rovnako farebne označeného.
2. Výmena hráčov medzi päťkami nie je povolená.
3. Jednotlivé päťky družstva sa pravidelne striedajú.
4. Ak sa zraní hráč, nastúpi za neho náhradník, ak družstvo náhradníka nemá, dohrá zápas v oslabení.
5. Ak mužstvo hrá so štyrmi hráčmi a dostane menší trest, pokračuje v hre so štyrmi hráčmi.
6. Tréner musí zaradiť hráčov do jednotlivých pätiek podľa výkonnosti a nešpekulovať so zaradením najlepších hráčov do tretej alebo štvrtej päťky.
7. Hracia doba jednej päťky je 90 sekúnd hrubého času. Každých 90 sekúnd sa čas zastavuje klaksónom.
8. Hra telom je povolená iba, ak je kontakt s protihráčom evidentne v súboji o puk.
Podľa stanoviska Slovenského zväzu ľadového hokeja bola hlavným dôvodom na zmenu pravidiel skutočnosť, aby v zápase dostávali príležitosť všetci hráči a nielen tí najlepší. Pod tlakom rodičov totiž tréneri veľmi často sťahovali hru na dve päťky, takže polovica hráčov nedostávala na ľade vôbec príležitosť. Prioritou v kategórii mladších žiakov by nemala byť hra na výsledok. Táto sezóna sa dohrá podľa nových pravidiel a potom sa vyhodnotia všetky pripomienky zo strany trénerov a klubov.
Nespokojnosť so zmenou pravidiel vyjadrili hlavne rodičia mladých hokejistov, no nadšení nie sú ani mládežnícki tréneri. „Nové pravidlá sú krokom späť. Deti učíme od piatej triedy pravidelne striedať, aby sme dosiahli plynulosť hry. A teraz sa plynulosť hry vytratila. Zväz hovorí, že nové pravidlá boli spravené kvôli tomu, aby na ľade dostali príležitosť všetci hráči. My sme sa snažili dať priestor všetkým hráčom a hrať na štyri päťky,“ hovorí tréner mladších žiakov Zvolena a súčasne tréner brankárov pri A mužstve František Kučera. „Podľa mňa to vôbec nesplnilo požadovaný účel. Každá päťka musí byť označená farebnou páskou od najlepšej po najslabšiu. Hráči v jednotlivých päťkách sa nemôžu vymieňať, no nám sa stalo, že tréner mužstva, proti ktorému sme hrali, pásky na rukách hráčov vymieňal. Preto sa tieto pravidlá stali nástrojom na špekulácie v rukách trénerov. Stalo sa nám, že sme išli na zápas k súperovi, napísali si zápis a keď súper uvidel, že ideme hrať na štyri formácie, postavil proti nám tri útoky. Jednoducho preto, aby proti našej relatívne slabšej päťke hrala ich najlepšia. My sme s tým nemohli nič urobiť, pretože hostia píšu zápis ako prví a potom už nemôžu ďalej meniť zápis. Celkovo cez zápas tréner nemôže zasahovať do zostavy, reagovať na snahu a výkon jednotlivých hráčov, zostavovať formácie na presilovky, či oslabenia. Jednoducho idú päťky za sebou v poradí vopred určenom a nič sa na tom nesmie meniť,“ vysvetľuje nezmyselnosť nových pravidiel tréner Kučera a dodáva: „Okrem toho, podľa mňa je hlúposťou aj časový interval, ktorý môže jedna päťka stráviť na ľade. Keďže čas stále beží, môže sa stať, že z celkového času 90 sekúnd, ktorý majú stráviť hráči na ľade hraním, im polovicu odoberú prerušenia hry. Alebo opačný efekt. Ak hráč strávi na ľade určitý čas, je unavený a chce striedať, dole ísť nemôže. Jednoducho musí vydržať na ľade celých 90 sekúnd a až potom môže ísť dole. Ďalším extrémom je skutočnosť, že ak súperovi vylúči rozhodca hráča, mali by sme hrať presilovku. No súper pokračuje v hre v plnom počte, veď za vylúčeného hráča zaskočí náhradník,“ hovorí Fero Kučera. Z nových pravidiel sú sklamaní hráči, tréneri, ale i rodičia. „Stretlo sa to s veľkou nevôľou aj u rodičov. No túto sezónu už musíme dohrať takto a potom sa uvidí,“ dodáva na záver František Kučera.
Marek PLANDOR