Zvolen – Pred pár rokmi bola Môťovská priehrada miestom oddychu, slnenia a kúpania nielen pre väčšinu Zvolenčanov, ale chodili sem ľudia doslova z celej republiky. Hoci areál ani vtedy nebol oficiálne vyhradený na rekreáciu a nebolo úradne povolené ani kúpanie, brehy boli aspoň sčasti upravené, fungoval tu bufet, provizórne toalety a časť vstupu do vody bola vysypaná štrkom. Všetky, čo aj skromné vymoženosti rekreantov, v priebehu času zmizli. Brehy sú zarastené vysokou trávou a množstvom stromov, všade sa váľajú odpadky a do vôd priehrady sa odvážia vstúpiť len ozajstní odvážlivci. V hnedej zapáchajúcej vode získate skôr nejakú kožnú chorobu, ako pocit osvieženia a uvoľnenia. Je zarážajúce, že toľko rokov zostala Môťovská priehrada ležať ľadom a chátrať.
Keď sme minulý týždeň areál priehrady navštívili, brehy vodnej plochy lemovali rybári, ktorí skoro ako jediní zostali jej vernými návštevníkmi. Ľubor Sivák nám potvrdil, že sem chodí často chytať ryby. „Chytáme tu len z núdze,“ vysvetľoval nám. „Keď môžeme, ideme radšej na Ružinú, alebo na Teplý Vrch. Tam je čistejšia voda a krajšie prostredie.“ Na otázku, či sa pri rybačke občas aj okúpu, sme dostali zápornú odpoveď. „Ja by som sa tu nekúpal. Občas si vo vode opláchnem ruky, ale to je všetko. Priehrada bola postavená v päťdesiatom siedmom a odvtedy ju nikto nečistil. Na dne je aspoň trojmetrový nános bahna.“ Rybári nám tiež prezradili, že napriek všetkému sem v lete chodia ľudia stanovať a niektorí sa odvážia vstúpiť aj do vody. Ale len na vlastné riziko.
Najmenej tridsať rokov vypracováva vedenie mesta rôzne projekty, ktoré majú premeniť priehradu na rekreačnú oblasť. Vždy však zostalo len pri plánoch. Ako nás informoval primátor Zvolena Miroslav Kusein, revitalizácia Môťovskej priehrady je jednou z priorít Koncepcie rozvoja mesta do roku 2006. Premeniť ju na rekreačné stredisko si vyžiada nielen kopec roboty, ale aj množstvo peňazí. „Problém je v tom, že tok Slatiny od Vrchdobroča až po priehradu je kontaminovaný rôznymi produktmi. V celej trase potoka je niekoľko skládok odpadov, sú tu areály strojárenských závodov. Priehradný múr nečistoty z nich ďalej nepustí a tak sa akumulujú v priehrade. Pred desiatimi rokmi boli v bahne nájdené vzorky ťažkých kovov a ropných produktov,“ zhrnul stav Môťovskej priehrady. Na to, aby mesto mohlo začať zveľaďovať tento priestor, musí najskôr parlament prijať zákon o enviromentálnych záťažiach. „Bez neho nám nikto nedá peniaze na revitalizáciu celého územia priehrady. Až potom budeme zisťovať majiteľov skládok, ktoré sa nachádzajú na celom úseku potoka a odstraňovať ich. Ďalej bude potrebné vypustiť priehradu, vybagrovať sedimenty, upraviť dno a brehy. Keď sa priehrada opäť napustí, môžeme pristúpiť k budovaniu infraštruktúry.“ Podľa primátorových slov pre Zvolenčanov by bola obrovská výhra mať takéto vodné dielo, ktoré by mohli využívať na rekreáciu. Obyvateľom zostáva veriť, že mesto svoje plány tentoraz dotiahne do konca.
J. SCHVARZBACHEROVÁ