Štefan Kalamár : Pálenie vo veľkom by mali rozhodne stíhať, ale ak si niekto vypáli zo svojho ovocia alebo z nazbieraných lesných plodín liter – dva, tak by to mohli tolerovať. Je to pre toho človeka ako koníček. Ale takým, ktorí s domácim alkoholom obchodujú a okrádajú tak štát, by som pokuty – aj miliónové – dal. Riziko je v tom, že doma vypálená pálenka môže byť zdraviu škodlivá. Mal by ju robiť len človek, ktorý sa tomu naozaj rozumie. Ja si radšej kúpim alkohol v obchode, kde mám predsa len záruku, že si neohrozím zdravie.
Mária: Ľudia, ktorí sú na tom naozaj veľmi zle, tak si musia aj takýmto spôsobom pomáhať. Malo by sa určiť, aké množstvo by si mohli legálne doma napáliť, ale nemali by to samozrejme preháňať. Ak by som mala takú možnosť, tak by som si urobila len pre potreby rodiny, určite nie na obchodovanie. Každý sa musí rozhodnúť, ako si pálenku obstará, či pritom zariskuje. Osobne by som do takého rizika kvôli alkoholu nešla. Vo veľkom by sa malo páliť len v úradne povolených páleniciach.
Katarína Čierna: Tam, kde bývam, tam sa doma páli, ale určite len pre domácu potrebu, teda nie na predaj. Do toho by colníci nemali zasahovať. Myslím si, že na Slovensku sa v tomto smere situácia nezmení ani vtedy, keď je to trestný čin. Ľudia budú páliť ďalej. Ja alkohol nepijem, takže ma táto otázka netrápi. Viem, že sú aj oficiálne pálenice, ale každý sa chce pochváliť, aký je majster, čo sa mu doma podarilo napáliť.
Július Kozárik: Alkohol vôbec nepijem, tak mi je na túto otázku ťažké odpovedať. Ale pokiaľ by si doma pálili len pre svoju potrebu, tak by im to mali dovoliť. Horšie je, keď niekto páli na predaj kamarátom, alebo aj cudzím ľuďom. Zákony by sa však mali aj v tomto prípade dodržiavať. Podľa mňa by alkohol nemal byť vôbec, ale zase sú ľudia, ktorí si radi vypijú, takže tí majú určite iný názor.
Milan Vargovský: Colníci by mali byť prísnejší na takých, ktorí si pália doma, lebo niektoré pálenky nemajú takú kvalitu, akú by mali mať a dokonca sú aj zdraviu škodlivé. Určite je istejšie využiť služby riadnej pálenice. A potom sú tu veľké daňové úniky. Náš štát potrebuje peniaze, lebo každý by chcel len výhody, podpory, ale štátu by najradšej nedal nič. Určite by sa mali zariadenia na nelegálne pálenie liehu ničiť, ale miliónová pokuta sa mi zdá privysoká. Ale takým, ktorí pália v veľkom, to možno ani neublíži.
Marián Kuzmín: Nie som nejaký veľký konzument alkoholu a ani sa nezaujímam o to, či niekto doma páli. Ak si urobí malé množstvo pre vlastnú potrebu, tak by sa to nemalo trestať. Iné je, či takáto pálenka nie je zdraviu škodlivá. Ale ja sa o to ani nezaujímam. Radšej si kúpim alkohol v obchode. To sú tak dve – tri fľaše do roka pri nejakej oslave. V zime sa ku káve hodí pohárik tvrdého, ale v lete skôr víno alebo strik. Osobne som viac na vínko.
Text: Jozef SLIACKY