Zvolen - Čo vám lieta nad hlavami? Aké vtáky hniezdia vo Zvolene? Odpovede na tieto otázky určite dá výstava, ktorú sprístupnili v Lesníckom a drevárskom múzeu vo Zvolene. Šesťdesiattri najbežnejšie sa vyskytujúcich vtákov zo Zvolena si môžete v múzeu pozrieť. Nie sú živé, sú vypchaté. Ťažko si predstaviť živé vtáky v múzeu. Výstavu organizuje múzeum v spolupráci s Ústavom ekológie lesa SAV vo Zvolene. Exponáty zapožičali z rôznych múzeí. Najviac záujemcov o výstavu je z radov odborníkov – ornitológov. Občas sa objavia aj rodiny s malými deťmi, ktoré zaujíma, čo im pristálo na balkóne. Fundovaní sú vraj niektorí dôchodcovia. Okrem exponátov obsahuje výstava plánované chránené vtáčie územia na Slovensku.
Aj keď je na exponáty výstava bohatá, zďaleka nie sú v nej vypchávky všetkých druhov. Veď v intraviláne Zvolena hniezdi 111 vtáčích druhov a ďalších desať „zatúlancov“ z okolia, ktoré do Zvolena často zalietajú, alebo sa iba počas cesty do južných krajín zastavujú. O všetkých sú v múzeu k dispozícii podrobné informácie a okrem nich množstvo textov o ornitológii, hniezdnych zvykoch či hlasových prejavoch vtákov. Ako nás informovali pracovníci múzea, detských návštevníkov najviac zaujímajú vtáky, ktoré poznajú z prírody. Chlapci najčastejšie zamieria k orlovi, dievčatá často priťahuje napríklad vlha svojim výrazným sfarbením. Už v prvý týždeň zamierilo do múzea i niekoľko zahraničných turistov. Kým starý pán z Dánska nemal problém dorozumieť sa, maďarská rodina anglicky nevedela ani zaťať. A tak sa mohli tešiť iba z pohľadu na vypchaté exponáty. Vtáctvo zvolenské bude k dispozícii návštevníkom múzea do 25. 9.
(ms)
Vtáky: samostatná trieda stavovcov, ktorá sa vyvinula v priebehu druhohôr z plazov (dinosaurov) vďaka vzniku peria. Jedným z prvých operených živočíchov bol pravták Archeopteryx, ktorý mal ešte mnohé telesné znaky plazov – napríklad papuľu so zubami. Vtáky sú prispôsobené lietaniu, majú ľahkú pevnú kostru tvorenú dutými kosťami a silné svaly. Telo im pokrýva ľahké perie. Majú najvýkonnejšie pľúca v celej živočíšnej ríši a rýchly metabolizmus, čo im zabezpečuje dostatok energie pre let.