Hriňová - V utorok volal na Mestský úrad v Hriňovej neznámy muž: V Slatine pod strojárňami plávajú mŕtve ryby. Nevymýšľal si! Mesto podozrenie nahlásilo polícii a odboru životného prostredia v Detve. Podľa zákona rieši takéto havárie Slovenská inšpekcia životného prostredia. Inšpektori išli všetko prešetriť. Nájsť miesto, z ktorého uniklo do Slatiny niečo nebezpečné, sa im nepodarilo. Na druhý deň si cestu zopakovali, pretože únik nebezpečných látok tu bol opäť. Ako nás informovala vedúca inšpekcie ochrany vôd Slovenskej inšpekcie životného prostredia v Banskej Bystrici Ľudmila Rybárová, v stredu bola na hladine viditeľná žltá tekutina. Vzorky odobrala aj vodná stráž Slovenského vodohospodárskeho podniku. Inšpektorom sa napokon podarilo nájsť miesto, z ktorého tiekla do vody smrtiaca tekutina. V utorok sa k slovu dostala aj polícia, detvianski policajti začali trestné stíhanie pre trestný čin ohrozenia životného prostredia. Vtedy ešte voči neznámemu páchateľovi.
Koľko rýb v Hriňovej skončilo hore bruchom? To sa presne nedozvieme. Rybársky zväz začal ihneď so zbieraním uhynutých rýb. Keďže ide o pstruhový revír, práve z tohto druhu je najviac obetí. Najväčší výskyt mŕtvych rýb bol v toku rieky na úrovni kostola, dobre viditeľné boli aj pri mliekárni, dokonca ešte v Kriváni.
Postihnutý úsek meral trinásť kilometrov. Vzorky odoberali zo Slatiny, aj z čističky odpadových vôd, pretože časť nebezpečných látok skončila v kanalizácii. Odbor životného prostredia prostredníctvom mestských a obecných úradov varoval ľudí, že vo vode sú toxické látky. Platil zákaz používania vody z rieky Slatina. Vo štvrtok popoludní boli známe podrobnosti. Do Slatiny unikli kyanidy. Podľa inšpekcie je pôvodcom znečistenia hriňovská eseročka WMK sídliaca v areáli strojární. Firma v máji prevzala bývalú galvanizovňu. Na nej počas búracích prác odkryli strechu a z podlahy odplavila škodlivé látky dažďová voda. Popri kyanide sa do vody dostal zinok, amoniak a ďalšie látky. Pôvodcovi havárie hrozí pokuta až päť miliónov korún, v prvých dňoch dostali za úlohu urobiť opatrenia, aby zamedzili ďalším únikom. Firma prevzala galvanizovňu a s ňou aj Čierneho Petra. Rybársky zväz vyčíslil škodu na viac ako milión sedemstotisíc korún. Inšpektori budú robiť kontroly aj v nasledujúcich dňoch.
Obdobie, v ktorom životné prostredie bolo druhoradé, by konečne malo byť minulosťou. Veľké strojárske firmy znečisťovali okolie a ľuďom to bolo jedno. Dnes sa situácia mení...
Milan SUJA